Ministerstvo financí kriminalizuje uživatele open source a Linuxu

čtvrtek 27. května 2010 ·

 Ministerstvo financí České republiky v tiskové zprávě tvrdí, hardware bez legálně nabytého softwaru nepatří mezi uznatelné daňové náklady. Tímto tvrzením kriminalizuje tzv. open source software, který lze legálně získat pouhým stažením z internetu a není k němu tedy účtenka, která by doložila jeho legálnost.

Z internetu si každý může zcela legálně stáhnout operační systém Linux, kancelářský balík OpenOffice.org nebo webový prohlížeč Firefox. Protože však není možné doložit jejich legální nabytí, je takový software pohledem ministerských úředníků považován za nelegální. Nyní ministerstvo dokonce hrozí kontrolami finančních úřadů firmám, které open source software používají:

Daňová správa se při své kontrolní činnosti již léta běžně zabývá otázkou uznatelnosti výdajů za hardware, které by se bez legálně nabytého softwaru měly stát daňově neuznatelnými, čímž by samozřejmě také došlo k ovlivnění výše základu daně


Ministerstvo financí se snaží daňové úniky plynoucí z pirátství důsledně postihovat. V případě důvodného podezření z užívání nelegálního softwaru k podnikatelským účelům se budou úředníci finančních úřadů v rámci běžných kontrol u plátců daní těmito delikty dále zabývat.

Zdroj: Softwarové pirátství bude stále častěji postihováno jako daňový únik, www.mfcr.cz, 24.5.2010

Open source software je legální software

V celé tiskové zprávě naprosto chybí jakákoliv zmínka o tom, že samozřejmě lze legálně používat počítačový hardware pro podnikání i bez jakéhokoliv legálně zakoupeného software. Každá firma nebo úřad může používat legální software, který získá např. z internetu. V České republice mnoho firem a organizací používá operační systém Linux nebo kancelářský balík OpenOffice.org, jejichž použití je naprosto legální. Namátkou uvádíme několik příkladů:
  • Biskupské gymnázium ve Žďáru nad Sázavou: OpenOffice.org používáme ve výuce
  • Střední škola obchodu, řemesel a služeb používá kancelářský balík OpenOffice.org
  • Nasazení svobodného softwaru ve Výzkumném ústavu Nanotechnologie
  • Církevní střední odborná škola Bojkovice spokojeně používá Ubuntu

Hardware, na kterém je provozován operační systém Linux, si dnes odečítají z daní mnohé podnikatelské subjekty, převážně malé a střední firmy. Pro ně by zmiňované opatření představovalo citelné zvýšení nákladů a znevýhodnění na již tak velice konkurenčním trhu.

Stát ignoruje open source software

Protestujeme proti faktu, že ministerstvo financí kriminalizuje open source software, který by mělo naopak prosazovat. Ministerstvo financí v tiskové zprávě tvrdí, že „stát by se měl chovat jako správný hospodář“. Stát přitom ignoruje výhody, které nabízí open source a otevřené datové formáty.

Stát s občany komunikuje pomocí uzavřených technologií několika málo firem. Nutí tak občany, aby používali jeden typ softwaru.

Stát aktivně nepodporuje používání open source ve školství, zdravotnictví nebo vlastním administrativním aparátu. Místo toho uzavírá smlouvy s vybraným dodavatelem.

Stát nemá zájem šetřit prostředky státního rozpočtu tím, že by využíval open source software tam, kde je to možné. Místo toho se nehospodárně nakupují licence softwaru, který často není potřeba.

Text této zprávy je šířen s licencí Creative Commons, Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.

Česká pirátská strana

Cílem České pirátské strany je na prvním místě prosazování základního lidského práva člověka na svobodné šíření přijaté informace a striktní ochranu soukromí občana jako odraz změněné reality informační společnosti 21. století.

Česká pirátská strana sama používá výhradně svobodný a otevřený software (phpBB, elgg, dokuwiki, limeSurvey, pommo) a jeho vývoj podporuje finančně (datové schránky) i lokalizací (pommo). Zásadně odmítáme, aby nás společně s ostatními uživateli svobodného a otevřeného software ministerstvo financí obviňovalo z daňových úniků.

Jan Podhajský mediální odbor ČPS 732 143 289 Jan.Podhajsky@ceskapiratskastrana.cz
http://www.ceskapiratskastrana.cz/

Liberix, o.p.s.

Liberix je obecně prospěšná společnost založená za účelem propagace volně šiřitelného softwaru a otevřených technologií. Spolupracuje se vzdělávacími institucemi, neziskovými organizacemi i komerčním sektorem. Věnuje se osvětě, vzdělávání a organizaci propagačních akcí. Společnost sídlí v Olomouci, více informací naleznete na adrese http://www.liberix.cz/.

Mgr. Vlastimil Ott, ředitel Liberix, o.p.s. +420 595 175 184 Kateřinská 107/5, 772 00 Olomouc, vlastimil.ott@liberix.cz

http://www.liberix.cz/

4 komentářů:

Luděk Blaha řekl(a)...
27. května 2010 v 13:40  

Požadavek ministerstva na legální programové vybavení je naprosto oprávněný. Jestli ovšem skutečnost odpovídá popisu, pak je ministerstvo blbec.
Mohlo by si už konečně uvědomit, že kdokoli nám prodává něco, co sám nevyrobil, nechává si v podstatě zaplatit službu poskytnutí předmětu prodeje a do ceny pak promítá mimo jiné i nákupní cenu onoho předmětu. Jinými slovy, market mi poskytne za korunu rohlík zdarma.
Není nic jednoduššího, než do daňových nákladů mimo nákladů na hardvér zahrnout i náklady za poskytnutí připojení ke zdroji
nezpochybnitelně legálního softvéru.
Obvinit mne ministerstvo v této souvislosti z daňového úniku, okamžitě jej žaluji pro újmu na cti. A to by se nedoplatilo!

Puďa řekl(a)...
27. května 2010 v 22:09  

V citaci: "Daňová správa se při své kontrolní činnosti již léta běžně zabývá otázkou uznatelnosti výdajů za hardware, které by se bez legálně nabytého softwaru měly stát daňově neuznatelnými, čímž by samozřejmě také došlo k ovlivnění výše základu daně." nevidím nic proti lidem, kteří používají open-source. Jde proti těm, kteří mají software nelegálně nabytý. Moje Fedora 13 je nabytá legálně, a zadarmo - což si neodporuje. Takže v tom nevidím problém.

Anonymní řekl(a)...
28. května 2010 v 8:30  

A máte na Fedoru doklad? Ne? Tak to Vám neuznáváme. Váš FÚ

Liberix, o.p.s. řekl(a)...
28. května 2010 v 13:37  

Ministerstvo zprávu změnilo bez uvedení změn. Původní text byl jiný než dnes. Viz např. http://www.abclinuxu.cz/clanky/mfcr-bsa-open-source

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.