Video: Pendulum Waves

pondělí 15. dubna 2013 ·

Zajímavé video, kde patnáct kyvadel s pečlivě nastavenou dobou kyvu vytváří nejrůznější pohyby vlny či zdánlivě náhodný pohyb. Jistě je vhodné jako DUM pro demonstraci ve fyzice.


Bližší informace naleznete na Harvard.edu.

Doba jednoho kompletního cyklu sady kyvadel je jedna minuta. Délka nejdelšího kyvadla byla upraven tak, že se provede 51 kyvů za minutu, Délka každého následného kratšího kyvadla je pečlivě upravena tak, aby byl počet kyvů za minutu větší o jeden. Patnácté nejkratší kyvadlo tak provede 65 kyvů za minutu.

Přístroj byl postaven podle projektu zveřejněného Richard Berg [Am J Phys 59 (2), 186-187 (1991)] na University of Maryland.


0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.