Přečtěte si: 10 otázek ke státní maturitě z dějepisu

středa 9. března 2011 ·

Nespokojení pedagogové kladou v souvislosti s novou státní maturitou z dějepisu otázky řediteli CERMATu Ing. Pavlu Zelenému. K ochotě diskutovat o tématu se přihlásil po vlně kritiky ze strany učitelů až v živém vysílání ČT (3.3.2011, Události v regionech plus).

Jiří Hruška píše v článku na portálu Moderní dějiny:

Vzhledem k tomu, že CERMAT na kritiku cvičného maturitního testu z dějepisu (uveřejněnou ZDE a zaslanou v otevřeném e-mailu jeho tvůrcům ZDE jako výzvu) reagoval pouze několika prohlášeními ředitele Ing. Pavla Zeleného v České televizi, ve kterých výhrady učitelů a historiků rozhodně odmítá (k diskusi o testech se ovšem hlásí), uveřejňujeme zde soubor 10 otázek, jejichž zodpovězení považujeme za zásadní pro další debatu nad podobou testování žáků v rámci tzv. nové maturity.


1) O jaký výzkum / studii ap. se opírá tvrzení p.Ing. Zeleného, že "encyklopedický charakter" testu odpovídá hlavnímu proudu výuky na českých školách? 


Prováděl CERMAT nebo jím pověřená organizace či odborník nějakou analýzu metodiky vyučování na školách s maturitou? Kdy? V jakém rozsahu? Kde jsou dostupné její výsledky?

1 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
9. března 2011 v 14:39  

K těm pretestům:"Přiměřenost úlohy byla prověřena v pretestech a její zařazení do ilustračního testu
a správnost posoudila expertní komise společenských věd. Úloha měla vyšší úspěšnost, což znamená, že žákům nečinila problémy a zadání úlohy zcela pochopili." Tak alespoň odpověděl Cermat na upozornění na chybu v OSZ. Takže když Vám celá třída odpoví, že 2+2=5, potvrzuje to správnost úlohy i řešení, pokud si totéž myslí expertní skupina.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.