Marcel Chládek: Dobešovo rozhodnutí je útokem na nezávislost Akreditační komise

sobota 10. března 2012 ·

13 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
10. března 2012 v 21:15  

Někdy mi to začíná připomínat bezprávní nedemokratickou absolutistickou monarchii.

Anonymní řekl(a)...
11. března 2012 v 14:52  

Pan Marcel, zcela omámen svou přemoudřelostí, zase neříká pravdu a překrucuje skutečnost.

Pokud má pan ministr zákonné právo rozhodovat nezávisle na rozhodnutí Akreditační komise (dále AK), tak jeho rozhodnutí, byť nesouhlasné s rozhodnutím AK, není žádným útokem na nezávislost AK, ale projevem jeho vůle. Nikde není dáno, že se pan ministr musí řídit rozhodnutím jakési prapodivné komise.

Anonymní řekl(a)...
11. března 2012 v 16:57  

§ 79 - (5) Ministerstvo akreditaci neudělí, jestliže:
f) Akreditační komise nevydala souhlasné stanovisko.

Pytlik Blaha řekl(a)...
11. března 2012 v 17:28  

Ministerstvo akreditaci neudělí

Což to je pěkné, ale jako legislativního hobíka mne spíš zajímá, jak je to s akreditačním odebíráním.
Ta prapodivná fakulta přece už akreditaci měla. Nebo je jen na dobu určitou a musí se pravidelně obnovovat?

Anonymní řekl(a)...
11. března 2012 v 17:47  

Ano, měli ji jen do 31.7.2012.

Pytlik Blaha řekl(a)...
11. března 2012 v 18:41  

jen do 31.7.2012

A kdo jim akreditaci ze zákona odebral?

Charlie řekl(a)...
11. března 2012 v 19:05  

Odebrat netřeba, skončí platnost, jen s ohledem na přijímací zkoušky je to trochu zdlouhavé, moje zkušenost je ale pouze s akreditačním procesem VOŠ.

Bohužel škol, kde odebrání akreditace by bylo pro všechny to nejlepší je daleko více. Ze svého okolí znám minimálně jednu soukromou (studium úředníků, politiků, policistů atd. ve velice nestandardních podmínkách) a jednu veřejnou, která má momentálně asi nějakou "tlačenku" na MŠMT, protože absolutně neplní důvod svého vzniku. To ale předpokládám nikdo nesleduje.

Pytlik Blaha řekl(a)...
11. března 2012 v 20:00  

Odebrat netřeba, skončí platnost

Ne že by nějak záleželo na mém vztahu k problému, ale docela rád bych měl jasněji.
Mají-li akreditace, jak pane Charlie uvádíte, časově omezenou platnost, proč se hovoří, dokonce i Vy sám, o jejich odebírání.
Přijde mi to takové lehce pomatené.

Anonymní řekl(a)...
11. března 2012 v 20:51  

11. března 2012 20:00

Milý Luďku - ono se to v Plzní má asi tak, že vyhrála skupina okolo bývalého děkana. To víte - někteří protekční musí dostudovat.

Anonymní řekl(a)...
11. března 2012 v 22:17  

Mohlo by to být takhle nějak:
http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=736039#utm_source=zones

Pytlik Blaha řekl(a)...
11. března 2012 v 23:07  

vyhrála skupina

Ale jo, tak to chodívá. Jednou vyhraje ten, podruhé onen. Právě prohrává kvalita, a to nejen na plzeňských právech. Žáci už delší dobu upřednostňují jakési certifikační lejstro před skutečně nabytou hodnotou svého vzdělání.
Že tak činí všelijací činovníci, budiž, jsou to ubožáci, kteří potřebují pozlátko, aby se ještě více třpytili. Ale že tak činí lidé, kteří se patrně hodlají předmětem svého studia i živit, to mě poněkud jak mate.
Tento problém mne zajímá předvší proto, že chci vědět, na čí straně je právo. Akreditační komisi považuji, tak nějak pocitově, za jeden z posledních ostrůvků profesní "čistoty". Ono jich postupně ubývá. Různě selhávají všelijaké instituce a nemusíme ani vzhlížet do pater nejvyšších, jako třeba k nejvyššímu kontrolnímu úřadu, vrchnímu státnímu zastupitelství či prezidentu republiky. Úplně stačí místní úřady, zastupitelé, zaměstnavatelé. Je toho nějak moc.
Aktuálně mne třeba zajímá, jestli je v souladu s legislativou a standardní praxí, aby si krajský úřad vyžádal od ředitele školy jména zástupců pedagogického sboru v konkurzí komisi ještě dříve než vůbec o konání konkurzu rozhodne rada kraje.

poste.restante řekl(a)...
12. března 2012 v 10:21  

Luděk Blaha
Standardní postup je takový, že Rada kraje rozhodne o tom, na kterých školách vyhlásí konkurz a stanoví termíny pro podávání přihlášek.
Způsob obsazování komisí bývá obvykle řešen vyhláškou. Nemusí být nová, ale měla by být nějaká aktuálně platná.
Letos třeba dochází ke slučování škol a pak by bylo korektní, aby v konkurzní komisi měli zástupce obě (všechny) slučované školy.
V tu chvíli již nic nebrání tomu, aby byli zvoleni zástupvi pedagogického sboru a školské rady do konkurzní komise.


K Akrediteční komisi.
Představa, že AK je pouze "poradní orgán" ministra je naprosto šílená.
Znamená, že obavy ze zásahů politiků do fungování vysokých škol byly zcela oprávněné.

To potom můžeme celou AK úplně zrušit a ministr ať rozhoduje rovnou sám.

Je to podobné, jako když maturitní komise žákovi udělí nedostatečnou a on si stížností u zřizovatele vymůže změnu klasifikace.
Nač v tom případě potřeba předsedu a zkoušející, s příslušnou praxí a nově i pytlem certifikátů, to je mi záhadou.

Pytlik Blaha řekl(a)...
12. března 2012 v 12:13  

Měl jsem jít studovat práva. To je, panečku, dobrodružství. Kam se hrabe nějaká kybernetika, byť technická.

Akreditace:
V tom paragrafu 79 se hovoří, že ministerstvo akreditaci neudělí, jestliže:
za á, za bé ... za ef - akreditační komise nevydala souhlasné stanovisko.
A o kousek dál, že komise nevydá to souhlasné stanovisko, když nastane to za á a za bé z paragrafu 79. Nebo tak nějak.
Pochopil jsem to tak, že v tom á bé se vzájemně ministerstvo a komise blokují, a tak není skoro o čem diskutovat. Ministerstvo porušilo zákon, pravil jsem.

Konkurz:
Když měl být před lety vypsán konkurz na ředitele školy, přiběhly úřednice z okresního úřadu a začaly organizovat volbu (!!!) zástupce pedagogického sboru. Vzhledem k tomu, že vyhlášení konkurzu ještě nebylo vyvěšeno, tak zase odešly a přišly se činit až po vyvěšení.
Časy se mění. Přemýšlím, kde je tu nejbližší lampárna, abych si tam mohl jít stěžovat.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.