Pavel Hasenkopf: Zákaz šátků diskriminace je i není

pátek 29. srpna 2014 ·

  1. Platí, že každý může dělat vše, co není (veřejnou mocí) zakázáno.
  2. Platí, že veřejná moc potřebuje k zákazu nějaký legitimní důvod, nesmí si počínat svévolně.
  3. Platí svoboda vyznání a náboženských projevů, pokud se nedostanou do rozporu s bodem 2.
  4. Platí, že šátky jsou náboženským projevem.
  5. Platí, že stát má být nábožensky neutrální.
  6. Platí, že pokud odůvodním zákaz šátků jakýmkoli ideologickým či náboženským způsobem, např. s poukazem na Islám, porušuji náboženskou neutralitu a diskriminuji a omezuji náboženský projev.
  7. Jakékoli náboženské projevy, včetně nošení šátků, mohu odůvodnit výhradně nějakým technickým veřejným zájmem. Například sanitárním.
Onen zákaz šátků bude u žákyň zdravotnické školy legitimní a tudíž i legální pouze tehdy, pokud bude odůvodněn:
  • hygienickými či jinými důvody (pak ale těžko vysvětlím, proč u sester Voršilek hábit nevadí), nebo
  • povinnou školní uniformou, jejíž součástí pokrývka hlavy není.

3 komentářů:

Unknown řekl(a)...
29. srpna 2014 v 21:14  

3. Přesah islámu do politického života je příliš velký, než aby bylo možné říct, že jde pouze o náboženské symboly.

Princip předběžné opatrnosti se dnes používá poměrně často. Proč ho tedy nepoužít i tady - na xenofobii nemusí být nic špatného, ba naopak.

Nicka Pytlik řekl(a)...
29. srpna 2014 v 21:24  

V dnešní době je člověk, který má na základě dosavadního světového dění přirozené obavy o svoji přítomnost a budoucnost svých potomků, označen za nepřijatelného vyvrhela v moderním světě poklonkování všemu cizímu. A to dokonce lidmi, kteří si evidentně necení hodnot naší kultury, svojí vlasti a svých předků.

Unknown řekl(a)...
31. srpna 2014 v 10:09  

je pozoruhodné jaou máme protiislámskou propagandu (proticikánská už vyšuměla) a jaké máme obavy z tisíců muslimů,kteří zaplaví naši zem,buď vklidu národe, migranti míří do francie a anglie,jsou to zěmě s koloniální tradií,bohaté,domluví se tam ,maj tam své krajany,do česka se nikdo nepohrne (kromě ukrajinců),více než muslimové by nám měla dělat starosr nezaměstnanost,a to jak padesátiletých tak hlavě mladých,nedostatek peněz na důchody,narůstající agresivitu mezi mladými a starými,úpadek školství a kultury,úpadek tradic,kultury,mateřského jazyka....

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.