Přečtěte si: Smlouva s rodiči zlobivých dětí? Školy chtějí sankce

neděle 10. července 2011 ·

V září odstartuje na dvanácti školách revoluční novinka. Školy budou s rodiči, jejichž dítě nenosí úkoly, vyrušuje při hodině či neposlouchá učitele, uzavírat smlouvy. Odborníci ale upozorňují, že je nutné určit sankce za neplnění smlouvy. Jako nejúčinnější vidí pokuty či dočasné vyloučení ze školy. Ministerstvo zatím ke způsobu vymáhání smluv mlčí.

Z článku Barbory Říhové v Lidovky.cz vybíráme:

"Pokud bude škola uzavírat s rodiči smlouvy, které nebudou vymahatelné, tak je to zbytečné," zdůrazňuje ředitelka pražské Základní školy pro žáky se specifickými poruchami chování na Zlíchově Helena Hainová, jejíž škola je jednou z těch, které se zapojily do pilotního testování smluv. Podle ní by byla účinná hrozba pokuty.

3 komentářů:

Ondřej Šteffl řekl(a)...
10. července 2011 v 14:55  

Co plánuje Dobeš nevíme, ale mohli bychom vědět, jak to může vypadat (a snad fungovat)jinde.

Takhle to mají v Anglii. Asi je to něco jiného, než si většina lidí představuje. S první částí by myslím měla mnohá škola problém.


Dohoda mezi rodinou a školou (Home School Agreement)
Základní škola v Calverton ve Velké Británii


Škola se zavazuje, že:
• Zajistí, že vaše dítě se vždy bude cítit dobře po stránce fyzické i sociální a že škola u něj bude upevňovat pocit důvěry, vědomí vlastních kvalit a sounáležitosti se školou a školním společenstvím.
• Poskytne vyvážené a pečlivě připravené osnovy a výuku, která odpovídá individuálním potřebám vašeho dítěte.
• Poskytne řadu možností pro mimoškolní aktivity zaměřené na obohacení zkušeností vašeho dítěte.
• Zajistí, aby všechny domácí úkoly byly ukládány pravidelně v předem domluvený den a aby jejich zadání odpovídalo učebním potřebám vašeho dítěte.
• Aktivně začlení rodiče do života školy a zajistí, že učitelé budou na základě předchozí domluvy vždy k dispozici a prodiskutují s vámi vše, co se týká školního pokroku a celkové situace vašeho dítěte.
• Vás bude průběžně informovat o postupech školy a směrnicích o kázni a rovných příležitostech, o dalších záležitostech školy a konkrétně o pokroku vašeho dítěte.
• Zajistí, že celý učitelský sbor bude sledovat důležité novinky ve vzdělávání, které by mohly ovlivnit vaše dítě, a že vás o nich bude podle potřeby informovat.

Rodiče/pěstouni se zavazují:
• Zajistíme pravidelnou školní docházku dítěte a včasné omluvy nepřítomnosti.
• Zajistíme, že dítě přijde do školy včas a je případně včas vyzvednuto na konci vyučování.
• Budeme podporovat postupy školy a směrnici o kázni a rovných příležitostech.
• Budeme podporovat dítě při psaní domácích úkolů a snažit se poskytnout dítěti příležitost k učení se doma.
• Zaručíme, že v průběhu týdne bude dítě chodit spát v rozumnou dobu.
• Zúčastníme se třídních schůzek a konzultací týkajících se prospěchu dítěte.

Žák souhlasí, že:
• V hodinách se budu snažit pracovat podle svých nejlepších možností.
• Vždy se budu snažit mít na paměti, abych byl zdvořilý/á a ohleduplný/á k ostatním.
• Vždy se budu snažit, aby mě škola těšila, a pomohu k tomu i ostatním.

Dohodu podepisuje škola, rodiče a žák.

Anonymní řekl(a)...
10. července 2011 v 15:28  

Nechápu, jak chce někdo zajistit, aby rodič dobrovolně podepsal smlouvu, podle níž proti němu budou moci být uplatňovány jakékoliv sankce. To by podepsal jenom blázen!

Anonymní řekl(a)...
10. července 2011 v 16:12  

Pakliže rodiče odmítnou podepsat smlouvu, jsou-li o to žádáni, pak musí mít škola možnost jejich dítě odmítnout vzdělávat. Pak je budou muset vzdělávat sami rodiče, nebo je denně dopravovat do vzdálenější školy.
Co se týče projednávaných sankcí za porušení, jsem i pro pokutu rodičům, ale ta těžko projde, tak i pro dočasné vyloučení žáka ze školy (údajně to mají být 3 dny).
A doporučuju přečíst si diskusi za článkem ve zdroji zprávy.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.