Martin Rychlík: Evropská komise pozastavuje miliardovou platbu pro školství

pátek 27. ledna 2012 ·

Na ministerstvo dorazila depeše, která se týká chyb v Operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Ministerstvo školství má další problém s evropskými fondy. Brusel odmítá zaplatit nejméně 1,2 miliardy korun. Podle informací ČESKÉ POZICE dorazila na česká ministerstva dopeše z Evropské komise, která oznamuje pozastavení miliardové platby v Operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK), který spravuje ministerstvo školství. Celkem je v něm asi 52 miliard korun. „Dne 24. ledna 2012 jsem jako pověřená schvalující osoba rozhodl, že Vaší žádosti o průběžnou platbu ze dne 5. prosince 2011 nebude vyhověno a že platební lhůta je pozastavena,“ píše české straně generální ředitel Koos Richelle z odboru pro zaměstnanost a sociální věci.

„Auditní mise zjistila že existují průkazné prvky, které naznačují závažné nedostatky ve fungování systémů řízení a kontroly dotčené pomoci... V návaznosti na tuto auditní misi jsem obdržel informace, které ukazují, že výdaje uvedené v osvědčeném stavu výdajů jsou spojeny se závažnými nesrovnalostmi, které nebyly opraveny,“ uvádí ředitel Richelle.


„V zájmu snížení jakéhokoli rizika nesprávného použití prostředků Evropské unie jsem proto rozhodl o zastavení platební lhůty u žádosti o průběžnou platbu podanou dne 5. prosince 2011, jež se týká částky ve výši 46,983,414 EUR,“ píše Brusel o částce v přepočtu asi 1,2 miliardy korun. Evropská komise se chce též ujistit, že se podobné věci nebudou opakovat.

Celý článek na webu ČESKÁ POZICE

13 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
27. ledna 2012 v 0:04  

Lze navhrnout Bobeše do exekuce?

Anonymní řekl(a)...
27. ledna 2012 v 10:04  

To se to kritizuje. Sami zvládnete prdlajs. Ono řídit zdivočelé čtyřspřeží, to aby zvládl čert.

Anonymní řekl(a)...
27. ledna 2012 v 10:05  

Kantorovu partičku je skutečně těžké udržet na uzdě!

poste.restante řekl(a)...
27. ledna 2012 v 10:44  

Sami zvládnete prdlajs.

A někdo snad někoho nutí, aby na tom MŠMT pracoval?
Když na to nemám, jdu od toho a přenechám práci někomu, kdo ji zvládne. Někdy je to nejlepší cesta jak neškodit.

Ono řídit zdivočelé čtyřspřeží,...

Jen málo profesí je tak servilních, jako učitelé.
Aby mohli dělat svou práci, v zájmu žáků skousnou cokoliv, ohnou hřbet a nechají na sobě dříví štípat.
Když už tuhle skupinu dokáže někdo nakrknout a nadzvednout ze židlí, tak to musí být opravdu "umělec".
Řekl bych - rozený psycholog.

Kalashnikoff řekl(a)...
27. ledna 2012 v 10:47  

Dobeš prohlásil, že kdyby jeho ministerstvo přidělené peníze nevyčerpalo, opustí funkci.
Teď k tomu došlo - měl by okamžitě odstoupit.

Anonymní 10:04:
Ano, máte pravdu, my učitelé zvládneme velmi často prdlajs - Váš příspěvek je toho bohužel jasným důkazem. A ještě větší prdlajs zvládají rodiče, a tak se to kupí a kupí. Jenže my jsme schopni - na rozdíl od ministerského šášuly - svou insuficienci uznat.

Anonymní řekl(a)...
27. ledna 2012 v 12:01  

Jo jo. Čerpat je jedna věc a vykazovat k proplacení druhá a bohužel obtížnější. A myslím si, že vyčuranost Čechů při čerpání dotací musí ty vcelku poctivé strýce v EU šokovat. U nás je totiž zažité pravidlo, že zákony a nařízení jsou k tomu, aby se obcházely, což vede k nedodržování daných pravidel všeho druhu, pravidel pro čerpání dotací nevyjímaje.

Zen řekl(a)...
27. ledna 2012 v 21:34  

Jen dotaz: Je Vam jasny rozdil mezi pojmy "nevycerpat" a "cerpani bylo pozastaveno"?

Pokud jsem dobre informovan (take jen z medii), tak bylo cerpani pozastaveno na zaklade auditu z lonskeho roku, ktery se tykal ukoncenych (???) projektu - cili projektu z let 2008-2009. Takze se jeste, pro poradek, optam, jakym zpusobem mel pan ministr Dobes ovlivnovat tyto projekty? Me to totiz neni zcela jasne.

Anonymní řekl(a)...
27. ledna 2012 v 21:49  

Kdyby fungovala v posledním roce a půl kontrola MŠMT, nedostaly by se žádosti o proplacení do Bruselu a audit by nic nenašel. Ale asi bude ještě hůř.

Anonymní řekl(a)...
27. ledna 2012 v 22:32  

Kdyby fungovala kontrola

Jak by mohla, prosím Vás, někde fungovat kontrala, když kontrala v týhle zemi nefunguje nikde?!

Teď se určitě ozve Pytlik, že on kontroluje důsledně ...

Anonymní řekl(a)...
27. ledna 2012 v 22:33  

pardon, kontrola 2x

Pytlik Blaha řekl(a)...
27. ledna 2012 v 23:53  

ON kontroluje důsledně

Tak to si tedy pište!
Sice se to o mně moc neví, ale svojí důsledností jsem vyhlášen široko daleko.
A to tak, že mě ani k nku nevzali. Snad z obavy, že bych třeba překontroloval šéfa.

Neodpustím si ovšem drobnou prognózu. V tom jsem také dobrý až vynikající.
Asi tak do dubna se povedou diskuze o to, jak to vlastně ministr s tou svojí fondovou hlavou na špalku vlastně myslel, a jestli zastavení plateb je ztotožnitelné s nečerpáním peněz.
A další takové ty kydy.

Anonymní řekl(a)...
31. ledna 2012 v 12:09  

Že jsme kdysi žádné dotace od ŠLECHETNÉ EU nedostávali a školství bylo na mnohem vyšší úrovni!

poste.restante řekl(a)...
31. ledna 2012 v 13:57  

EU není šlechetná, ani padoušská.
EU je seskupení států, tedy národních ekonomik a potažmo politických reprezentací.
V rámci společně deklarovaného zájmu vyrovnávat rozdíly v startovních podmínkách jednotlivých regionů poskytuje EU část prostředků, které má k dispozici, a které pochopitelně získává od členských států, zase zpět některým ekonomikám a regionům.
Pokud je některá politická reprezentace země neschopná této možnosti využít, není to chyba EU.

Souvislost mezi dotační politikou EU a poklesem úrovně vzdělání a vzdělávání v ČR mi poněkud uniká.
Zato souvislost s podfinancováním školství u nás, je myslím zjevná.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.