Bořivoj Brdička: Už jste slyšeli o Lip Dub?

pondělí 11. července 2011 ·

Informace o novém zajímavém způsobu prezentace škol prostřednictvím videa, jež je výsledkem spolupráce celé školní komunity.Jsou prázdniny a možná chcete přijít na jiné myšlenky. Lip Dub je přesně to, co se dokonale pro tyto účely hodí. Jedná se o fenomén vyvolaný masovým rozšířením videa na internetu a obrovskou popularitou portálu YouTube, jehož prostřednictvím vznikla sociální síť uživatelů, kteří na sebe celou řadou různých forem reagují. Dnes to již zdaleka není jen prosté předávání textových vzkazů v diskuzi nebo natočením video-odpovědi pomocí web kamery. Existuje velmi oblíbený způsob reakce formou videa, které převezme původní myšlenku někoho jiného, ale autor si obsah přizpůsobí a upraví. Takto vznikla celá tzv. Remix kultura. Ve svých přednáškách ji většinou demonstruji na klonech původního dobře známého videa Michaela Wesche A Vision of Students Today - A Vision of K-12 Students Today nebo Engage Me!

Jinou variantou remixu je použití videa s nahraným jiným zvukem nebo naopak – použití zvuku s nahraným jiným obrazem. To poslední je právě typické pro Lip Dub. Jedná se o video vzniklé kombinováním záznamu synchronizovaného pohybu rtů aktérů/herců s původním zvukem doplněným o živou nahrávku pořízenou během natáčení. První Lip Dub označený tímto názvem vytvořil Jake Lodwick v prosinci 2006 (Lip Dubbing: Endless Dream). V roce 2008 tuto formu tvorby, jež je většinou založena na osobitém ztvárnění některé populární písně, použili jako první studenti katedry digitálních médií německé Hochschule Furtwangen ve svém University LipDub #1.

Od té doby je natáčení podobných prezentací stále oblíbenější nejen u studentů škol vysokých, ale i středních. Je zvykem dodržovat původní formu, tj. natočit celé video jako jeden záběr, jehož prostřednictvím se divák seznámí s prostory celé školy. Výsledek tak slouží zároveň jako jakási neoficiální pozvánka ke studiu a dělá škole dobrou reklamu. Možná právě proto bývá vedení docela ochotné podobnou aktivitu podporovat a případně i umožnit natáčení místo výuky.,

Celý článek na spomocnik,rvp,cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.