EDUin: Poslechněte si, co říká náměstek Nantl o profesním rozvoji učitelů.

pátek 14. prosince 2012 ·

Nabízíme stručné shrnutí a zvukové záznamy ze včerejšího kulatého stolu, který se zabýval profesním rozvojem učitelů a kariérním systémem.


Debata o profesním rozvoji učitelů byla nebývale bouřlivá, přítomní učitelé a ředitelé reagovali nesouhlasně na možné zrušení národních institutů, které se doposud dalším vzděláváním učitelů zabývaly. Učitelské fakulty se naopak hlásily k tomu, že právě ony by měly být garantem profesního rozvoje, a to před i po absolutoriu fakulty, byť nepředpokládají, že by měly na vzdělávání učitelů monopol.

Hlavní teze, které padly v rámci debaty na kulatém stole:

  • O zrušení NIDV a NIDM se teprve uvažuje, a to na základě zadání vlády o snižování administrativy. Zatím není jasné, zda budou opravdu zrušeny. (Jiří Nantl)
  • V každém případě by v budoucím systému profesního růstu učitelů měly větší roli hrát učitelské fakulty. Také je třeba dbát na větší propojenost pregraduálního a postgraduálního vzdělávání a uvědomit si, že v budoucnosti nebude učitelské povolání pravděpodobně povoláním na celý život. To v mnohém změní profil absolventa i podobu vzdělávání po absolutoriu fakulty. (Josef Trna, Jiří Nantl)
  • Uvědomme si, k čemu nám má sloužit kariérní systém. Opravdu jen jako cukr a bič pro učitele, nebo jako skutečná podpora všech učitelů v tom, aby se ve své profesi zlepšovali? V každé z těchto možností bude vypadat jinak. (Hana Košťálová)
  • Základem úspěchu při vzdělávání učitelů je úzký a každodenní kontakt s nimi. Ten mají právě krajské vzdělávací organizace. (Roman Křivánek)
  • Oba instituty, o jejichž zrušení se uvažuje (Národní institut dalšího vzdělávání, Národní institut dětí a mládeže), vyvinuly mnoho metodicky účinných nástrojů. Je nutné, aby po případném zrušení jejich práce nepřišla vniveč. (Hlasy z publika)

Vystoupení prvního náměstka MŠMT Jiřího Nantla v délce 22 minut si poslechněte ZDE.

Kompletní zvukový záznam kulatého stolu najdete ZDE.

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Možnost, že by byl zrušen Národní institut dalšího vzdělávání, zjevně mnoho učitelů a ředitelů překvapila, účast na kulatém stole byla tentokrát mimořádná. Nejčastěji argumentovali, že právě NIDV garantuje kvalitu vzdělávacích kurzů a je otázka, jestli tutéž činnost budou schopné zajišťovat učitelské fakulty, jak to předpokládá ministerstvo školství.“

1 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
15. prosince 2012 v 13:47  

No spíše, poslechněte si, co Nantl neřekl o ...

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.