Nejlepší mladý chemik bude vyhlášen 9. dubna

čtvrtek 2. února 2012 ·

Jméno vítěze 5. ročníku soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika už brzy vejde v známost. V úterý 31. ledna proběhlo 2. kolo soutěže jednotlivců, do něhož postoupilo 38 nejlepších z 1530 přihlášených žáků. O den dříve se uskutečnil také projektový den, během něhož bylo prezentováno 14 projektů na téma Potraviny a chemie. Výsledky obou kategorií včetně vítěze soutěže o nejlepšího učitele chemie se dozvíme 9. 2. 20012 v ABC Klubu na Olšinkách.


Zahájení projektového dne proběhlo v pondělí 30.1. v prostorách SPŠCH za účasti hejtmana Pardubického kraje Radka Martínka a zástupců hlavních partnerů soutěže. Všichni řečníci neskrývali svou radost z faktu, že soutěž se oproti loňsku svým rozsahem téměř zdvojnásobila a že chemie je u mladých opět v kurzu. „Chemický průmysl je jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů našeho kraje a do budoucna skýtá zajímavou perspektivu pracovního uplatnění,“ zdůraznil Radko Martínek. Letos se soutěže zúčastnilo rekordních 67 škol a 1530 žáků z Pardubického, Královéhradeckého a Středočeského kraje.

Během projektového dne se představilo 14 projektů, na nichž pracovaly celé kolektivy tříd od listopadu loňského roku. Dva zástupci z každé školy měli za úkol nainstalovat své výtvory na přehledné panely a poutavě o nich pohovořit. „Potěšila nás hravost a fantazie dětí, které se nespokojily jen s tím, že by nasály informace z internetu a bezduše je memorovaly. Většina tříd se tématu potravin a chemie chopila tvůrčím způsobem a ze zorného úhlu, který nám dospělým leckdy již uniká. Jeden žák ze ZŠ Luže například složil úsměvnou píseň o „éčkách“ (konzervanty), kterou pak v sále zdařile prezentoval za doprovodu elektrické kytary. Jiná muzikální žákyně ze ZŠ Heřmanův Městec se zase chopila saxofonu a nechala zaznít „chemické preludium“. Atmosféra byla zkrátka hravá, uvolněná a plná inspirativních nápadů,“ hodnotí spokojeně průběh prezentací Ing. Alena Volejníková z pořádající Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích.

O den později se konalo druhé kolo soutěže jednotlivců. Z 38 finalistů dva onemocněli, takže testové části a zkoušky laboratorních dovedností se zúčastnilo jen 36 žáků. Přesto byla konkurence víc než veliká. Po náročném hodinovém testu se žáci odebrali do nově zrekonstruovaných laboratoří SPŠCH, které se jim na hodinu stali pracovištěm. Zadání znělo jasně: vyrobit oxid měďnatý z modré skalice a hydroxidu sodného. Protože ale mnozí žáci byli v podobně vybavené laboratoři vůbec poprvé, dostal každý soutěžící k ruce jednoho studenta SPŠCH, který mu při práci asistoval. „Většina žáků si počínala velmi šikovně. Projevily se tu ale velké rozdíly ve vybavenosti škol,“ říká Alena Volejníková. „Menší venkovské školy si o slušně vybavené laboratoři mohou nechat jen zdát. Pro jejich žáky pak může být problém i zapálit kahan. Na druhou stranu to nemusí znamenat, že jejich výsledky budou nutně špatné. Vždycky mě potěší malá periferní škola, která navzdory nevyhovujícím podmínkám uspěje v soutěži,“ dodává Volejníková.

Protože na vědomostech a schopnostech žáků mají lví podíl jejich učitelé, soutěžilo se také o titul nejlepšího učitele chemie. Kantor, jehož svěřenci v obou kolech testové části dosáhnou nejlepšího bodového průměru na hlavu, se stane pomyslným králem chemikářů. „Neměli bychom zapomínat, že potkat dobrého učitele znamená velké štěstí. Mnohdy i zásadní nasměrování naší životní cesty,“ říká Ing. Jana Pernicová, členka Rady Pardubického kraje, pod jejíž záštitou se soutěž koná. „Jednu a tutéž věc totiž dokáže špatný kantor znechutit, zatímco dobrý pro ni zapálí a nadchne. Jsem ráda, že můžeme ocenit dobré učitele, protože si to zaslouží.“
Slavnostní vyhlášení výsledků všech tří kategorií proběhne 9.února 2012 v 16,00 hodin v ABC Klubu Na Olšinkách v Pardubicích za účasti představitelů kraje a partnerů soutěže. Všichni úspěšní se mohou těšit na hodnotné ceny, po jejichž předání začne zábavný program.
Generálními partnery soutěže jsou Synthesia, a.s., Lučební závody Draslovka a.s. Kolín, ČSOB Pojišťovna, Univerzita Pardubice a BAYER s.r.o.

Marketingovým partnerem akce je Czech marketing s.r.o.

Soutěž dále podpořily: Odborový svaz ECHO, Era od Poštovní spořitelny, Výzkumný ústav organických syntéz a.s., EXPLOSIA, a.s., Paramo a.s., Radka spol. s.r.o. Pardubice, Vodní zdroje Chrudim, spol. s r.o., Vitrum Praha s. r.o., Lonza Biotec s.r.o., Svaz chemického průmyslu ČR, ZO OS Echo Synthesia a Alfredo catering.

Mediálními partnery akce jsou Deník a Český rozhlas Pardubice. Soutěž mediálně podporují také CHEMAGAZÍN, portál Chrudimka.cz a Life4us.cz

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.