Projekt „Chci učit“ představí špičky mezi současnými učiteli

úterý 28. ledna 2014 ·

EDUin spouští projekt na podporu prestiže učitelského povolání. Jeho součástí budou filmové medailony učitelek a učitelů na základních a středních školách v celé České republice.

Hlavním cílem dlouhodobého projektu „Chci učit“ je veřejně ocenit práci vynikajících učitelek a učitelů na školách a přitáhnout k této profesi další zajímavé a inspirativní osobnosti. Jednou z jeho částí bude i série učitelských filmových medailonů, jejichž autory jsou čeští dokumentaristé. Ty nabídne ke zhlédnutí nový web chciucit.cz, kde najdete i podrobnější informace o každém z portrétovaných, a zároveň budete moci navrhnout další pedagogy, kteří by si takový portrét zasloužili. Spuštění webu chciucit.cz je naplánováno na březen 2014.

Přestože se učitelské povolání v České republice dlouhodobě netěší velkému uznání, je mezi českými učiteli na základních školách řada vynikajících profesionálů. EDUin chce odborné i laické veřejnosti prezentovat jejich práci a posílit tak vnímání důležitosti pedagogické profese.

Na připravovaném webu chciucit.cz budou ke zhlédnutí filmové medailony představující jednotlivé učitele a učitelky, vytvoří je čeští dokumentaristé. Účelem medailonů bude vyzdvihnout kvalitní pedagogickou práci a motivovat mladé lidi, kteří zvažují učitelskou kariéru.

Webové stránky dále nabídnou žákům a jejich rodičům možnost ocenit pedagoga, kterého si váží, prostřednictvím digitálních odznaků nebo mu poslat elektronickou děkovnou pohlednici. Digitální odznaky jsou novým trendem ve vzdělávání a do České republiky je přináší například projekt Veriod.

Zdeněk Slejška, ředitel EDUin o.p.s., řekl: „Učitelské povolání nepatří v České republice mezi prestižní profese. A mnozí učitelé to cítí jako křivdu. Chceme to změnit, protože mezi učiteli na základních i středních školách mnoho špičkových odborníků, jen o nich nevíme. Chceme tyhle osobnosti představit české veřejnosti, aby se jim i jejich povolání dostalo takového společenského uznání, jaké si zaslouží.“

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
28. ledna 2014 v 11:42  

Přemítám,
kolik se na špičku mezi současnými učiteli vejde andělů.
Tak nějak bajvoko

Terka řekl(a)...
28. ledna 2014 v 20:19  

A já zas mám smutné oči, protože mezi učitele se opakovaně v naší společnosti nepočítají učitelé a učitelky v mateřských školách. Řekněte mi, proč tomu tak je? Když se mluví v novinách, v televizi a jiných mediích o učitelích, nikdy nejsou zahrnuty učitelky / učitelé MŠ.

Jirka řekl(a)...
28. ledna 2014 v 21:41  

Terko neplačte, projekt se jmenuje Chci učit. V mateřinkách si musíte hrát! Až EDUin vymyslí projekt Chci si hrát, tak to zase nebude o základkách, protože u nás si spoustu dětí hrát nesmí. Brání jim v tom něktěří učitelé nebo dokonce jejich rodiče. V mateřince to ještě zkousnou i ti nejambicióznější rodiče. Hrajte si s dětmi dokud to jen jde. Představa, že do holátek buším anglinu pro potěchu rodičů mi hýbá žlučí. Pravda hrát si jde i s jazykem, ale to pak nevypadá tak opravdově školně(metsky).

Nicka Pytlik řekl(a)...
28. ledna 2014 v 22:32  

Jakmile se v mateřských školách hovoří o předmatematické gramotnosti, nečeká paní mateřské učitelky nic dobrého. Zvláště pak v dnešní době, kdy není nic neobvyklého, že se dětičky nedokáží zaopatřit i v naprosto základních hygienických návycích.
Paní Terce se oči rozzáří, až i do mateřinek dorazí informační a komunikační technologie. Skoro bych se vsadil, že mnozí vypatlaní magoři už osnují projekty. Začínám se těšit na šoty v televizním zpravodajství, kde dětičky budou z plínek vytahovat mobílky a pomocí svých tablítků si do kloudíku budou ukládat relevantní informace o Odggym a škodících.
Jen bych rád připomněl svoji tezi o tom, že čím nižší věková kategorie, tím musí být pedagogové vzdělanější a samozřejmě i výše placenější.

Unknown řekl(a)...
28. ledna 2014 v 23:21  

Dobrý den,
dovolím si tvrdit, že učitelské povolání patří mezi prestižní profese. Podívejme se na žebříčky povolání, kdy na prvních místech bývá lékař a někde kolem 4. místa učitel. Patří ovšem mezi finančně neohodnocená povolání, což je ostuda, ale podobný projekt na tom mnoho nezmění.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.