Přečtěte si: Doporučení pro bezpečné užívání digitální her pro děti, rodiče, odborníky ve vzdělávání i tvůrce digitálních her

úterý 10. června 2014 ·

Elektronické hry jsou dnes součástí života miliónů dětí po celém světě. Článek australských výzkumníků z Curtin University shrnuje dosavadní výzkum o pozitivním i negativním vlivu digitálních her na vývoj dětí.


Shrnutí je v následujících oblastech:
 1. fyzická aktivita a sedavý způsob života, 
 2. kardio-metabolický zdravotní stav, 
 3. vývoj svalů a kostí, 
 4. motorická koordinace, 
 5. zrak, 
 6. kognitivní rozvoj, 
 7. psychosociální zdraví. 
Na základě poznatků z mnoha studií autoři předkládají návrh doporučení pro bezpečné užívání digitální her pro děti, rodiče, odborníky ve vzdělávání i tvůrce digitálních her. Doporučení jsou označena podle toho, jak silně jsou podložena výzkumem. 

Mezi nejnaléhavější doporučení pro rodiče patří: 
 1. Neumisťujte žádné zařízení s obrazovkou do dětského pokoje, 
 2. dbejte na přerušení hry každých 30 minut na protažení a odpočinutí očí, 
 3. zajistěte vhodné prostředí a dbejte na správné sezení. 
Nejsilnější doporučení pro děti jsou následující: 
 1. střídejte sedavé hry a aktivní pohyb, 
 2. hru přerušte po každých 30 minutách, 
 3. sledujte, jak dlouho se u hry nehýbete, a tento čas omezte na minimum. 
Další doporučení pro děti se soustředí také na sdílení a společenský rozměr hry (o rizicích spojených s používáním technologií viz např. zde). Výběr ze zpráv, novinek a zajímavostí ve vzdělávání provedlo výzkumné oddělení společnosti Scio.

1 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
10. června 2014 v 20:21  

hru přerušte po každých 30 minutách

Naposledy jsem hrál počítačovou hru asi tak deset minut na nějaké dvěstěosmdesátšestce. To byl takový ten princ z Persie, jak hopsal po chodbách, nebo co. A jestli si dobře vzpomínám, vždycky jsem skončil u nějakého kostlivce.
Asi teď budu vypadat jako nějaký pytlik, ale rozumím tomu dobře, že těch třicetiminutovek pařby může být i víc, a to v souvislé řadě za sebou?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.