Přečtěte si: Projekt Computer Science Unplugged učí děti informatickému myšlení bez zapojení počítačů

čtvrtek 11. září 2014 ·

Projekt Computer Science Unplugged, který byl vyvinut na Canterburské Universitě na Novém Zélandu, učí děti informatickému myšlení (computational thinking) bez zapojení počítačů. Informatické myšlení je dovednost porozumět principům, na kterých počítače, technologie a sítě fungují, a umět je aplikovat.

Zahrnuje i tvořivost, dovednost týmové práce, dovednosti řešení problémů a logického myšlení (více k informatickému myšlení zde). V běžném pojetí výuky informatiky se žáci seznamují s těmito principy v rámci výuky programování, ale díky projektu Computer Science Unplugged jsou přiblíženy prostřednictvím skládaček, hádanek, her a kouzel i mladším dětem od školky až po sedmou třídu. Děti se hravou formou seznámí s algoritmy i náročnými matematickými koncepty.

Výuka zapojuje fyzickou aktivitu pro ztělesnění činnosti počítače, využívá běžných předmětů pro znázornění abstraktních prvků a podporuje sociální interakci dětí navzájem i dětí s učiteli. Pěstuje v dětech skutečný zájem o to, jak počítače fungují, a rozvíjí jejich informatické myšlení. Tento způsob výuky je vhodný i pro skupiny, které počítače odrazují jako příliš komplikované a náročné, např. starší lidi bez zkušenosti s technologiemi. Výukové zdroje jsou volně přístupné a využívají se v řadě škol v různých zemích.Zdroj: HechingerReport.org

Výběr ze zpráv, novinek a zajímavostí ve vzdělávání provedlo výzkumné oddělení společnosti Scio.

3 komentářů:

Jindřich Zdráhal řekl(a)...
11. září 2014 v 11:28  

Díky tuhle stránku jsem potřeboval :)

xOn řekl(a)...
11. září 2014 v 14:51  

Český překlad pro neangličtináře:
https://drive.google.com/file/d/0B4WWGFLEoaNWVU1GMV9DUHJCVWs/edit?usp=sharing

Janek Wagner řekl(a)...
15. září 2014 v 9:46  

Díky za odkaz na českou verzi, zpropagujeme ji zítra. Na webu Computer Science Unplugged ale ještě není zmíněna.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.