Výlety s dětmi: westernová městečka

pátek 19. července 2013 ·

Chcete-li poznat Divoký západ se všemi jeho mýty, legendami a příběhy, nemusíte se hnát až do Ameriky. U nás existuje hned několik westernových městeček. Na vlastní kůži v nich poznáte, jak vypadal život na území dnešních západních států USA v 19. století v době mezi občanskou válkou a rokem 1890, kdy zlatá éra Divokého západu dosáhla svého vrcholu. Potkáte tu honáky dobytka – kovboje, nebojácné osadníky a farmáře, pistolníky, bandity i desperáty, zlatokopy a indiány, původní obyvatele Ameriky. Někde jsou k vidění velkolepá představení, jinde si zase můžete vyzkoušet rýžování zlata anebo si prohlédnout originální muzeum, jediné svého druhu v Evropě.Westernové městečko Šiklův mlýn u Zvole nad Pernštejnem
V půvabném údolí říčky Bobrůvky, které kdysi znali hlavně trampové, dnes objevíte největší přírodní zábavní areál v České republice, westernové městečko, které připomíná Divoký západ na konci 19. století. Jsou tu saloony, kavárny, cukrárny, herny, městské lázně, kostelík se hřbitovem, úřad šerifa i s vězením, a dokonce i vláček Union Pacifi c s nádražím. Setkáte se s kovboji, kteří nosí kolty proklatě nízko, i s kankánovými tanečnicemi, jejichž sukně naopak létají proklatě vysoko, nechybějí  samozřejmě ani indiáni, šerif a další pozoruhodné figurky Divokého západu. Od konce června do konce srpna každý den s výjimkou pondělí se v amfiteátru odehrávají akční divadelní představení a westernové show s ukázkami ježdění a práce s koňmi, s lasem a bičem. V městečku vás nečekají jen  krátké přestřelky a drobné scénky, ale také dětské soutěže a různé atrakce, přehlídky historických kostýmů a ukázky klasických i moderních country tanců. Kdo chce poznat zvyky a kulturu indiánů, na toho čeká indiánská vesnice, dobrodruzi si mohou vyzkoušet rýžování zlata nebo střelbu lukem či z dobových zbraní. A kdo se chce atmosféře Divokého západu přiblížit ještě víc, může si půjčit dobový kostým a ochutnat některou z kovbojských specialit.

Wild West City Boskovice
Od poloviny května do začátku září o víkendech, přes prázdniny pak denně kromě pondělí vás s otevřenou náručí přivítá zábavní přírodní park, vybudovaný v areálu bývalé pískovny. Boskovické městečko s jeho Main Street, saloony, hotýlky, bankou či apatykou dr. Quinnové skutečně vypadá jako vystřižené z dobrodružných filmů o Divokém západu. Ve zdejším amfiteátru, největším westernovém jevišti pod širým nebem, každoročně ožívají známé postavy z oblíbených románů Karla
Maye. Neméně oblíbená je i Buffallo Bills Show Aréna, kam míří všichni milovníci rodea, obdivující chytání telat do lasa a další kovbojské kousky. Pro děti jsou každý den přichystány soutěže a hry, samozřejmě nechybí ani klouzačky, prolézačky a další stylové atrakce – přestřelky, jízdy na koních i na elektrickém býku, házení oštěpem, nožem či tomahavkem, střelba z luku nebo rýžování zlata. Ubytovat se můžete v loveckých srubech či hraničářských vozech, ve westernových hotelech, pod širákem anebo ve vlastních stanech, záleží jen na vás. Potřebovat budete jen vlastní spacáky.

City of Rolftown v Hrušovanech nad Jevišovkou
Ranč Rolft own, kde se už několik let setkávají milovníci přírody, historie, kovbojů, indiánů, trapperů a koní, představuje splnění jednoho dávného snu. Přesto Rolftown trošku vybočuje ze škatulky westernových městeček, protože hlavní atrakcí v něm nejsou různé akce, mistrovství v hodu nožem a sekerou, poníci, kamerunské kozy, huculský kůň, vietnamská prasátka, pávi, husolabutě, psi, kočky, rybník s rybami, stylový saloon, budova nádraží, divadlo Theatre R či další různá povyražení všeho druhu, ale dvě muzea – Pony Expressu a legendárního hrdiny Divokého západu Buffalo Billa. Vytvořilo je několik nadšenců a jsou vůbec první svého druhu v Evropě.

Westernové městečko Halter Valley v Dnešicích
Divoký západ na českém západě – to je areál ve stylu Wild West, který vyrostl jižně od Plzně u Dnešic. Mezi přibližně dvěma desítkami budov najdete saloon, vězení i úřadovnu šerifa, několik míst, kde dostanete něco na zub, i obchod se stylovým westernovým zbožím a indiánskými či kovbojskými suvenýry. Halter Valley ožívá hlavně o víkendech od jara do podzimu, kdy správnou atmosféru vylepšují dámy v krinolínách, kovbojové, lovci, pistolníci a indiáni. Program akcí najdete na internetových stránkách, připravena je navíc celá řada aktivit a dovedností, které patřily ke každodennímu životu obyvatel Divokého západu – třeba jízdy na koni, na voze nebo dětském dostavníku, střelba z luku, hod tomahavkem, jízdy na hřbetě divokého býka (v tomto případě elektrického), rozdělávání ohně nebo rýžování zlata. A pokud se budete chtít zdržet trochu déle, samozřejmě se tu můžete ubytovat – v pokojích, dřevěných domcích, indiánských tee-pee nebo v krytých vozech, v nichž dávní osadníci překonávali rozlehlé pláně na západ od Mississippi.

Z knihy Výlety s dětmi - nové rozšířené vydání, kterou zakoupíte s 15% slevou v e-shopu knihy.cpress.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.