Člověk v tísni varuje před přijetím kontroverzního zákona

čtvrtek 16. října 2014 ·

Zavřou poslanci školky pro chudé děti? Rozhodne se v úterý.


V úterý 21. října se bude na půdě Poslanecké sněmovny znovu projednávat zákon o dětské skupině, který na začátku měsíce vetoval prezident Zeman. V případě jeho definitivního přijetí hrozí zánik vzdělávacích skupin pro předškolní děti. Tato zařízení přitom představují pro stovky z nich jedinou možnost, jak se adekvátně připravit na vstup na základní školu. Jde o děti, které pochází z chudých rodin, pro které je umístění dětí do běžné školky zcela nemožné. Přitom právě ony potřebují předškolní vzdělávání nejvíce.

Zákon o dětské skupině zavádí pro všechny organizace, které s předškolními dětmi pracují, povinnost registrace u Ministerstva práce a sociálních věcí, která s sebou nese i nutnost splňovat různé technické a hygienické normy. Normy, které nelze reálně splnit, popř. by si jejich zavádění vyžádalo investice v řádu desítek milionů korun. Původním záměrem zákona byla přitom snaha podpořit alternativy klasických mateřských škol, které dlouhodobě kapacitně nestačily uspokojovat zvýšenou poptávku.

Pokusy o zákonnou úpravu se objevovala již od roku 2006, k jejímu schválení však došlo až za této vlády. Z původního záměru podpořit firmy v rozvoji příležitostí pro návrat žen do práce se stal v osmiletém legislativním procesu zákon proti předškolnímu vzdělávání dětí.

Proti předkládanému návrhu se vznesla vlna odporu z řad odborné veřejnosti i neziskových organizací, která vyústila v petici podepsanou zhruba 14 tisíci lidmi. Senát mnoho z výhrad uznal a zákon Sněmovně vrátil, hlavním principem senátního návrhu byla dobrovolnost registrace. Poslanecká sněmovna však i přes pochybnosti mnoha poslanců a poslankyň schválila původní návrh tvrdé regulace. Prezident Zeman zákon vetoval na začátku října.

„Zákon o dětské skupině se netýká pouze lesních školek, ale všech subjektů, které pracují pravidelně s více jak čtyřmi dětmi předškolního věku. V případě ohrožených dětí likviduje dlouho budovaný sektor předškolních klubů v ČR. Podmínky regulace není možné splnit, ani mnohé fungující veřejné školky požadovaného standardu v plné míře nedosahují. Neziskové organizace ani nevlastní objekty, ve kterých kluby fungují, nemohou je rekonstruovat, nehledě na to, že na tyto rekonstrukce nejsou a nebudou finanční zdroje," říká Jan Černý, ředitel Programů sociální integrace organizace Člověk v tísni.

Dnes je podobných zařízení několik desítek a odhadem poskytují vzdělávací podporu pro více než tisíc dětí. Podobné školky provozuje v Česku i mnoho dalších organizací, jako je například IQ Roma servis z Brna, Cheiron T z Tábora, Diecézní charita Brno, společnost Tady a teď z Plzně, o.p.s., Sdružení sociálních asistentů z Ostravy, Diakonie ČCE ze Vsetína, Občanské sdružení Salinger z Hradce Králové, Amalthea z Chrudimi, atd.

„Zákon o dětské skupině se nezabývá kvalitou poskytované péče, vše reguluje pouze technickými normami. Pokud projde, ohrozí to podporu dětí z chudých rodin jako celku. Mnoho z nich nezachytíme vůbec, a s těmi, se kterými začneme pracovat až na ZŠ, nebudeme schopni dosahovat takových pokroků. I zde totiž platí: čím dřív s dětmi začnete pracovat, tím lepších výsledků dosáhnete. Kluby v Čechách mají dostatečné hygienické zázemí pro to, aby mohli bezpečně bez rizik fungovat. Člověk v tísni organizuje vzdělávání v uprchlických táborech, v provizorních podmínkách po přírodních katastrofách, v chudých zemích. Zásadním je pedagog, průvodce, vzdělávací program, ne normovaný regál na boty," uzavírá Jan Černý.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.