Nejlepší mladí chemici zamíří do Pardubic

pátek 4. ledna 2013 ·

Největší oborová soutěž svého druhu právě vrcholí. Z druhého kola soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika, kterého se účastnilo 168 žáků devátých tříd základních škol, postoupilo 30 nejlepších do finále.

Druhé kolo testovací části proběhlo 18. prosince loňského roku v prostorách Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích, která soutěž pořádá. Na mladé chemiky čekal další test z teoretických znalostí, a přestože byl o poznání těžší než ten v prvním kole, soutěžící si s ním dobře poradili. Někteří dokonce získali téměř maximální počet bodů. „Je pro nás vždycky fascinující vidět, že i menší školy s ne zrovna ideálními podmínkami k výuce dokážou vychovat šikovné mladé chemiky,“ říká ředitel SPŠCH Jan Ptáček. „I v letošní třicítce finalistů jsou kromě pardubických škol nejsilněji zastoupeny dvě tradiční líhně chemických talentů: ZŠ Cerekvice nad Loučnou a ZŠ Červená Voda. Dnes už je jisté, že za jejich úspěchy nestojí náhoda, ale dobře odvedená práce učitelů,“ dodává.

Finále soutěže jednotlivců se uskuteční v úterý 8. ledna 2013 v laboratořích SPŠCH a prověří praktické dovednosti soutěžících. „Žáci dostanou jednoduché zadání laboratorní úlohy, kterou ve vymezeném čase vypracují. Výsledky v laboratoři spolu s body dosaženými v druhém kole rozhodnou o konečném pořadí v soutěži,“ vysvětluje Alena Volejníková, autorka zadání a odborná garantka soutěže. Tím ale soutěž ještě nekončí. Sedm nejlepších z regionálního kola totiž postoupí do celostátního finále, které se uskuteční 30. května 2013 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Zde se utkají o titul mistra republiky nejlepší mladí chemici všech regionů, kde soutěž probíhala.

29. ledna 2013 se do Pardubic rozjedou také zástupci těch škol, které se účastnily projektové části soutěže. Úkolem třídních kolektivů bylo od listopadu do konce ledna vytvořit projekt na téma „Chemie snadno a lehce“. Každá soutěžící škola vyšle tým žáků, kteří budou na půdě SPŠCH prezentovat a obhajovat svůj projekt. „V letošním roce očekáváme největší účast týmů v historii soutěže, takže konkurence bude velká. Navíc využijeme i odborné učebny s nejmodernější technikou a značně tak rozšíříme možnosti prezentace,“ prozrazuje Alena Volejníková.

Součástí soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika je i klání o nejlepšího učitele chemie a školu s nejlepšími mladými chemiky. V obou kategoriích rozhodne o konečném umístění součet výsledků dosažených v druhém kole, v projektové části a ve finále soutěže.

„Výsledky všech čtyř soutěžních kategorií budou oznámeny na slavnostním vyhlášení 7. března 2013 v ABC Klubu Na Olšinkách, které proběhne v duchu zábavné akce. Vítězové a všichni účastníci finále se mohou těšit na hodnotné ceny od partnerů soutěže,“ uzavírá Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž realizuje.

www.mladychemik.cz

Poděkování partnerům:

Soutěž se koná pod záštitou náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jany Pernicové, zodpovědné za školství, kulturu a památkovou péči, a Svazu chemického průmyslu ČR.

Generálními partnery soutěže jsou Agrofert Holding, a.s., Lučební závody Draslovka a.s. Kolín, BAYER s.r.o., Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, Svaz chemického průmyslu ČR a Pardubický kraj,

Marketingovým partnerem akce je Czech marketing s.r.o.

Soutěž dále podporují:

ČSOB Pojišťovna, Radka spol. s.r.o. Pardubice, Paramo a.s., Cerea,a.s, Vodní zdroje Chrudim, spol. s r.o., Výzkumný ústav organických syntéz a.s., Synthesia, a.s., Vitrum Praha s. r.o., Lonza Biotec s.r.o., Era od Poštovní spořitelny, EXPLOSIA, a.s., Odborový svaz ECHO a Alfredo catering.

Mediální partner akce: Deník, Český rozhlas Pardubice.

Soutěž mediálně podporují také CHEMAGAZÍN, Life4us a portál Chrudimka.cz

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.