Soutěž odborných prací učňů už má své vítěze

pondělí 14. července 2014 ·

Soutěž samostatných odborných prací vyhlásil Národní ústav pro vzdělávání ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR letos už potřetí. Celkem se do ní přihlásilo 45 žáků a úroveň jejich prací zhodnotila komise, v níž byli zástupci MŠMT, Hospodářské komory ČR a NÚV. Práce byly posuzovány nejenom podle věcné správnosti, ale také podle nápaditosti řešení. Samostatné odborné práce jsou novou součástí závěrečných zkoušek učňů ve školách, které se dobrovolně řídí jednotným zadáním a připravují je žáci ve 12 oborech.


Nejvíc prací -celkem třicet - bylo přihlášeno v oboru Kuchař číšník (v zaměření na kuchaře, na číšníky i na pohostinství). Následuje obor Kadeřník, kde soutěžilo 7 samostatných odborných prací, pak Cukrář s šesti pracemi a nakonec Operátor skladování se dvěma pracemi. V každém oboru byly vyhlášeny tři nejlepší práce, u Operátora skladování pouze jedna.
V nejvíc zastoupeném oboru Kuchař – číšník se zaměřením Pohostinství zvítězila Lucie Antošová ze SOU a SOŠ Znojmo, která připravila práci s názvem Fotbalové setkání po 10 letech s pozváním olympionika (zadané téma „V zdravém těle zdravý duch“).  V oboru Kuchař – číšník se zaměřením Číšník zvítězila Šárka Velcová ze SŠ společného stravování v Ostravě-Hrabůvce, která napsala SOP s názvem Vítáme u nás doma na téma Gastronomické toulky po České republice. V oboru Kuchař – číšník se zaměřením Kuchař vyhrála SOP s názvem Italská kuchyně na téma Gastronomie napříč světem, kterou napsal Josef Crha ze SOU gastronomie, U Krbu, Praha 9. V oboru Cukrář zvítězila Jana Vavroušková z Integrované SŠ gastronomické Adolpha Kolpinga ve Žďáru nad Sázavou, jejíž SOP se jmenuje Hokejová plocha (téma Sportovní událost). V oboru Kadeřník vyhrála práce Patricie Matušů ze SŠ oděvní a služeb Vizovice na téma Elegantní dámský účes do společnosti. V oboru Operátor skladování byla ohodnocena Klára Faiglová ze SŠ technické, gastronomické a automobilní Chomutov za práci s názvem Pochutiny (téma Zbožíznalství).
Samostatná odborná práce se obhajuje u závěrečných zkoušek
Monika bere jednu lokýnku za druhou a pečlivě z nich aranžuje slavnostní účes pro maturitní ples. Vytváří ho na hlavě své kamarádky, která jí slouží jako modelka při závěrečných zkouškách v oboru Kadeřník. Monika ví přesně, jak má postupovat, protože to už předtím popsala ve své samostatné odborné práci. Teď ji ale při práci sledují její učitelky a hodnotí, zda dělá všechno správně. Nakonec připevňuje na účes malé červené ozdoby. „To je kupované?“ ptá se pedagožka. „Sama jsem si je vyrobila,“ odpovídá Monika. Však také učitelky ohodnotily její výkon při praktické zkoušce na výbornou. Před několika dny Monika složila písemnou zkoušku a za týden ji čeká ještě zkouška ústní. To vše je totiž součástí závěrečných zkoušek učňů, na jejichž základě dostávají výuční list.
Sportovní témata i mongolský státní svátek
V tomto ročníku soutěže byla více než dříve zastoupena sportovní témata.  Např. mezi cukráři zvítězila SOP s názvem Hokejová plocha (téma Sportovní událost). Absolventka Jana Vavroušková zdůvodňuje své téma takto: „Vybrala jsem si, že udělám dort ve tvaru hokejového hřiště, protože se na tento sport ráda koukám a zajímá mě. Dort si upeču z beze plátů, ze kterých vykrájím tvar hřiště, pláty spojím máslovým krémem kávovým. Vršek poleji bílou čokoládou…, na každou stranu dám jednu branku.“
U číšníků získaly práce se sportovní orientací 2. a 3. místo. Na zadané téma „V zdravém těle zdravý duch“ žáci připravili práce s názvy Zimní olympijské hry a Slavnostní hostina k příležitosti otevření golfového klubu. V oboru Kuchař-číšník se zaměřením Pohostinství zvítězila práce s názvem: Fotbalové setkání po 10 letech s pozváním olympionika. „K tomuto sportu mám blízký vztah, protože můj otec hrával fotbal a často mě brával na zápas s sebou,“ zdůvodnila svůj výběr tématu Lucie Antošová.
Absolventi učebních oborů se ale ve svých odborných pracích věnovali také mnoha jiným tématům. Např. Undarmaa Tumenjargal napsala na téma Gastronomie napříč světem práci s názvem Mongolský státní svátek Tsagaan sar (Bílý měsíc) a získala v soutěži 2. místo. Vybrala jsem si mongolský státní svátek Tsagaan Sar, protože si myslím, že pro mongolský národ je oslava příchodu nového roku jedním z nejdůležitějších svátků, napsala absolventka v úvodu.
Sjednocení závěrečných zkoušek prosazuje ministerstvo školství ve spolupráci s Národním ústavem pro vzdělávání v rámci projektu Nová závěrečná zkouška, na který přispívá Evropský sociální fond.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.