Soutěž mladých chemiků vyvrcholila projektovým dnem

čtvrtek 31. ledna 2013 ·

V úterý 29. ledna se v prostorách SPŠCH v Pardubicích utkalo 10 týmů základních škol, které představily své projekty. Prezentaci projektů hodnotila odborná porota složená z pedagogů chemické průmyslovky.


Projektový den je součástí 6. ročníku soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika, kterou pořádá SPŠCH v Pardubicích. „Jedná se o týmovou práci kolektivů tříd, které od listopadu loňského roku pracovaly na zadaném tématu, “ vysvětluje Alena Volejníková ze SPŠCH, odborná garantka soutěže. „Letošní téma znělo Chemie snadno a lehce. Žáci si vyměnili role s učiteli a připravili si takovou hodinu chemie, která by je opravdu bavila. Zábavnou, plnou pokusů, her a kvízů,“ doplňuje. Každou školu reprezentovalo družstvo 4-8 žáků osmých a devátých tříd, kteří představili své projekty. Nejprve na posterech v prezentačním sále, poté v učebnách za pomoci nejmodernější techniky. K vidění byly rozličné pokusy na téma vlastnosti vody, elektrolýza nebo chromatografie, soutěžilo se v chemických variantách televizních pořadů Riskuj, Chcete být milionářem nebo AZ kvíz, došlo i na tematické pohádky, písničky a básničky. „Projektová část je tou nejkreativnější a nejzábavnější částí soutěže, na kterou se žáci i učitelé těší nejvíc. Chemie je totiž věda nadmíru tvořivá, v níž se fantazii meze nekladou,“ říká ředitel SPŠCH Jan Ptáček. „Žáci se navíc naučí pracovat v týmu, což je nesmírně důležité: při dnešní složitosti světa je silná individualita sice nezbytná, ale sama nic nezmůže. Bez podpůrného týmu spolupracovníků nedokáže své vize realizovat,“ dodává.

Projektový den byl poslední soutěžní kategorií „mladého chemika“. Zatímco pořadí jednotlivců je už definitivní, výsledky projektů mohly ještě zamíchat konečným umístěním ve dvou kategoriích: v soutěži o nejúspěšnějšího učitele chemie a školu s nejlepšími mladými chemiky. „Obě tyto kategorie zohledňují výsledky dosažené ve všech částech soutěže, tedy i v projektech. Proto bylo projektové klání až do poslední chvíle dramatické,“ konstatuje Alena Volejníková.

Slavnostní vyhlášení výsledků všech kategorií a předání hodnotných cen proběhne 7. března 2013 v ABC Klubu na Olšinkách. Organizátoři slibují, že bude mít charakter zábavného večera. „Chemie je dnes už seriózní a racionální věda, ale její kořeny sahají až do světa magie, čárů a kouzel. Pokusíme se proto vykouzlit takový večer, který by mladým chemikům doslova učaroval,“ prozrazuje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž realizuje.

Tím ale „mladý chemik“ ještě nekončí. Poslední tečkou za soutěží bude celostátní finále jednotlivců, které se uskuteční 30. května 2013 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Z našeho regionálního kola se do třicítky finalistů probojovalo sedm soutěžících. Tady se ukáže, jestli jsou Pardubice mistři jen na ledě, nebo i v laboratoři,“ uzavírá Jan Ptáček.

www.mladychemik.cz

Poděkování partnerům:
Soutěž se koná pod záštitou náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jany Pernicové, zodpovědné za školství, kulturu a památkovou péči, a Svazu chemického průmyslu ČR.

Generálními partnery soutěže jsou Pardubický kraj, Synthesia, a.s., Lučební závody Draslovka a.s. Kolín a Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice

Marketingovým partnerem akce je Czech marketing s.r.o.

Soutěž dále podporují:
BAYER s.r.o., Agrofert Holding, a.s., Cerea, a.s., Radka spol. s.r.o. Pardubice, Vodní zdroje Chrudim, spol. s r.o., Vitrum Praha s. r.o., Výzkumný ústav organických syntéz a.s., EXPLOSIA, a.s., Odborový svaz ECHO, Detecha, chemické výrobní družstvo, Komerční banka a Alfredo catering

Mediální partner akce: Deník, Český rozhlas Pardubice

Soutěž mediálně podporují také CHEMAGAZÍN, Life4us a portál Chrudimka.cz

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.