7. 5.: Pedagogický workshop Dějiny z plakátu

pátek 2. května 2014 ·

Vzdělávací workshop zaměřený na tvůrčí práci s politickým plakátem ve výuce pro učitele ZŠ a SŠ k výstavě Plakát v souboji ideologií 1914–2014.


Politický plakát prostupuje soudobé dějiny. Využíval se k mobilizaci mas za obou světových válek, sloužil nacistické a komunistické propagandě. Plakát patřil i do politického slovníku demokracie a slouží různým cílům i v naší přítomnosti. K přednostem tohoto média vždy patřilo úsporné a působivé sdělení. Tyto kvality si plakát udržel i jako artefakt a historický pramen a můžeme je ocenit též na poli vzdělávání.

Workshop se zaměřuje na využití plakátů ve výuce společenskovědních předmětů. Zohledňuje trendy v zahraniční didaktice (rozvoj čtenářské, mediální a historické gramotnosti). V rámci praktické interpretační dílny budou účastníci workshopu pracovat se soubory plakátů, které jsou upraveny pro použití ve škole. Plakát představuje mimořádně efektivní školní pramen, vhodný k rozvoji analytických a interpretačních dovedností na straně žáků. Více než 500 plakátů ze stoleté historie tohoto média nabízí řadu možností didaktického využití.

Workshop nabídne několik tematických kompozic: ukáže, jak se (ne)měnilo zobrazování politických vůdců na plakátech – zaměří se na historické proměny média – nabídne srovnání národních verzí válečných plakátů z let 1914 – 1918 – vizuální symbolika plakátů otevře prostor pro aktualizace a odkazy k dnešní politické a populární kultuře.

Metodika práce s plakátem je určena učitelům dějepisu, občanské výchovy, výtvarné výchovy, českého jazyka a literatury a je zaměřena na všechny typy škol.

Lektoři:
  • Jaroslav Pinkas (Ústav pro studium totalitních režimů Praha, Gymnázium Jana Keplera Praha)
  • Kamil Činátl (Ústav českých dějin FF UK, Ústav pro studium totalitních režimů Praha)
  • Jiří Raiterman (DOX, Střední umělecká škola grafická v Jihlavě)
Program:

9 – 9.30h
  • registrace účastníků
9.30 – 13.30h
  • Komentovaná prohlídka výstavy
  • Workshop tvůrčí práce s politickým plakátem ve výuce
  • Závěrečná prezentace a evaluace
Účastníci workshopu obdrží certifikát centra DOX o účasti na pedagogickém workshopu.

Vstup: 60 Kč

Rezervace nutná na adrese: jiri@dox.cz

Program probíhá ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů Praha.

http://www.dox.cz/cs/skoly-a-skupiny/dejiny-z-plakatu0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.