MŠMT: Krajanský vzdělávací program

pátek 19. července 2013 ·

Stipendia ke studijním pobytům na veřejných vysokých školách, jazykové kurzy, kurzy didaktiky českého jazyka, vysílání učitelů, studium na středních školách.


Významnou zahraniční aktivitou ministerstva je udržování vztahů s krajany v zahraničí. Vláda České republiky poskytuje krajanům podporu zejména v oblasti vzdělání a kultury. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se zaměřuje na programy, které mají zajistit zachování znalosti českého jazyka mezi krajany.

Na základě usnesení vlády České republiky ze dne 9. dubna 2010 č. 262 o pokračování Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí na léta 2011 až 2015, ve znění usnesení vlády ze dne 13. června 2012 č. 414, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy:

  • vysílá učitele českého jazyka ke krajanským komunitám v zahraničí;
  • každoročně poskytuje krajanům 15 stipendijních míst ke studijním pobytům v délce dvou semestrůna veřejných vysokých školách v České republice;
  • nabízí krajanům 60 stipendijních míst ve čtyřtýdenním jazykovém kurzu v České republice;
  • přijímá 20 vyučujících z řad příslušníků krajanských komunit do dvoutýdenního kurzu metodikyvýuky českého jazyka;
  • přijímá 3 studenty ke studiu oboru pedagogika na středních odborných školách v České republice (pilotní projekt - viz níže);
  • poskytuje podporu krajanským spolkům, které se účastní vzdělávání v rámci projektu Česká škola bez hranic a podobných projektů zaměřených na výuku českého jazyka a reálií v zahraničí formou poskytování peněžních darů - více informací je k dispozici na: http://www.msmt.cz/mezinarodni-vztahy/poskytovani-peneznich-daru-do-zahranici-2

Studijní pobyty krajanů jsou zaměřeny na češtinu pro cizince, učitelství českého jazyka a literatury, historii, etnologii, dějiny umění, případně na studium teologie; jazykové kurzy pomáhají udržet a rozšířit znalost českého jazyka a kulturní povědomí.
Čtyřtýdenní jazykový kurz se v roce 2013 koná  v termínu 26. 7. - 23. 8. 2013, dvoutýdenní kurz metodiky výuky českého jazyka se koná v termínu 2. až 13. 9. 2013. Bližší informace a přihlášky jsou k dispozici na internetových stránkách Domu zahraničních služeb (www.dzs.cz).


Kromě výše zmíněných stipendijních pobytů podporuje osvojování a uchování znalosti českého jazyka u příslušníků krajanských komunit i působení učitelů z České republiky ve školách českých národnostních menšin. Ke krajanským komunitám se každoročně vysílá až 15 učitelů českého jazyka, kteří vyučují vChorvatsku, Srbsku, Rumunsku, Rusku, na Ukrajině, v Argentině, Paraguay, Brazílii a USA.

Učitelé se vysílají ke krajanským komunitám, které mají zájem udržet si českou identitu. Vedle výuky češtiny učitel vykonává i další činnosti, např. pomáhá folklórním souborům, metodicky pracuje s místními učiteli, pomáhá udržovat kontakt krajanů se současným děním v ČR atd. Krajanské komunity vítají, když učitel ovládá práci na PC, má zkušenosti s vydáváním časopisů, s pořádáním kulturních a sportovních akcí, má vztah k práci v knihovně, hraje na hudební nástroje. Tito učitelé často pracují ve velmi náročném sociálním prostředí, zejména v Rumunsku a na Ukrajině. Podmínky práce učitele se značně liší v závislosti na zemi vyslání a konkrétních požadavcích krajanské komunity. Je třeba, aby učitelé, kteří působí u krajanů, měli kladný vztah k venkovskému prostředí a byli samostatní, aktivní, komunikativní, nekonfliktní, tolerantní a optimističtí.

Zájemci naleznou bližší informace na internetových stránkách Domu zahraničních služeb.

Informace o jednotlivých krajanských komunitách, které zpracoval Dům zahraničních služeb z podkladů učitelů, jsou k dispozici zde:

Argentina.doc
Brazílie.doc
Chorvatsko.doc
Paraguay.doc
Rumunsko.doc
Rusko.doc
Srbsko.doc
Ukrajina.docNabídka vzdělávání v oboru pedagogika na středních školách v ČR (pilotní projekt) je zatím určena jen žákůmz krajanských komunit v oblasti Banátu, tj. ze Srbska a Rumunska.
Pro zajištění pobytu žadatelů z řad krajanských komunit byla vytipována střední škola, která již spolupracuje s tímto regionem - Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická, Jeronýmova 425/27, 460 07 Liberec 7 (www.jergym.cz).

Formulář přihlášky ke vzdělávání na středních školách v České republice a bližší informace jsou zveřejněny na internetových stránkách Domu zahraničních služeb

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.