Kariérové poradenství se rozvíjí i v České republice a nabývá na profesionalizaci

středa 24. září 2014 ·

Na konferenci věnované kariérovému poradenství byly koncem minulého týdne vyhlášeny výsledky šestého ročníku soutěže Národní cena kariérového poradenství. Pořadatel soutěže, Centrum Euroguidance, ocenilo celkem 7 příspěvků. Rozmanitost přihlášených příspěvků a udělených cen svědčí o rozvíjejícím se poradenství u nás a jeho postupující profesionalizaci. Soutěž se, stejně jako v minulých dvou letech, konala ve spolupráci s Euroguidance Slovensko.


Kariérové poradenství jako nezbytná součást celoživotního učení nabývá na významu a stává se důležitým nástrojem pro zvyšování zaměstnanosti, podpoře rovných příležitostí na trhu práce a otevřeného dialogu všech, kteří do něj vstupují a kteří jej ovlivňují. „Poradenství poskytuje lidem prostor, povzbuzení, oporu a inspiraci při hledání cesty životem, využití vlastního potenciálu a uplatnění ve společnosti.“ (účastníci semináře Vize kariérového poradenství, EG 2013)

Za příkladné služby poskytované studentům získalo ocenění Gymnázium Jihlava, jehož poradenské pracoviště zvítězilo též v rámci regionální Ceny za podporu kariérního rozvoje žáků ZŠ a SŠ v Kraji Vysočina, další z cen získalo Kariérní centrum Masarykovy univerzity v Brně, které se letos mezi vítězi umístilo již po třetí v řadě; tentokrát byla cena udělena za realizaci inovativního počinu Personalistika ze zákulisí. Do Brna putovala také cena pro Centrum vzdělávání všem zřizované Jihomoravským krajem k rozvoji konkurenceschopnosti a zvýšení zájmu obyvatel kraje o celoživotní vzdělávání. Centrum získalo cenu za otevřenou nabídku služeb kariérového poradenství široké veřejnosti. Projekt Oblastní charity Pardubice, Mami, tati, pečuj, pracuj, byl oceněn za komplexnost a propojení práce se zaměstnavateli a zaměstnanci při slaďování pracovního a osobního života.

Za úspěšnou implementaci švýcarské metody mapování kompetencí CH-Q na národní úrovni získalo ocenění Centrum kompetencí. Konečně za podporu kreativity v kariérovém poradenství byla oceněna psycholožka, lektorka, koučka a kariérová poradkyně Magda Shymon, která uvedla v život originální lektorské a terapeutické pomůcky b-creative.

Zvláštní cena za evropskou spolupráci, vyhlášená při příležitosti deseti let od vstupu České republiky do Evropské unie, byla udělena projektu Fit for flexi realizovanému jazykovou a vzdělávací agenturou Channel Crossings, s. r. o.

Vedle vítězných příspěvků získali zvláštní uznání poroty Evropská kontaktní skupina za publikaci Navigace světem práce, občanské sdružení Asistence za dlouhodobé poskytování kvalitních služeb kariérového poradenství a trojlístek brněnských vysokých škol (MU, MENDELU, VUT) za podporu spolupráce jednotlivých aktérů v oblasti kariérového poradenství při realizaci veletrhu Job Challenge.

Kromě vyhlášení vítězů soutěže byl na konferenci rovněž prostor pro diskuzi nad aktuálními tématy kariérového poradenství: mapování kompetencí v celoživotní perspektivě či spolupráci se zaměstnavateli jako dalšímu rozměru kariérového poradenství. V neposlední řadě byly také představeny příspěvky přihlášené do slovenské Národní ceny kariérového poradenství, o jejichž vítězích se více dozvíme 16. 10. 2014 v Bratislavě.

Soutěž se tradičně koná pod záštitou Národního poradenského fóra, ve spolupráci s Asociací institucí vzdělávání dospělých ČR a s podporou portálu Edumenu.cz. Výstupy z konference, stejně jako přehled přihlášených příspěvků české i slovenské části soutěže lze najít v českém i anglickém sborníku, v dalším čísle Zpravodaje Euroguidance a také na webových stránkách www.euroguidance.cz.

Centrum Euroguidance působící při Domě zahraniční spolupráce je součástí celoevropské sítě podporující poradenství. Centrum Euroguidance se svými aktivitami snaží podporovat rozvoj kariérového poradenství u nás a organizovat akce, které zviditelní příklady dobré praxe v této oblasti. Zároveň přináší do praxe inovativní přístupy a metody vhodné pro kariérové poradce ze zahraničí a přispívá ke sdílení mezinárodních zkušeností. Podrobný přehled o aktivitách Centra můžete nalézt na webových stránkách www.euroguidance.cz. Jedná se především o vydávání a překlady odborných publikací, realizaci průzkumů, účast na řadě konferencí a diskuzí a organizaci mezinárodních seminářů. Důležitou součástí činností Centra je spolupráce s organizacemi napříč poradenským spektrem a vytváření spolupracující sítě odborníků.

Dům zahraniční spolupráce (DZS) je příspěvková organizace, zřízená Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a plní úkoly, které plynou ze zajišťování školských, vzdělávacích a dalších styků se zahraničím podle pokynů ministerstva. DZS má na starosti řadu mezinárodních programů a realizuje aktivity vztahující se k oblasti podpory vzdělávání. DZS též v České republice plní funkci jediné národní agentury, která implementuje evropský vzdělávací program Erasmus+. Více informací o aktivitách DZS je k dispozici na www.dzs.cz nebo www.naerasmusplus.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.