EDUin: Zveřejněte rozpočet státní maturity

pondělí 11. října 2010 ·

EDUin žádá ministerstvo školství, aby zpřístupnilo veřejnosti srozumitelný rozpočet státní maturity.Obecně prospěšná společnost EDUin požádala 1. září 2010 ministerstvo školství, aby zveřejnilo jednoduchý a srozumitelný rozpočet státní maturity. Vedl ji k tomu fakt, že po celou dobu její přípravy ani teď neexistuje veřejně přístupný dokument, kde by bylo alespoň zhruba uvedeno, za co chce stát utratit sedm set miliónů korun, s nimiž se počítá do roku 2012 na generální zkoušku a první ročníky státní maturity.

EDUin k této žádosti vedlo zjištění, že jeden ročník státní maturity na Slovensku stojí slovenské daňové poplatníky zhruba 413 000 Euro, tedy něco víc než 10 miliónů českých korun. Ročník české státní maturity bude stát sedmnáctkrát až dvacetkrát více. To je tak zásadní rozdíl, že by si veřejnost zasloužila vysvětlení, za co hodlá CERMAT tyto peníze utratit a jestli bude kvalita české státní maturity také úměrně vyšší.

Na tuto žádost odpověděl tiskový odbor ministerstva až po telefonické urgenci 17. září stručným dopisem, že se má EDUin obrátit přímo na organizátora maturit, ministerstvu podřízenou organizaci CERMAT. Tiskový odbor CERMATu ale zveřejnění rozpočtu odmítnul. Proto se EDUin obrací znovu přímo na ministra školství, aby zajistil zveřejnění jednoduchého a veřejnosti srozumitelného materiálu, z něhož by bylo jasné, za co utrácíme desítky miliónů při právě probíhající generální zkoušce a jak bude vypadat rozpočet první státní maturity na jaře 2011.

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: "Oceňujeme, že se ministru Dobešovi při jednání s dodavateli podařilo snížit rozpočet státní maturity o desítky miliónů. Ale pokud je CERMAT schopen zorganizovat tak složitou akci, jakou je státní maturita, jistě by zvládl zpracovat i desetiřádkový přehledný rozpočet, z něhož bychom například pochopili, za co utratíme tento týden oněch sto čtyřicet milionů, které investujeme do generální zkoušky státní maturity. Takový materiál by měl být běžně dostupný na webu CERMATu či ministerstva. Každý si může zkontrolovat, že tam nic takového není. Vzhledem k tomu, že na naši žádost CERMAT nereaguje, doufáme, že k panu ministru Dobešovi bude vstřícnější. Za ochotu vyhovět naší prosbě panu ministrovi předem děkujeme.“

2 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
15. října 2010 v 8:41  

Pane Klausi ml., už jste se zviditelnil dost, tohle vám není zapotřebí.

Anonymní řekl(a)...
15. října 2010 v 13:51  

Anonymní z 15.10. 8:41

Dokázal jste, že je skutečně nutné do ŠVP zařadit téma finanční gramatnosti. Ať už je totiž někdo příznivcem nebo odpůrcem státních maturit, nebo jsou mu třeba úplně ukradené, mělo by každého snad zajímat, za co vlastně platíme takovou částku. Předpokládám, že chápete, že to jde z vašich peněz, i když jim říkáme evropské.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.