Letní škola prohloubí mediální gramotnost učitelů a žáků. Přispěje k ní i výměna rolí mezi politoložkou a bývalou televizní moderátorkou

sobota 16. srpna 2014 ·

Pohled na média z pozice novináře, politologa, mediálního experta i politika nabídne program XXI. ročníku Letní školy výchovy k občanství, demokracii a evropanství pro učitele společenských věd, kterou na příští týden připravila Pedagogická fakulta Univerzity Palackého. Přednášky a workshopy oživí netradiční duel politoložky Vladimíry Dvořákové a bývalé moderátorky České televize Pavlíny Kvapilové. Samostatný blok přednášek připomene 100. výročí začátku první světové války.

Čtyřdenní letní škola přivítá stovku pedagogů ze základních a středních škol, kteří se do Olomouce sjedou z Čech, Moravy, Slovenska i Polska. Seznámí se zde s osobními „mediálními“ zkušenostmi bývalého evropského komisaře Vladimíra Špidly, opačný pohled na „stýkání a potýkání“ novinářů a politiků nabídne politický komentátor Alexandr Mitrofanov. Roli médií ve veřejném životě osvětlí přednáška Média: pokojový psík nakažený vzteklinou? profesora Jana Jiráka z Metropolitní univerzity Praha.

Netradiční duel

Programovou novinkou je panelová diskuse „naruby“, která představí někdejší moderátorku diskusního pořadu Hyde Park a bývalou ředitelku sekce Nových médií České televize Pavlínu Kvapilovou v netradiční pozici hosta politoložky Vladimíry Dvořákové.

„Prohození jejich rolí přiblíží, jakým způsobem redaktor a moderátor předního média pracuje. Je to poměrně ojedinělý koncept, sami jsme zvědavi, jaký bude mít efekt,“ uvedl hlavní organizátor letní školy Pavel Krákora z pořádající katedry společenských věd.

V průběhu letní školy vystoupí také přední čeští a slovenští odborníci z akademické sféry – politolog Petr Just z Metropolitní univerzity Praha, historik Miroslav Vaněk z Ústavu soudobých dějin Akademie věd nebo bývalý novinář a nynější pedagog Univerzity Jana Ámose Komenského v Bratislavě Jaroslav Buček.

Média i první světová válka

Letošní téma Média – hlídací pes demokracie nebo Pandořina skříňka? vyplynulo z dlouhodobého zájmu pedagogů základních a středních škol. Hlavním záměrem je přitom přenos poznatků předních odborníků a osobností mediálního světa do výuky na školách.

„Cílem je nejen předat informace, ale zároveň přiblížit přístupy, kterými lze fungování médií prezentovat ve výukovém procesu, a prohloubit tak mediální gramotnost žáků a studentů,“ zdůraznil proděkan pedagogické fakulty a vedoucí katedry Antonín Staněk.

Druhý tematický blok bude věnován 100. výročí vypuknutí první světové války, vzniku Československé republiky a působení českých legionářů. Sérii přednášek doplní prezentace výzbroje a výstroje Českých legií i dobové materiály. „Účastníci letní školy získají plastický obraz o činnosti legií v kontextu dějin 20. století,“ doplnil Krákora.

Letní škola se koná ve dnech 17.–20. srpna a je otevřena také zájemcům z řad širší odborné veřejnosti. Slavnostní zahájení se uskuteční v pondělí 18. srpna v 10 hodin v aule pedagogické fakulty za účasti vedoucího poradce předsedy vlády Vladimíra Špidly, prvního náměstka hejtmana Olomouckého kraje Aloise Mačáka a kulturní atašé americké ambasády v Praze Sherry Keneson-Hall. Akce se uskuteční za podpory Olomouckého kraje, Olomouckého centra otevřeného vzdělání a Velvyslanectví Spojených států amerických, které je hlavním partnerem letní školy už více než deset let.

Zprávu zpracovala Velena Mazochová, oddělení komunikace UP

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.