Marcel Chládek: Slučovat školství s kulturou je v současném stavu těchto resortů nesmysl

středa 23. ledna 2013 ·

Vláda, konkrétně její vicepremiérka Karolína Peake, opět otevřela debatu o slučování resortů školství a kultury. Chce tím údajně ušetřit peníze ze státního rozpočtu a zefektivnit chod obou resortů, což považuji za naprostý nesmysl. Jedná se pouze o líbivé řeči paní ministryně, která - když jí bylo odepřeno řídit obranu státu - se vrhla na obranu smyslu svého působení ve vládě.


Jeden z důkazů, že vláda žádnou koncepci, kromě proklamací "sloučíme resorty a ušetříme", nemá, je, že chce ministerstvo sloučit až v červenci 2014 - tedy po volbách do sněmovny. Veškerá břemena by tedy padla na novou vládu a nové ministry, a to jak systémová, tak koncepční.

Obrátil jsem se v této souvislosti dopisem na předsedu vlády Petra Nečase, ve kterém jsem se ptal, jaké jsou důvody sloučení výše uvedených ministerstev. V odpovědi mi pan premiér mj. píše, že jde především o "zrušení zdvojených agend". Jelikož o žádné zdvojené agendě na ministerstvech školství a kultury nevím, zeptal jsem se na to zástupců ministerstva kultury na jednání našeho výboru. Ti mi potvrdili, že při analýze nebyla zjištěna žádná zdvojená agenda mezi oběma resorty - tedy školství a kultury. A proto ministryně kultury vyslovila s tímto sloučením nesouhlas. Bohužel asi příliš tichý, protože vláda v těchto úvahách dále pokračuje.

Chtěl bych vládu upozornit, že resort školství je již tak dost složitý a kromě oblasti vzdělávání má na starosti také sport. Přidávat k této agendě ještě kulturu tedy nepovede k žádným úsporám. Bude se naopak jednat o těžko řiditelný moloch a toto rozhodnutí by bylo pouze plácnutím do vody.

Zdroj: ČSSD.cz

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.