Přečtěte si: Víte, proč propadáme u maturit z matematiky?

pondělí 2. června 2014 ·

Je to tím, že se žáci ve škole nenaučí matematické principy opravdu používat. Vysvětlím to na příkladu našeho gymnázia. Matematika se tu vyučuje podobně jako na většině českých škol. Nejdřív přijdou na řadu výroky, takže celá třída dělá výroky. Následují rovnice, potom goniometrické rovnice, pak se probírá analytická geometrie, komplexní čísla a nakonec kombinatorika. Ve čtvrťáku je vše probrané a můžeme se plácat po zádech. Jenže pak přijde maturita…


Z článku Tomáše Zahradníka, letošního (úspěšného) maturant z radotínského gymnázia, v EDUin.cz vybíráme:

Výuka na gymnáziích je totiž zbytečně uhnaná. Učitel nemá dostatek času, aby naslouchal každému žákovi, natož aby zkoušel dané souvislosti vysvětlit různým způsobem. Hodina je omezena na učitelův výklad a třicet píšících rukou. Kolikrát se mě spolužák zeptal „Tome, ty chápeš, co tam ten učitel dělá?“. Ne, nikdy jsem nevěděl, co učitel matematiky dělá. Buď proto, že to bylo příliš rychlé, nebo příliš lehké. Dokážete si to představit? Šest let, čtyřikrát týdně?

3 komentářů:

Unknown řekl(a)...
2. června 2014 v 10:42  

Příčina je jiná a velmi prostá.
Minimálně 30 % maturity (spíše 50%) je látka ZÁKLADNÍ ŠKOLY. Takže když někdo 4 roky neslyší jak počítat slovní úlohu na společnou práci, tak ji v maturitě asi nedá. Ale maturitní zkouška není obtížná, jen ověřuje něco, co se na střední škole již neučí.

Nicka Pytlik řekl(a)...
2. června 2014 v 12:55  

proč propadáme u maturit z matematiky?

Protože:
- jsme si nevybrali našim možnostem odpovídající typ školy,
- protože jsme na cizí jazyk bodali ještě víc, než na tu matiku,
- protože není ve státní škole tolik učitelů matematiky, aby každí dva tři žáci měli svého vlastního,
- protože matikáři jsou historicky suchaří, vesměs odmítající dělat ze sebe kašpary,
- protože se matematika nedá až tak dobře nabiflovat, což nám nevyhovuje,
- protože jsme se doposud nenaučili překonávat překážky,
- protože se ta pitomá matika pořád ještě učí,
- protože pořád ještě nikoho nenapadlo maturity zrušit jako přežitek z R-U,
- protože se vlastně ani pořádně neví, proč se na nějakou školu šlo,
- protože...

Puďa řekl(a)...
2. června 2014 v 22:21  

A co takhle se na to podívat jinak - co když propadáme tolik, protože není povinná?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.