EDUin: Může ministr lhát?

pondělí 21. února 2011 ·

EDUin se obrátil na poslance Věcí veřejných se třemi  dotazy týkajícími se chování ministra Josefa Dobeše.


Zástupci EDUin o.p.s. zaslali všem poslancům Věcí veřejných dopis v souvislosti se zítřejším zasedáním parlamentní klubu této strany, které se má zabývat nedávnou kauzou spojenou s vrchní ředitelkou ministrova kabinetu Janou Machálkovou. V dopisu žádáme poslance, aby před jednáním přinejmenším sobě odpověděli na tři otázky:

1.       Smí ve škole psát někdo práci za někoho jiného?
Ministr Josef Dobeš v tom nevidí nic špatného. Na mnoha školách, které spadají do rezortu, jenž řídí, však existují vnitřní směrnice, které to jednoznačně vylučují. Jak řešit tento rozpor?

2.       Smí ministr lhát?
Žáci a studenti sledují, jak se výpovědi ministra školství průběžně mění a vzájemně si odporují. Jak jim to mají jejich učitelé vysvětlit?

3.       Sebere vláda evropské peníze českému školství?
Ministr pořádá mimořádné tiskové konference k podružnostem, ale neodpovídá na podstatné otázky a není jasné, nakolik lze brát jeho vyjádření vážně. Naposledy jsme minulý týden ministerstvo školství i pana Dobeše osobně žádali o jasnou odpověď na důvod rozporných vyjádření o stavu čerpání evropských peněz v operačních programech spravovaných ministerstvem školství. Pokud by skutečně ministr i v tomto případě klamal veřejnost, hrozí, že české školství přijde o miliardy, které budou vládou přesunuty do lépe spravovaných operačních programů.

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: "Nejde nám ani tak o to, jestli pan ministr psal či nepsal své podřízené seminární práci, ale udivuje nás způsob, jakým nejen v této věci komunikuje s veřejností. Na jedné straně tvrdí, že je otevřený odborné diskusi, ale na konkrétní otázky obvykle ani on ani jeho tiskový odbor neodpovídají. Hledáme tedy další cesty, jak získat odpovědi na to, co považujeme za důležité.“

7 komentářů:

koubek řekl(a)...
21. února 2011 v 13:07  

Co je to za školu, kde může člověk napsat a obhájit seminárku o šéfovi?? Co je to za člověka, který toto svému podřízenému nerozmluví, ale autorzuje? Navíc je nutno dodat, že ministři mají pro svou komunikaci s veřejností specializované pracoviště (odbor komunikace). Je možno PR strategie vztáhnout k samotnému ministrovi??? Pýcha předcházívá pád!

Anonymní řekl(a)...
21. února 2011 v 15:44  

Co je to za školu? No přece proslavená soukromá univerzita Jana Amose Komenského, které byly v nedávné době akreditační komisí odebrány akreditace na magisterské a doktorské studium na některých jejích pobočkách (doporučuji k přečtení závěry akreditační komise, které jsou umístěny na jejích stránkách - zajímavé počtení - člověk neví jestli se má smát anebo plakat).
A co je to za člověka? No přece pan ministr Dobeš, který se evidentně řídí heslem: Když se nepochválím sám, nikdo jiný to za mne neudělá.

Anonymní řekl(a)...
21. února 2011 v 17:23  

Čím to je, že na odpovědi už ani nejsem moc zvědavý...?

Řečeno slovy české (asi už) filmové klasiky:
"Velebnosti, jdu blejt."

Anonymní řekl(a)...
21. února 2011 v 17:39  

Záleží na tom, jak byla seminární práce zadána. Pokud bylo jejím cílem pracovat s původními zdroji, třeba ústními výpověďmi, archivními prameny, atp., tak je zpracování z právního hlediska v pořádku. Co se nepromíjí, je pouze opisování z jiných publikací, bez uvedení příslušných citací. A to se nestalo.

Simona CARCY řekl(a)...
21. února 2011 v 20:37  

No tak to mně zase vadí Feřtekův postoj - je mu už skoro jedno, co se ve skutečnosti stalo, ale to, jak o tom ministerstvo mluví. Není to krásné pokrytcovo volání? Dělejete si co chcete, jen říkejte, že jste cvičili na klavír! Bravo Feřtek!

Anonymní řekl(a)...
22. února 2011 v 0:50  

Jestli je tady někdo pokrytec, tak ten kdo obhajuje ministra, který se chová vzhledem ke své funkci naprosto nepřijatelně a v rozporu s dobrými mravy. Obhajobu takového člověka, po tom všem, co už nelze skrývat, jen trapně zastírat, sem může psát jen úplný blbec, nebo bílý kůň jeho PR, což se s tím prvním nevylučuje.

Dave řekl(a)...
22. února 2011 v 19:40  

To anonymní 0:50

Než začnete někoho osočovat, doporučil bych prostudovat si studijní řád kterékoli veřejné vysoké školy, kapitolu o seminárních a kvalifikačních pracích. Najdete to hned na začátku, na úřední desce.

A pokud bych já hledal pokrytce, poohlédl bych se spíš mezi zelenými zakuklenci nebo členy eduin.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.