Jaroslav Mašek: Mediální studio ZŠ genpor. F. Peřiny

čtvrtek 9. června 2011 ·

Jak to může dopadnout, když se spojí Mediální výchova s digitálními technologiemi? Vznikne projekt s názvem Mediální studio. Jak takový projekt vypadá a co v něm žáci dělají, se dočtete v následujícím článku.Sedíme s panem učitelem Miroslavem Maxantem v útulné místnosti vedle hudebny, kde ještě před pár minutami zpívali za jeho klavírního doprovodu žáci a žákyně na hodině hudební výchovy, a povídáme si o projektu s názvem Mediální studio, který sám vymyslel a který na škole také vede v rámci tamního předmětu s názvem Video digitální technologie.

Mediální studio bylo zařazeno do školního vzdělávacího programu Základní školy genpor. F. Peřiny od školního roku 2009/2010 a je určeno žákům devátých tříd. Jeho obsahová náplň vychází z pojetí průřezového tématu Mediální výchova a vzdělávací oblasti Člověk a svět práce, tematického okruhu Využití digitálních technologií z Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání (RVP ZV) a zaměřuje se na čtyři základní mediální oblasti:

  • textová média: tvorba časopisu s články na dané téma (žáci píší o dění kolem sebe)
  • zvuková média: tvorba rozhlasového pořadu na dané téma (žáci dělají rozhovory s lidmi z jejich okolí)
  • obrazová média: fotografování na konkrétní námět (žáci tvoří fotografický dokument)
  • filmová média: natáčení filmu dle konkrétního námětu (žáci tvoří filmový dokument)
Čtyři skupiny žáků a žákyň (dvě skupiny ze dvou devátých tříd) pracují během školního roku střídavě na uvedených tématech. Každá skupina se s učitelem schází pravidelně jednou za čtrnáct dní na jednu vyučovací jednotku, kdy společně probírají teoretickou část daného tématu, řeší organizační záležitosti nebo konzultují svá témata, na kterých právě pracují. Deseti až patnáctičlenné skupiny, tvořené vždy chlapci nebo dívkami konkrétní třídy, jsou dále členěny na menší podskupiny tří až pěti žáků resp. žákyň a takto vytvořené skupiny pak již samostatně, za podpory učitele, zpracovávají vlastní námět jednoho ze čtyř právě realizovaných témat. Každá skupina představuje samostatnou jednotku – tzv. redakční radu.

Učitel vždy na začátku roku nabídne žákům od každého typu média několik námětů a nechá je, aby si ve svých skupinách vybrali témata, která jsou jim nejbližší. Každá redakční rada se pak ve stejném období věnuje jiné disciplíně.

Před tvorbou jednotlivých dokumentů pro dané médium žáci absolvují společnou teoreticko-praktickou přípravu, kde se seznamují s technikami natáčení a filmování a získávají potřebnou průpravu pro vlastní realizaci konkrétních námětů. Souhlas rodičů všech účastníků s online zveřejněním materiálů, na kterých se jejich děti objevují, je dnes již běžný.

Provázanost s dalšími vyučovanými předměty je v projektu typu Mediálního studia samozřejmostí. V rámci daného média žáci zpracovávají různá témata sociální, kulturní, interkulturní či environmentální.
Vytvořené materiály jsou publikovány na webových stránkách projektu Mediálního studia na adrese http://medialnistudio.cz. Tyto stránky spravují žáci společně s učitelem.

Cílem celého kurzu je, aby žáci zvládali práci s digitálními technologiemi v nejrůznějších oblastech mediální výchovy, což jim v budoucnu umožní lépe chápat význam médií a jejich vliv na člověka a společnost.

Celý článek na spomocnik.rvp.cz.

1 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
9. června 2011 v 20:14  

Ten váš časopis má jen jednu stranu?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.