Bořivoj Brdička: Kurz scénářů budoucnosti OER University

pondělí 5. srpna 2013 ·

Zpráva o právě probíhajícím MOOC kurzu pro učitele, který připravila OER University ve spolupráci s University of Canterbury pro ty, kteří chtějí zlepšit svou schopnost odhalovat budoucí vývoj školství.

Jedním ze zásadních problémů školství je neochota přizpůsobit se změnám vyvolaným stále se zrychlujícím vývojem světa. Technologie jsou v tomto procesu katalyzátorem, který ono zrychlování přímo vyvolává. Není proto divu, že se celá řada progresivních institucí vedených osvícenými manažery snaží do přípravy učitelů vnést právě prvek chápání budoucího vývoje vedoucí k ovlivnění současných výukových postupů tak, aby byly v co největším souladu s budoucí potřebou absolventů našich škol.

Spomocník se právě této tématice věnuje opakovaně. Vysvětluje, jak je důležité nejnovější poznatky přenášet do praxe co nejrychleji (Problémy standardizace podle Socola, Hippelova technologická inovace ve školství) i to, že schopnost myslet na budoucnost je důležitou součástí kompetencí současného učitele. V květnu 2010 jsme informovali o tom, jak právě tuto schopnost školí David Cormier ve svém kurzu Vzdělávání budoucnosti. Že není zdaleka sám, si dnes ukážeme na aktuálním kurzu realizovaném OER university (více o ní viz Vliv volné dostupnosti materiálů na školství) ve spolupráci s novozélandskou University of Canterbury.

Kurz nese název Scenario planning for educators (SP4Ed) a jeho cílem je, stejně jako u Cormiera, přimět účastníky k popsání vlastní představy budoucnosti školství formou novinového článku, který má každý účastník publikovat na svém blogu. Jedná o typický kolektivistický mOOC (viz model tahu v článku Možnosti otevírající vlastní cesty za poznáním), tj. o aktivitu založenou na vzájemné interakci účastníků.

Kurzy mOOC s malým „m“ jsou formátem používaným OER university pro vzdělávání učitelů velmi často. Nejedná se zde o Masivní akce s mnoha počty účastníků, ale o mikro-kurzy, které sice také mívají docela dost účastníků, avšak trvají zpravidla kratší dobu. SP4Ed začal 29. července a končí 9. srpna. Hlavním komunikačním prostředkem je Twitter (Live feed) a skupina Google (WikiEducator). Program (Course schedule) má jen 5 položek, z nichž dvě nejdůležitější můžete pořád ještě stihnout. Zítra budou účastníci diskutovat 4. téma - Příčiny zásadních změn ve školství (Drivers of fundamental change in education).

Jak už to tak u těchto kurzů bývá zvykem, ke každému tématu autoři připravili přehled studijních materiálů, které stojí za to prostudovat. To může každý snadno udělat i bez registrace. Mě například velice zaujalo motto pro 3. téma – Scénáře budoucnosti z pohledu ředitele (A manager's perspective of scenario planning):


Konformita ti umožní klidný život, může tě dokonce přivést až k univerzitní funkci. Ale všechny historické změny, které se kdy udály, byly vyvolány nekonformními samostatně myslícími lidmi. Kdyby nebylo potížistů a opozičníků, asi bychom ještě pořád žili v jeskyni.

Celý článek na spomocnik.rvp.cz

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.