Marcel Chládek: Protestu školských odborů se nelze divit, byla to jen otázka času

pátek 2. prosince 2011 ·

ČSSD se plně solidarizuje s požadavky školských odborů a plně podporuje jejich avizovanou protestní akci, která se uskuteční příští středu. Pokud Josef Dobeš požadavky odborů a jejich stávku bagatelizuje, podceňuje či zesměšňuje, je to pro mě naprosto nepochopitelné.Navíc vůbec nepochopil o čem požadavky odboru jsou Nejde nikoliv o „pár“ učitelů, jak si ministr Josef Dobeš možná myslí, ale školské odbory mají přes 30 tisíc členů. Situace ve školství je velmi vážná ba přímo kritická a reakce Josefa Dobeše jen dokazuje, že ji není schopen řešit. Důkazem neschopnosti Josefa Dobeše je mimo jiné i nedávná výzva odborníků na školství předsedovi vlády Nečasovi, aby Josefa Dobeše odvolal dřív, než se mu podaří český školský systém naprosto rozvrátit. Či nespokojenost vysokých škol s přípravou vysokoškolského zákona.

Na rozdíl od ministra Dobeše se jako stínový ministr školství a senátor snažím mít trvalý kontakt se všemi zástupci školství, tedy i s odboráři. V příštím týdnu se sejdeme s představiteli školských odborů a budeme se společně snažit najít řešení současné složité situace. Na řadu věcí, které školským odborům vadí, jsem upozorňoval v minulosti na půdě Senátu Parlamentu ČR. Na všechny akce byl zván rovněž ministr Josef Dobeš. Ani jednou však nedorazil. Je to důkaz, že ho problémy v jeho resortu vůbec nezajímají a problémy neřeší.

Jaké jsou tedy ve zkratce hlavní výtky na adresu Josefa Dobeše?

  • Platy pedagogů, nepedagogů - Josefu Dobešovi se  podařilo to, co žádnému jeho předchůdci, a totiž zcela rozložit systém odměňování ve školství. Dobeš vůbec nepochopil o čem požadavky odboru jsou, že jim vadí nový způsob odměňování a to není jen o navyšování platů, jak si myslí ministr.
  • Škrty u vysokých škol – jedná se o podraz, kdy vysoké školy přijdou o 1,3 mld. Kč. Josef Dobeš tvrdí, že jim ztrátu vynahradí z EU – nicméně je třeba si uvědomit, že fondy EU v žádném případě neslouží k sanaci děr v rozpočtu
  • Školné – sociální demokracie je odmítá v jakékoliv podobě, které podle nás, ale i podle odborníků, budou tvořit sociální bariéru ke studiu na VŠ a budou výhodné jen pro banky
  • Nový návrh na financování regionálního školství – je to další z návrhů šitých horkou jehlou, který hrozí likvidací malých škol a je namířen proti obcím a krajům. Hrozí rozklad struktury základních a středních škol.
  • Testování žáků v 5. a 9. třídách – Josef Dobeš tvrdí, že se musí šetřit. Původně mělo být testování levné, dnes se hovoří o stovkách milionů korun. Zahraniční zkušenosti navíc ukázaly, že testováním školy citelně utrpěly na kvalitě výuky. Dobeš nejdřív říkal, že to nehrozí, nicméně lze mu věřit, když mění názory stejně rychle, jako své podřízené?
  • Tzv. šetření na MŠMT – ministr se chlubí tím, kolik ušetřil propuštěním ministerských úředníků a rušením ústavů MŠMT. Toto číslo by měl porovnat s výdaji, které jsou spojení s outsourcingem služeb, které tyto úředníci dělali (např. 99 mil. Za externí právní služby ačkoliv mělo MŠMT schopný právní útvar).

Vyzýváme premiéra Nečase, aby se začal touto věcí zabývat a odvolal ministra Dobeše dříve, než napáchá ještě více škody než doposud a než se mu podaří celou oblast totálně zdevastovat.

2 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
2. prosince 2011 v 21:07  

A už jste viděli vánoční stromek za 12 tisíc?

Anonymní řekl(a)...
2. prosince 2011 v 22:53  

To jako ten na Staromáku?
Ne.
Chtělo by to výlet do Prahy.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.