4. - 7. 6.: Na Bambiriádě 2009 si děti užijí lukostřelby, malování i vědomostních kvizů

středa 27. května 2009 ·

Spoustu her, zábavy i poučení najdou děti, které se v době od 4. do 7. června 2009 vypraví na tradiční Bambiriádu, pořádanou ve všech krajích ČR. V nabídkových listech rozmanitých dětských a mládežnických organizací a spolků, jejichž prezentace tvoří hlavní náplň celé akce, najdou zájemci mj. lukostřelbu, malování, lanové dráhy, ale také výtvarné dílny, hlavolamy či vědomostní kvizy. Bambiriádu pořádá již jedenáctým rokem Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

„Bambiriádou se snažíme vyslat signál rodičům, že tu existuje spousta zajímavých aktivit, které dětem nabízí prostředí založené na kamarádství a morálních zásadách,“ říká předseda ČRDM Aleš Sedláček. Letošní ročník se koná pod heslem „Nás se to týká!“, odkazujícím mj. na stejnojmenný preventivní projekt ČRDM. Bambiriádním ruchem ožijí stanová městečka v Berouně, Brně, Českých Budějovicích, Frýdku-Místku, Havířově, Chomutově, Chropyni, Chrudimi, Jihlavě, Karlových Varech, Liberci, Náchodě, Ostravě, Plzni, Praze, Rychnově nad Kněžnou, Třinci a Zábřehu na Moravě. Bambiriáda 2009 se koná pod záštitou paní Livie Klausové, manželky prezidenta ČR.

A na co konkrétně se mohou malí návštěvníci bambiriádních areálů těšit? Například v Náchodě pro ně pořadatelé chystají projížďky na koních, převoz přes řeku Metuji, lanovou lávku a keramickou dílnu. Budou mít také možnost vyrobit si sádrovou masku, zastřílet si z luku či kuše, zkusit si malování, batikování nebo se zúčastnit netradičních pohybových her. Specialitou letošní brněnské Bambiriády má být společné skládání puzzle. Každé dítě dostane při vstupu kartičku, na niž bude dostávat na jednotlivých stanovištích razítka za splněné úkoly. Pokud obejde všechna stanoviště a posbírá tak i všechna razítka, bude moci kartičku změnit za jedno puzzle, které nalepí na připravenou plochu. Přispěním každého tedy nakonec vznikne jedinečná mozaika. Chomutovské bambiriádní menu obsahuje kromě jiného rafting, sádrování, štípání dřeva, střelbu ze vzduchovek, ukázkový skautský tábor nebo přehlídku hasičských dovedností. Novinkou je zábavná akce „Prohoď vejce Evropou“ – pokus o obhození Kamencového jezera vejcem, který bude spojený s prezentací členských zemí EU. Nejmenším městem ČR, kde se Bambiriáda koná, je Chropyně. Tamní organizátoři připravují pro malé návštěvníky lanové překážky, zábavné fyzikální pokusy, hry, hlavolamy – ale také například přírodovědnou stezku, kde budou skupinky dětí seznámeny s flórou a faunou okolních lužních lesů. Chrudimští pořadatelé nabídnou dětem lanové aktivity (těm nejmenším nafukovací „skákací hrad“) a opičí dráhu. Ale také jízdu na dvojkole, projížďku na lodičkách, zábavné testy a vědomostní kvizy. Chybět nebudou ani ukázky keltských řemesel. Novinkou je online vysílání internetového rádia „Pohoda“ s možností moderování pro účastníky akce. Návštěvníci plzeňské akce se mohou kromě jiného zúčastnit motivační hry „Bambiriádou s cestovním pasem“; při níž každá z prezentujících se dětských organizací představuje některou ze zemí EU, které děti zábavnou formou poznávají. Pražská část akce bude zahrnovat mj. panelovou výstavu, jejímž prostřednictvím se představí široké veřejnosti členská sdružení ČRDM; další novinkou je pozoruhodné naučně-zábavné pexeso, složené z portrétů významných osob, které proslavily naši vlast. Soutěž o pexeso bude spojena s autogramiádou známých osobností přímo na vltavském Střeleckém ostrově… Na slavnostním zahájení 4. června bude také prostřednictvím Armády ČR předán dar základní škole v chudé kosovské obci Šajkovac; půjde o materiální pomoc, která má zlepšit tamní podmínky pro výuku.

Bambiriáda 2009 je doprovodnou akcí Českého předsednictví v Radě EU; jejímu pražskému zahájení má přihlížet kromě mnoha jiných hostů i 120 pozvaných účastníků evropské mládežnické konference, tzv. Youth Eventu. Další informace lze nalézt na adresách www.bambiriada.cz a www.adam.cz.


0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.