Čeští studenti vydali aplikaci na určování rostlin pomocí fotografií

čtvrtek 7. srpna 2014 ·

S pomocí aplikace FlowerChecker jednoduše zjistíte název pro vás neznámé rostliny. Stačí poslat několik fotografií a na displeji se vám poté zobrazí její název. Aplikace pro chytré telefony je výsledkem několikaměsíční spolupráce tří doktorských studentů z Mendelovy a Masarykovy univerzity.


Nejde však o výjimečně pokročilou umělou inteligenci, obrázky jsou ihned po vyfocení předány přes internet mezinárodnímu týmu odborníků, který je schopen z viditelných znaků a lokalizace rostlinu určit. Na odpověď je většinou nutné čekat pár hodin, než se tým botaniků shodne nad určením rostliny. Zobrazení výsledného názvu stojí uživatele dvacet korun. Při návrhu aplikace dávali vývojáři velký důraz na férovost vůči uživateli, proto se nemůže stát, že by zákazník nakoupil “zajíce v pytli”. Pokud se botanikům rostlinu určit nepodaří, uživatel nic neplatí. Zatím se podařilo týmu určit více než 90 % zaslaných rostlin.

Samotná odpověď pak může mít různou kvalitu; někdy se podaří určit i poddruh nebo varietu, jindy pouze rod. Aplikace u odpovědi navíc zobrazujeme míru jistoty. Toto všechno se uživatel dozví ještě předtím, než se rozhodne zaplatit za finální odpověď. Navíc je možné identifikaci rostliny upřesnit díky možnosti komunikovat s uživatelem přes chat.

Mezi mobilními aplikacemi zaměřenými na určování rostlin se jedná téměř o unikát. To také dokládá vzrůstající popularita aplikace. S tou se také chtějí přihlásit do soutěže Nápad roku.

Autoři chtějí dál aplikaci vyvíjet a zároveň dát příležitost šikovným programátorům a připravují pro ně soutěž, kde si budou moci nad daty z aplikace otestovat své algoritmy. Více informací najdou zájemci na webu plantrecognition.org

Aplikace je určena pro telefony s operačním systémem Android. Zakladatelé však už letos plánují vydat verzi pro konkurenční platformu iOS.

Programátor, Ondřej Veselý, řekl:

“Metody strojového učení si s touto úlohou dosud nedokáží poradit, proto jsme se rozhodli zapojit tým lidí. Pokročilé algoritmy se časem naučí kytky poznávat, budou však potřebovat obrovskou databázi ukázkových příkladů -- a tu přesně dáváme dohromady.”

Vedoucí týmu botaniků, Ondřej Vild, řekl:

“Nejprve jsme určovali rostliny zadarmo, ale brzy nám to přerostlo přes hlavu. Byli jsme zahlcení, nárůst byl obrovský. Zavedení plateb za určení příval požadavků naštěstí zmírnil.”

“Největší zájem o aplikaci je ve Spojených státech, daleko méně v evropských státech. Podle světové poptávky je také sestaven tým, který rostliny určuje.”

“V zimě jsme řešili jen přibližně dvacet žádostí za den, nyní už je to často přes stovku. A máme trochu obavy, jestli budeme schopni zvládat letní nápor.”

“Ze zahradních rostlin se lidé nejčastěji ptají na tulipány nebo růže. Z těch pokojových je nejčastěji pro uživatele neznámá kolopějka a dračinec, z planě rostoucích rostlin je to hluchavka nachová.
Další informace:

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.