Přečtěte si: „Kreativitu zabíjí společenská objednávka po tom, jak má škola vypadat.“ – rozhovor s Lukášem Bajerem

úterý 9. září 2014 ·

Následující, nekrátký, rozhovor do sebe obsáhl hned několik pro web Mítvšehotovo.cz podstatných témat: produktivitu s metodou GTD v popředí, jednoduchost, myšlenkové mapy, kreativitu a vzdělávání. Najít člověka, který se tomuto všemu věnoval a věnuje dlouhodobě a vpravdě intenzivně nebylo těžké, je jím první šéfredaktor Mítvšehotovo.cz, Lukáš Bajer.


Z rozhovoru Lukáše Gregora s Lukášem Bajerem v Mítvšehotovo.cz vybíráme:

Při diskuzi s učiteli nad webovými nástroji, které mohou obohatit prezentace, jsem se dostal k jejich tvrzení, že malý žák bude nejrůznějšími obrázky spíše rozptylován. Máš takovou zkušenost?

I já jsem se s tímto názorem setkal a do jisté míry jej považuji za správný. Obrázkové prezentace, vyžadující od diváka vysokou míru abstraktního myšlení a uvědomění si souvislostí, se totiž nehodí pro každý věk. Už Piaget ve své vývojové psychologii definoval různá stadia vývoje myšlení dítěte a obrazové a především abstraktní myšlení přiřadil až k nějakému dvanáctému roku věku. Mé zkušenosti tuto hranici potvrzují.

Na druhou stranu nám ale obrázky či videa v prezentacích pomáhají představit věci či vyvolat souvislosti, ke kterým žáci buď nemají přístup, nebo si je ve chvíli, kdy probíhá seznámení se s tématem, uvědomování (a učení), ani neuvědomují. Obdobně slouží i obrázky, které kreslím při výkladu – pomáhají uchopit složité abstraktní pojmy a umístit je do času, prostoru a souvislostí s jinými pojmy. Na rozdíl od dospělých ovšem musí být prezentace pro žáky v určitých chvílích o něco více „polopatičtější“. A menším žákům slouží úplně jiným způsobem.

Proto musí každý, kdo chystá prezentaci, neustále přemýšlet nad tím, kdo jej bude poslouchat, jaké dosažené vzdělání a jakou úroveň znalosti může od svého publika očekávat. A samozřejmě také to, k čemu přesně má prezentace sloužit, tedy jaká by měla být odpověď publika.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.