Přečtěte si: O vzdělávání jinak než u nás. Obama.

úterý 8. února 2011 ·

Ondřej Šteffl píše: Jistě stojí za to podívat se, jak o vzdělávání uvažují v USA. Nemusíme se vším souhlasit, ale umíte si představit, že takový projev přednese premiér Nečas, prezident Klaus... a nebo snad ministr Dobeš?


Ondřej Šteffl vybral ze zprávy prezidenta Obamy o stavu Unie například:


Mějme na paměti i to, že hned po rodičích má největší vliv na úspěch dítěte muž nebo žena u tabule. V Jižní Koreji se o učitelích mluví jako o „budovatelích národa“. V Americe nastal nejvyšší čas na to, abychom se k lidem, kteří vychovávají naše děti, chovali s podobnou úctou. Chceme dobré učitele odměnit a ty špatné přestat omlouvat. V příštích deseti letech odejde do důchodu mnoho učitelů ze silné poválečné generace a my chceme připravit 100 000 nových učitelů v oblasti vědy, technologií, inženýrství a matematiky.


Opravdu, všichni mladí, kdo dnes posloucháte a přemýšlíte o své budoucnosti: jestli se chcete zasloužit o náš národ, jestli chcete podstatně zasáhnout do života dítěte – staňte se učitelem nebo učitelkou. Vaše země vás potřebuje.


Závod ve vzdělávání ovšem nekončí závěrečným vysvědčením ze střední školy. Chceme-li soutěžit, musí být středoškolské vzdělání dosažitelné pro každého Američana. Proto jsme zastavili nejisté podpory daňovým poplatníkům, které inkasovaly banky, a tytéž úspory jsme použili k tomu, aby si milióny studentů mohly dovolit vysokou školu. V letošním roce jsem požádal Kongres, aby šel ještě dál a zavedl trvalé daňové úlevy – ve výši 10 000 dolarů na 4 roky vysokoškolského studia. Tak je to správně.


V závěru v poznámkách pro diskutujíci Ondřej Šteffl upozorňuje:

Největší rozdíl mezi námi a USA vidím v tom, že tam se hledí do budoucnosti, zatímco u nás stojí naprostá většina těch, co rozhodují, oběma nohama v minulém století (kdo např. řeší že „V příštích deseti letech odejde do důchodu mnoho učitelů“).

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
8. února 2011 v 12:04  

Obama toho napovídá... O školství v USA bych doporučil spíše článek Oty Ulče:
http://neviditelnypes.lidovky.cz/usa-sprcha-hodne-studena-08l-/p_zahranici.asp?c=A110130_211315_p_zahranici_wag

Simona CARCY řekl(a)...
8. února 2011 v 14:23  

Není pochyb o tom, že takový projev napíše každý schopnější copywriter (přirozeně se státní maturitou). Dokonce jsem přesvědčena, že je možné, že by ho za jistých okolností ministr školství Dobeš mohl i pronést. Jen netuším, kdo to bude realizovat.

Anonymní řekl(a)...
8. února 2011 v 18:09  

Výborně. Takže snad abych se začal učit Čínsky.

Anonymní řekl(a)...
8. února 2011 v 20:07  

Jsem přesvědčen, na rozdíl od prezidenta USA, že v ČR by bylo velkou chybou, kdyby střední vzdělání nadále zůstalo dostupné všem Čechům...

Anonymní řekl(a)...
8. února 2011 v 22:44  

Pár kliknutími zjistíte, že v anglosaských zemích je to trochu dosti jiné, než u nás. Cituju úryvek (www.stredniskoly.cz):

Jak je vidět, maturitní zkouška a tedy středoškolské vzdělání, které je pro nás vlastně vzděláním základním a nutným k získání dnes už jakéhokoliv povolání, není zdaleka stejnou nutností v UK, kde se setkáte se spoustou lidí, kteří pracují od 16 let věku.

Americký systém je v mnoha směrech podobný, děti nastoupí do Primary school ve věku pěti let, po pěti letech přechází do Secondary school po dobu zhruba sedmi let. Secondary school je však seskupením dvanácti stupňů vzdělání a od devátého do dvanáctého stupně se již jedná o americký typ vysoké školy – High school, což je zakončeno diplomem „High shool diploma“ a teprve po této zkoušce se student může hlásit na „college“ nebo „university“.

Poté se rozhodují mezi jistým stylem “nástavby“, dvouleté, nebo čtyřleté, (bakalářské), následuje dvouleté studium specifického oboru – práva, medicína, atd. a dále doktorát v daném oboru, který trvá tři až šest let.


Nejsem znalec, ale dost možná, že to bude s tím srovnáváním všelijaké, jako s lecčíms jiným...

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.