Lucie Šnajdrová: Více než polovina absolventů středních škol dostala i Europass, který jim může usnadnit získání práce v zahraničí

pondělí 14. července 2014 ·

Téměř 65 tisíc žáků středních škol a učilišť (52 %) dostane letos jeden z dokumentů Europassu – dodatek k osvědčení. Ten se přikládá k maturitnímu vysvědčení, osvědčení o závěrečné zkoušce a výučnímu listu a popisuje obsah a úroveň studia, mj. obecné a odborné kompetence absolventa. Zaměstnavatelům dodatky objasňují, co uchazeč o práci umí a jestli se na nabízenou práci hodí.

Europass - dodatky k osvědčení pro desetitisíce žáků. Celkový počet škol, které tyto dokumenty objednává, se zvyšuje – dodatky k osvědčení letos pro své absolventy vydalo již 625 škol, o 30 více než v loni. Jde o 47 % všech středních škol.

Školy, které se rozhodly do vydávání dodatků zapojit, svým absolventům zajišťují užitečný dokument usnadňující mobilitu i vstup na trh práce. Absolventi si mohou dodatek přiložit k životopisu a použít ho zejména, pokud se ucházejí o práci nebo brigádu v zahraničí.

V poslední době eviduje Národní centrum (NC) Europass také zvýšený počet žádostí jednotlivců, především pak o dodatky v angličtině a němčině. Někteří zaměstnavatelé v Německu a Anglii totiž dodatky v inzerátech nabízejících pracovní místa přímo vyžadují, a uchazeči o tuto práci se proto na NC Europass obracejí a o vydání dodatku žádají. O dodatky mohou tedy zažádat i jednotlivci, pokud jejich škola tento dokument nevydává, nebo pokud školu ukončili před zavedením Europassu.

Z cizojazyčných verzí je tradičně největší zájem o dodatky v angličtině (94 %), letos jsme však také zaznamenali velký nárůst zájmu o dodatky v němčině. Národní centrum Europass chce vyjít vstříc všem školám, které si ještě chtějí dodatky pro své absolventy stáhnout a vytisknout, proto nechává otevřenou databázi až do konce roku 2014. Individuálně se pak mohou žadatelé na NC Europass obrátit kdykoliv.

Více informací najdete na www.europass.cz.

Statistika vydaných dodatků k osvědčení (formát XLS)


Převzato z RVP.CZ

1 komentářů:

Lukáš řekl(a)...
14. července 2014 v 15:17  

My to letos dávali naposledy. Je s tím jen práce, už nedávají ani složky, dle ankety ten papír využili dva absolventi z tisíce.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.