Vláda schválila výjimky pro tzv. nekvalifikované pedagogy

středa 21. května 2014 ·

Kabinet dnes jednohlasně schválil novelu zákona o pedagogických pracovnících. Ta umožní od ledna 2015 udělení výjimek pro některé tzv. nekvalifikované pedagogy.

Vládou schválená novela zákona o pedagogických pracovnících reaguje na aktuální situaci, kdy ve školství pracuje relativně vysoká část pedagogických pracovníků nesplňujících předpoklad odborné kvalifikace. "Jsem rád, že vláda návrh jednomyslně schválila. Pokud by k tomu nedošlo, v některých regionech by mohlo dojít v lednu příštího roku ke kolapsu školství," řekl po jednání ministr školství Marcel Chládek.

Na školách tak budou moci od ledna příštího roku zůstat například tzv. nekvalifikovaní učitelé starší 55 let s minimálně dvacetiletou praxí, za určitých podmínek také rodilí mluvčí pro výuku cizích jazyků, odborníci z řad aktivních umělců, trenérů a tzv. nekvalifikovaní učitelé v případech, že ředitel školy prokazatelně na daný předmět kvalifikovaného učitele zajistit nemůže. Všichni ostatní by měli do konce roku alespoň zahájit studium pro získání řádné pedagogické kvalifikace.

12 komentářů:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
21. května 2014 v 21:59  

Jsem zvědavý, kolik času bude potřeba. Za deset let se to otevře znova a bude to tu zas.

Jak jsme mohli za 25 let vystudovat, vždyť to nešlo...

Nicka Pytlik řekl(a)...
21. května 2014 v 22:43  

Třeba takovou tracheostomii zásadně provádí odborně erudovaný zdravotnický personál.
Pokud je ale pacient v přímém ohrožení života, pak kdokoli, kdo o tom alespoň něco ví.

Unknown řekl(a)...
21. května 2014 v 23:15  

Nekvalifikovaní, důchodci, nekvalifikovaní důchodci, studující nekvalifikovaní (je to hrůza za ně suplovat), mizerné platy, "hodné, chytré a slušné" dětičky o počtu 30-34 ve třídě, + narůstající administrativa + rodiče s absolutní pravdou, + ředitel, když se "povede",.. se divím, že české školství ještě dýchá a má jakés také výstupy. Český učitel je v podfinancovaném školství KOUZELNÍK a novodobý hrdina.

Tajný Učitel řekl(a)...
22. května 2014 v 7:33  

Ani 150 let neudělá z kvalifikovaného učitele dobrého učitele.

Tajný Učitel řekl(a)...
22. května 2014 v 7:37  

Domácí tracheotomie né. Domácí škola ANO. Proto ji Chládek chce zrušit. Dokazuje totiž že proklamovaná výjimečnost kvalifikovaných učitelů je mýtus.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
22. května 2014 v 8:05  

"Ani 150 let neudělá z kvalifikovaného učitele dobrého učitele."

A naopak. Ani 150 let praxe nenahraqdí vysokoškolskou kvalifikaci.

Tajný Učitel řekl(a)...
22. května 2014 v 8:51  

Ad: Sotolář
Chcete říci, že pouze rodiče s PedF nebo jinou vš s DPS úspěšně učí sta-tisíce děti v domácí škole u nás i ve světě?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
22. května 2014 v 9:10  

Tajný:
No jestli nechápete rozdíl mezi vyučováním svého jednoho, dvou dětí doma a celou třídou namíchaných cizích, pak potěš koště.

Nicka Pytlik řekl(a)...
22. května 2014 v 9:23  

jestli nechápete rozdíl

A jaký je v tom rozdíl?
Jestli uběhnu jeden kiláček na pásu ve fitku, nevidím jediný důvod, proč bych jich neměl uběhnout i třicet na silnici ve větru a dešti. Ne?

Unknown řekl(a)...
22. května 2014 v 9:33  

150 let praxe to studium snad nahradí, ale učitele(dobrého) udělat nutně nemusí.

Nicka Pytlik řekl(a)...
22. května 2014 v 9:37  

150 let praxe

On se odchod do důchodu posouvá na 169 let?

Unknown řekl(a)...
22. května 2014 v 12:19  

Vypadá to, že ano.Bohužel.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.