Předsedové českých a slovenských parlamentů zahájili výstavu v Nové budově Národního muzea k výročí 20 let samostatných států České republiky a Slovenské republiky

sobota 12. ledna 2013 ·


Národní muzeum ve spolupráci se Slovenským národním muzeem, Českými centry a Ústavem pro soudobé dějiny AV ČR zahájilo při příležitosti výročí dvaceti let od vzniku samostatných států České republiky a Slovenské republiky výstavu 20 let na českých a slovenských náměstích. Připomeňte si významné události těchto dvaceti let (1993 – 2012) prostřednictvím fotografických záběrů z českých a slovenských ulic a náměstí, které byly svědky všech velkých událostí! Výstava je k vidění od 9. ledna do 8. února 2013 v Nové budově Národního muzea – symbolicky v prostorách bývalé budovy Federálního shromáždění. Nad výstavou převzali záštitu předseda Senátu PČR Milan Štěch, předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Miroslava Němcová a předseda Národní rady SR Pavol Paška, kteří výstavu osobně zahájili. Slavnostního otevření se zúčastnili i další významní představitelé českého a slovenského politického a kulturního života, např. ministryně kultury Alena Hanáková, bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster nebo bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.

Dne 1. ledna 2013 uplynulo dvacet let od vzniku samostatných států České republiky a Slovenské republiky. Vzájemné vztahy Čechů a Slováků právě v tomto období připomene výstava 20 let na českých a slovenských náměstích. Výstava, která je vyústěním česko-slovenského projektu, poskytuje svědectví o významných událostech dvou desetiletí existence obou států. Prostřednictvím fotografických záběrů z českých a slovenských ulic a náměstí vzniklo velmi silné svědectví o dějinách posledních dvaceti let, kdy Česká republika a Slovenská republika kráčely svou vlastní cestou. Náměstí jako přirozené shromaždiště obyvatel města je svědkem významných událostí politických, kulturních, společenských i sportovních dějin, dějištěm často protichůdných demonstrací. Ve fotografiích se tak odráží spontánní i organizovaný projev společnosti.

Výstavní prostor jako exponát

Výstava 20 let na českých a slovenských náměstích je symbolicky prezentována v prostorách Nové budovy Národního muzea, budovy bývalého Federálního shromáždění ČSSR (ČSFR). Tato budova sehrála významnou roli v dějinách Československa a byla svědkem hlasování o jeho rozdělení. Nová budova Národního muzea byla postavena v letech 1966-1973 podle projektu architekta Karla Pragera a v roce 2000 byla vyhlášena za kulturní památku. Od roku 2006 je součástí Národního muzea, které zde uspořádalo celou řadu zajímavých výstav.

„Ve zdech Sněmovny lidu kvasily problémy česko-slovenského soužití ve svobodném státě, jako vylučování a kooptace členů sněmovny, pomlčková válka, rozdělení ČSFR apod. Proto je výstavní prostor samotným exponátem i místem paměti, které je stále prodchnuto společnými dějinami,“ dodává generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Výstava je doplněna trojrozměrnými předměty ze sbírek Národního muzea a Slovenského národního muzea, které dobu samostatnosti obou států ilustrují.

Atmosféru doby přibližuje sestřih z dobových záběrů

Při příležitosti výstavy vznikl sestřih z dobových záběrů České televize, který mapuje soužití Čechů a Slováků ve 20. a 21. století. Návštěvníci výstavy tak mohou vidět jedinečné záběry pořízené od vzniku samostatných států až po dnešní dny.

Výstava poputuje po celém světě

Po skončení výstavy v Praze výstava poputuje do Slovenského národního muzea v Bratislavě. Česká část výstavy s názvem Alespoň na chvíli ovládnout kousek Prahy bude prezentována v prostorách Českých center po celém světě. Dobové snímky zachycující významné události uplynulých dvaceti let zhlédnou v průběhu roku návštěvníci Českých center nebo zastupitelských úřadů v Brazílii, Berlíně, Bratislavě, Bruselu, Budapešti, Bukurešti, Haagu, Kyjevě, Madridu, Miláně, Mnichově, Sofii, Vídni a Vilniusu. Připravují se rovněž prezentace i v Hongkongu, Los Angeles, Nikósii, Tbilisi, Rize či Rijádu. Jedná se nesporně o další z řady zajímavých putovních projektů Českých center s mezinárodním přesahem.

Výstava vznikla za podpory Ministerstva kultury České republiky, Ministerstva kultury Slovenské republiky a Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Političtí představitelé zasedli na svá místa opět po dvaceti letech

Při příležitosti otevření výstavy 20 let na českých a slovenských náměstích uspořádalo Národní muzeum slavnostní setkání historiků, politologů a také pamětníků – bývalých poslanců, kteří byli při vzniku samostatných států České republiky a Slovenské republiky před dvaceti lety přítomni.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.