Přečtěte si: Učitelé si přilepší až o deset tisíc. Dobeš chystá atestace

čtvrtek 16. února 2012 ·

Ministerstvo školství přišlo na to, jak zvýšit vzdělání a zároveň i motivaci učitelů. Chystá proto kariérní systém, který jim umožní profesní růst a vyšší plat. Bude formou atestace, jako mají i lékaři.


Z článku pan v ParlamentníListy.cz vybíráme:

„Jde nám o to, nastavit určité kariérní stupně, podobně jako atestace u lékařů. Ne všechny stupně budou povinné,“ uvedl náměstek ministra školství Ladislav Němec pro MF Dnes. Učitelé by tím měli dostat chuť si zlepšovat vzdělání, protože budou odměněni.

Plat si budou moci zvýšit složením dvou stupňů nepovinných atestací. Na podobě kurzu se ale zatím pracuje. Pokud by učitel úspěšně zvládl první stupeň, přibylo by mu pět tisíc. Za druhou atestaci by dostal dokonce deset tisíc.

20 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
16. února 2012 v 14:57  

Tak to jsem klidná- kde by vzal tolik peněz? Atestace budou, ale peníze vezmou jinde, takže nakonec nula död nuly pojde, ale budeme mít kariérní řád- ať už jakýkoliv. V případě našeho MŠMT to bude určitě parádní kousek.

Pytlik Blaha řekl(a)...
16. února 2012 v 14:59  

Není, prosím, v tom "nepovinně"
skryto i "nenárokově"?

Anonymní řekl(a)...
16. února 2012 v 16:21  

načež se začnou ředitelé atestovaným učitelům vyhýbat, protože by jim odčerpali více peněz

Anonymní řekl(a)...
16. února 2012 v 17:46  

No konečně, už jsem na to natěšenej 23 let. Po každém ohlášení stále víc a víc.

Anonymní řekl(a)...
16. února 2012 v 18:26  

Kontrolní otázka: Kde na to vezmou peníze?

Pytlik Blaha řekl(a)...
16. února 2012 v 18:43  

Kde na to vezmou peníze?

Když začneme na dvaceti tisících, tak po první atestaci budu tam, kde jsem dnes. A druhé se už nedožiju.

Anonymní řekl(a)...
16. února 2012 v 18:59  

Další pseudoproblém: nejprve přestávky, pak obědy s polévkou... ministerskej, jdi už konečně do zadele...

Anonymní řekl(a)...
16. února 2012 v 20:18  

a budeme testovat a testovat...Jsem zvědavá jaké další slovo se pan ministr naučí

Anonymní řekl(a)...
16. února 2012 v 20:20  

A kdo bude učit, když si všichni budou dělat atestace?

Pytlik Blaha řekl(a)...
16. února 2012 v 20:40  

všichni budou dělat atestace

No nebudou.
Proto ta moje otázka ohledně nárokovosti.
Kdopak asi bude provádět selekci?
Hodně by taky záleželo na náročnosti studia, požadavcích na atestanty atď. atď.
Řekl bych ale, že to bude spíš takové šidítko pro odpoutání pozornosti od fondových nepříjemností.

Anonymní řekl(a)...
16. února 2012 v 20:45  

Zásadní otázka skutečně je, kde na to chtějí vzít peníze. Pokud to spočítáme baj vočko, průměrně velká škola s dvaceti pěti až třiceti učiteli, z nichž každý bude mít alespoň jednu atestaci, vychází zhruba na 1,5 - 2 mil. rok co rok navíc. Obávám se, že tyto prostředky MŠMT nezíská ani optimalizací...

Anonymní řekl(a)...
16. února 2012 v 20:52  

Pane Blaho, souhlas. Obávám se, že to bude (pokud to vůbec bude) stejná bouda jako např. odměny za státní maturity, tzn. něco se velkohubě slíbí, a až bude práce vykonána, nak se začne škrtit, škrtat... A z pěti tisíc se vyklubou třeba dva, nebo odměna bude podmíněna třeba "naplněností rozpočtu" - vždyť výmluva je vždycky po ruce.
Martin

Anonymní řekl(a)...
16. února 2012 v 21:27  

Tak jsem byla ředitelkou školy donucena vystudovat v NIDV ( dvouleté studium ) - "Tvorba ŠVP" s dovětkem, že dostanu přidáno 1 - 2 tisíce Kč,-. Skutek - utekl - škola nemá penízky a já mám základ 20 000,- Kč v tabulkách pro nekvalifikované. Stejně jako začínající kantorka a vychovatelky.Jinak za ŠVP jsem dostala kulový.

Anonymní řekl(a)...
16. února 2012 v 21:44  

Možná ale už je vyhlédnuta odborná akreditační komise, která musí celý projekt připravit a bude muset být odměněna... z ESF, pokud možno.

Anonymní řekl(a)...
16. února 2012 v 21:45  

Nula od nuly pojde, až z ní bude "kladná nula".

Anonymní řekl(a)...
16. února 2012 v 21:49  

16. února 2012 21:44
Komise bude a za peníze EU docela určitě. Jen k obyčejným učitelům se nic nedostane, protože než udělají atestace, tak EU peníze nebudou. Podpora EU končí rokem 2013 a potom již doběhnou jen zbylé projekty. To máte jako s psychology na školách, až dojdou peníze z EU OP VK, tak budou vykopnuti.

Anonymní řekl(a)...
16. února 2012 v 21:58  

Než patřiční učitelé zvládnou atestace, tak se životní náklady zvednou o 5 - 10 tisíc.

Janek Wagner řekl(a)...
16. února 2012 v 22:14  

Projekty z OP VK mohou běžet až do roku 2015, začít musí nejpozději v roce 2013.

Pytlik Blaha řekl(a)...
17. února 2012 v 8:56  

mohou běžet až do roku 2015

Do té doby se ještě otevřou témata:
- prodloužení přestávek,
- druhá revize standardů,
- testování žáků ve třetích a osmých ročnících,
- každý učitel denně dvě mrkve,
- zrušení prvních tříd.

Anonymní řekl(a)...
17. února 2012 v 12:45  

Janek

Sohlasím. Začít se musí v roce 2013 a skončit do konce roku 2015. Tak jsem to myslel, zřejmě jsem se špatně vyjádřil.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.