NÚOV: Europass už pět let pomáhá zájemcům o práci nebo studium v celé Evropě

pátek 3. prosince 2010 ·

Za pět let existence zaznamenaly země EU již 30 milionů použití všech dokumentů Europassu. Nejoblíbenější je životopis, který si dosud vyplnilo online více než 10 milionů uživatelů. 


Výhodou Europassu je, že podává  ucelenou a mezinárodně srovnatelnou informaci o dosaženém vzdělání, osobních kompetencích, jazykových dovednostech, odborné kvalifikaci a pracovních zkušenostech uchazeče. „Europass přispívá ke zvyšování mobility lidí na evropském pracovním trhu a hraje velkou roli v uplatnění zejména mladých lidí na trhu práce,“ řekl vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Jan Michal na výročním semináři Europassu, který se konal v Praze 23. listopadu 2010.

Životopis pro úspěšný vstup na trh práce


Europass se skládá z pěti dokumentů a zájemci si mohou vybrat, které z nich chtějí využít. Jde o životopis, jazykový pas, mobilitu, dodatek k osvědčení a dodatek k diplomu. První dva si každý vyplňuje sám, a to nejlépe na evropském portále Europassu. Evropský formulář pro životopis už běžně vyžadují zaměstnavatelé v zemích EU, úřady práce, poradci EURES (Evropské služby zaměstnanosti), ale i pracovní agentury a studentské agentury i organizace.

„Nejčastěji využívají  životopis mladí – více než 70 % uživatelů online životopisu jsou lidé mladší 30 let,“ uvádí tisková zpráva Evropské komise. Dvě třetiny z online uživatelů životopisu má méně než 5 let pracovních zkušeností. Jde tedy zejména o lidi, kteří se teprve chystají vstoupit na trh práce. 70 % z nich mluví alespoň dvěma cizími jazyky.

„A pro ty, kteří cizími jazyky nemluví nebo se teprve učí, jsou určeny služby klientského centra, které jim pomůže,“ říká vedoucí Národního centra Europass ČR Irena Palánová. „Do budoucna se chceme zaměřit i na služby pro střední a starší generaci“ dodává.

Jazykový pas, který poskytuje přehled o úrovni znalostí a zkušeností v cizích jazycích, využilo už 200 tisíc zájemců z EU a online bylo staženo dokonce přes 700 tisíc formulářů. Jazykový pas je založen na sebehodnocení uchazeče podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky. „Chceme také spolupracovat s učiteli jazykových škol, aby své žáky seznámili s možností využití jazykového pasu. Sebehodnocení v jazykových znalostech je totiž pro zaměstnavatele mnohdy mnohem užitečnější než např. 10 let starý certifikát,“ říká Irena Palánová.

Doklad o mobilitě zaznamenává evropské studijní stáže uchazeče a v České republice ho zatím použilo téměř 10 tisíc lidí. Dalšími dokumenty jsou dva dodatky přidávané k osvědčení a k diplomu.Dodatek k diplomu dostávají od roku 2005 všichni absolventi vysokých škol. Dodatek k osvědčení mohou dostat absolventi středních škol ke svému maturitnímu vysvědčení či výučnímu listu. V minulém školním roce ho obdrželi žáci na téměř polovině středních škol v ČR. „Oslovujeme další školy a chceme, aby se počet škol vydávajících žákům dodatek k osvědčení rozrostl,“ říká Lubomír Valenta z Národního centra Europass ČR.

Europass zvyšuje pohyb lidí v Evropě


Dobré zkušenosti s využitím Europassu mají i školy zapojené do programů koordinačního centra česko-německých výměn mládeže Tandem. „Našim žákům se díky Europassu-mobilitě podařilo získat práci - dostali přednost před uchazeči, kteří Europass neměli,“ popisuje své zkušenosti I. Jelínková ze střední odborné školy v Chomutově a dodává: „Problémem ovšem zůstává, že někteří potenciální zaměstnavatelé o Europassu příliš nevědí, a když jsem se jim to snažila vysvětlit, řekli mi, že je důležitá praxe a co uchazeč umí, ne nějaký papír.“

Na základní škole Dobřany se Europass využívá přímo při výuce. Od r. 2008 zde probíhá  projekt „Europass v praxi“ a během něj si děti ve věku 11-14 let samy vytvářejí vlastní portfolia a pravé nebo fiktivní životopisy. Podle koordinátorky tohoto projektu Mgr. Věry Hříšné tak pomáhá Europass s předprofesní přípravou.

Užitečné  adresy:


Evropský portál Europassu: http://europass.cedefop.europa.eu/
Webové stránky Europassu v České republice: http://www.europass.cz/

Formuláře jednotlivých částí Europassu a mnoho dalších informací je možné získat v Národním centru Europass ČR, které je součástí Národního ústavu odborného vzdělávání, a také na stránkách www.europass.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.