Bořivoj Brdička: Vyvolá zmenšování počítačů všudypřítomnost poznávání?

pondělí 19. listopadu 2012 ·

Vize firmy Intel o dalším vývoji v oblasti výroby integrovaných obvodů, jenž slibuje zásadní zmenšování výpočetních zařízení. Podle indického vývojáře výukových aplikací Abhijita Kadle bude tento vývoj mít značný vliv na vzdělávání.

Na letošní výroční konferenci Intel Developer Forum, která se konala v září v San Francisku, přišel jeden z předních vývojářů firmy, futurolog Robert Johnson, se zajímavou prognózou. Předpověděl, že „nejpozději do roku 2020 se velikost použitelné výpočetní jednotky přiblíží nule“. [1] [2] Jestliže dnes jsou ty nejmenší rozlišitelné detaily uvnitř integrovaných obvodů na úrovni 20 nm, do roku 2020 se dostanou pod 5 nm. [3] V praxi to znamená, že počítače budou v hodinkách, brýlích, šatech apod. Takže budou skutečně úplně všude a budou neustále připraveny lidem pomáhat.

http://flic.kr/p/decZ1v

Podívejme se, kam tato zpráva v myšlenkách dovedla vývojáře multimediálních výukových aplikací a systémů pro řízení výuky Abhijit Kadle, který žije v indickém Pune a pracuje pro firmu Upside Learning, jež se zabývá hlavně vzděláváním zaměstnanců. Na firemním blogu reagoval na zprávu Intelu článkem nazvaným Poznávání všude kolem nás (Embedded Ubiquitous Learning) [4].

Celý článek na spomocnik.rvp.cz

8 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
19. listopadu 2012 v 0:10  

V roce 2030 budou mobily tak malé, že je uvidíme jen pod mikroskopem...

Pytlik Blaha řekl(a)...
19. listopadu 2012 v 1:10  

Podle indického vývojáře ... bude tento vývoj mít značný vliv na vzdělávání.

Pořád si nemohu vzpomenout, která nová informační či komunikační technologie a její vývoj neměla vliv na vzdělávání.
Otázkou zůstává jakého charakteru ten vliv byl, když se nám sama vzdělanost zase až tak moc nevyvíjí.

Anonymní řekl(a)...
19. listopadu 2012 v 7:33  

Citace "...velikost použitelné výpočetní jednotky přiblíží nule“
a) "počítače" ze všeho nejméně počítají, jejich funkce je jiná
b) zmenšují se technická zařízení, která s sebou mohou lidé nosit, ale zvětšují se serverovny a celá komunikační síť
c) když se vypne proud, zůstane inteligence a rozum pouze ten, který má člověk v hlavě, nebo v knížkách po ruce

Anonymní řekl(a)...
19. listopadu 2012 v 8:49  

My ty mobily neuvidíme vůbec - budou integrovány pod kůží pod uchem. Bude to super univerzální čip - nebudeme mít doklady - policie nás oskenuje, nebudeme mít peněženky - rámy v obchodu vše zařídí. Mnohé radnice jdou s dobou a tu krásnou budoucnost zkouší na čipování psů.

Pytlik Blaha řekl(a)...
19. listopadu 2012 v 11:25  

Tak tak. Říkám to pořád:
zůstanu-li průměrným občanem čr, dožiji se čipování dětiček už v porodnici. Pak se mi bude tento zmagořený digitální svět hezky opouštět.

Anonymní řekl(a)...
19. listopadu 2012 v 15:23  

A nejlépe nastřelit čip doprostřed hlavy, aby s pokusem o jeho odstranění došlo k zaručené likvidaci příslušné "evidenční jednotky"... :(

obyčejná učitelka řekl(a)...
19. listopadu 2012 v 18:06  

Nenastal ten správný čas znovu si přečíst R.U.R.?

poste.restante řekl(a)...
19. listopadu 2012 v 22:04  

Kdysi se říkalo, že lidstvo ukládá svou moudrost do knih a proto samo zůstává blbé.
Nyní tedy pokrok umožnil zaznamenávat nejen moudrosti a nejen do knih. Copak to udělá s lidstvem ....?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.