Video: Kulatý stůl SKAV a EDUin Co nám říká PISA a PIAAC a moc se o tom nemluví

pátek 28. března 2014 ·

Přinášíme videozáznam z Kulatého stolu SKAV a EDUin, který se konal 20. března 2014. Zabýval se tím, co všechno lze vyčíst z posledních šetření PISA a dalších mezinárodních srovnávacích výzkumů, kromě prostého pořadí v jednotlivých gramotnostech.

Hlavní sdělení:

  • Česká republika je na pátém místě v míře vlivu socioekonomického zázemí žáků na školní výsledky. Patříme tedy k zemím, kde má rodina zásadní vliv.
  • Čeští patnáctiletí mají nejméně kladný vztah ke škole a úroveň jejich sebedůvěry je dlouhodobě nízká.
  • Současní patnáctiletí se narodili počátkem devadesátých let, kdy zakládala rodiny spíše méně vzdělaná populace.
  • Horší výsledky chlapců mohou být ovlivněné nástupem počítačů ve stejné době.
  • Horší výsledky chlapců mohou být způsobeny i rozdílným očekáváním škol u chlapců a dívek.
  • České děti u učitelů jen výjimečně vidí charakteristiky „důvěřuje mi“, „naslouchá mi“ a „je s ním zábava“. Naopak často vnímají charakteristiky „přísnost“ či „chytrost“.
  • Děti z hůře situovaných rodin vnímaly učitele jako méně spravedlivého než jejich vrstevníci s lepším zázemím.
  • Pro snížení selekce je třeba se zaměřit především na kvalitu druhého stupně základních škol.
  • V Polsku se zlepšily výsledky poté, co vláda prodloužila povinnou docházku na 10 let. Delší doba strávená ve společném vzdělávaní má kladný vliv na výsledky patnáctiletých žáků.
  • Výhodou povinné školní docházky je možnost působit na všechny děti, i ty, které nemají takové možnosti mimoškolních aktivit. Právě škola má možnost vyrovnávat socioekonomické rozdíly mezi dětmi a měla by toho využívat.Smyslu PISA se věnuje i nedávný komentář Pavla Kohoutav Lidových novinách (ZDE) a blog Ondřeje Šteffla (ZDE). Nabízíme videozáznam i zvukovou nahrávku, kterou si můžete stáhnout ZDE. Pozvánku se seznamem diskutujících a otázkami k debatě najdete ZDE. K tématu šetření PISA si můžete přečíst rozhovor s Danielem Münichem, jedním z panelistů (ZDE). Starší texty věnované výsledkům PISA 2012 najdete ZDE (tisková zpráva), ZDE (článek z Literárních novin) a ZDE (záznam semináře o výsledcích šetření). Článek o prvních výsledcích šetření PIAAC najdete ZDE.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.