Pavlína Hublová: Zkracujeme šílené odkazy

pondělí 18. října 2010 ·

Také vás někdy vyděsí děsivá adresa, která se objeví v řádku internetového prohlížeče? A co teprve, když chcete někomu odkaz poslat! Někdy zabere i dva řádky! Tak to lze několika způsoby vyřešit...

Tinyurl.com

Odkazy na články k tomuto zkracovači (+ ještě jeden odkaz na český nástroj) najdete na PEPOUŠově webu.

Výhoda - můžete si zvolit, jak bude zkrácená adresa vypadat (vhodné pro opakované vyhledávání příslušné stránky).

Goo.gl

Přátelé aplikací Google si jistě už našli svůj zkracovač. Mohou používat na samostatné stránce nebo si na lištu internetového prohlížeče instalovat rozšíření (rozšíření pro Chrom najdete zde). Jedním kliknutím pak získají celkem slušně zapisovatelnou adresu.

Výhoda - rozšíření prohlížeče umožňuje dvěma kliknutími odeslat zkrácenou adresu na některé známé adresy, např. Twitter, Facebook, Google Reader, Gmail apod.

Fur.ly

Můj nejnovější objev patří do skupiny "využitelné ve výuce". Zkracovač Fur.ly umožňuje vložit do jedné zkrácené adresy více stránek.Výhoda - rozšíření lze velmi dobře využít např. při práci na projektu. Vložíte do zkrácené adresy všechny doporučené stránky pro práci na projektu a žáci se pak nemusí zdržovat dlouhým překlikáváním.

Stejně tak si dovedu představit úkol v hodině informatiky - žák bude mít za úkol vyhledat určitý počet stránek k danému tématu a vám už pošle jen jednu zkrácenou adresu (využije tedy k ukládánání právě Fur.ly).

Moje zkouška - všechny mé wiki na jednom místě: http://fur.ly/2iub. Všimněte si horního panelu, který umožňuje listování po vložených stránkách.

Znám ještě i další zkracovací aplikace, ale tolik s nimi nepracuji. V komentářích však mohou zaznít vaše zkušenosti. Ráda se poučím.

4 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
18. října 2010 v 15:41  

A proč nepropagovat nějakou cz službu, třeba jdem.cz ... anebo, pokud Vás zajímá statistika zkrácených adres třeba bit.ly. Jinak řečeno: podobných zkracovačů je opravdu hodně ...

Marek D. řekl(a)...
10. listopadu 2010 v 17:31  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Marek D. řekl(a)...
10. listopadu 2010 v 17:47  

Zkracovače používám, rád bych ale zmínil některé nevýhody této služby. První z nich určitě neplatí pro Goo.gl. Pokud poskytovatel zkracovače službu zruší, zkrácená URL již nebude fungovat, životaschopné budou tehdy, když se "přilepí" k nějakému velkému portfoliu služeb a la Google, Facebook, Yahoo, které pokryje náklady na provoz této aplikace-> pochybuji, že by majitel zkracovače poskytoval tento produkt do nekonečna zadarmo . Určitou nevýhodou může být, že některé zkracovače si nepamatují již dříve vytvořené odkazy. Může se tak stát, že po zadání stejné adresy ke zkrácení se nám vygeneruje nová zkrácená adresa. U služeb, které neposkytují možnost náhledu na plnou původní adresu, uživatel zkráceného odkazu předem nezjistí, kam bude přesměrován, což lze snadno zneužít. Těch nevýhod je více. Pokud by Vás zajímaly, podívejte se na článek "Zkracovače zabíjejí internet... nebo ne?" na adrese : http://goo.gl/2gKpJ

krtecek řekl(a)...
13. listopadu 2010 v 17:09  

Je to sice dobrej nápad..ale kdo umí programovat HTML, tak je tohle zbytečný a udělat to po svém, pomocí tagů "< a href="">... < /a >"

velice jednoduše, že ani nemusíme vyhledávat zkracovače, pravda je, že ne všichni lidi uměj základy HTML.
jinak více na http://www.jakpsatweb.cz/html/odkazy.html

to by šlo ne?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.