Finanční a ekonomická gramotnost pro ZŠ a víceletá gymnázia

pondělí 6. dubna 2009 ·

Na začátku nového tisíciletí jsme svědky nebývale rychlého rozvoje finančních služeb a paralelně s tím zažíváme i poměrně významnou změnu chování české populace. Tradičně konzervativní postoj k úsporám a zadlužování se postupně mění, rostou tendence k rychlé spotřebě i ochota občanů k zadlužování. Tyto tendence jsou zcela v souladu se začleňováním České republiky mezi moderní tržní ekonomiky, nejsou však zcela bez rizik a vyvolávají naléhavou potřebu alespoň základní orientace občanů ve světě financí. Bez základních ekonomických a finančních znalostí nelze činit kvalifikovaná rozhodnutí při správě osobních financí a rodinného majetku. To platí jak pro situaci, kdy jednotlivec či rodina potřebuje peníze půjčit, tak pro situaci, kdy naopak zamýšlí finanční prostředky investovat. Znalost rizik a dlouhodobých důsledků využívání jednotlivých produktů je ale zatím relativně nízká, ačkoli finanční rizika se stala jedním z hlavních témat dnešního světa.

Ohrožena je především mladá populace, která je obecně méně konzervativní a více náchylná k riziku. Vstup do dospělosti je spojen s řadou náročných změn a rozhodnutí, z nichž řada má finanční rozměr, často s dlouhodobým horizontem. V počátečních fázích osamostatňování jedince od rodičů je přitom zcela přirozené začít realizovat dlouhodobé investiční záměry s finančními prostředky, vypůjčenými často na jedno i více desetiletí. Bylo by politováníhodné, aby byla mladá generace dlouhodobě zatížena následky neprozíravých a ukvapených rozhodnutí, učiněných často jen z důvodu nízké finanční gramotnosti. Nejde přitom pouze o znalosti finančních produktů, ale o základy fungování tržní ekonomiky, o nichž by měl mít každý vzdělaný občan alespoň základní povědomí. Každý žák či student si dříve nebo později položí otázky typu: mám zkusit podnikat nebo mám být raději zaměstnancem? Bydlet ve svém nebo raději v nájmu? A odkud se vlastně berou peníze? Aby si na tyto otázky uměl dobře odpovědět, musí mít alespoň základní vědomosti o ekonomice a penězích.

Vzdělávání v přírodovědných i humanitních oborech má v naší zemi dlouholetou tradici, a proto se v mezinárodním srovnání můžeme pochlubit dobře vzdělanou populací. Ve světě peněz to ale prozatím neplatí, a to z několika důvodů. Finanční a ekonomická gramotnost nemůže mít dostatečnou oporu v domácí výchově, protože ani generace rodičů dnešních teenagerů nemohla získat dostatečnou zkušenost s finančními produkty běžnými v tržní ekonomice. Rovněž v oblasti školní výuky chybí nejen návaznost a tradice, ale také kvalitní a systematické učební pomůcky.

Ministerstvo školství, tělovýchovy a mládeže se rozhodlo na tuto situaci reagovat zařazením oblasti finančního vzdělávání do rámcových vzdělávacích programů. Česká národní banka jakožto subjekt s výlučným a specifickým postavením na českém finančním trhu považuje oblast finančního vzdělávání mladé generace za velmi důležitou. Proto se rozhodla v této oblasti angažovat a podpořit intelektuálně i finančně vydání první ucelené učební pomůcky v oblasti ekonomické a finanční gramotnosti pro vyšší ročníky základních škol a nižší ročníky víceletých gymnázií. (Více informací o konkrétní podpoře ČNB v této oblasti najdete v tiskové zprávě).

Termíny školení finanční gramotnosti pro učitele


den a čas
adresa kontakt na pořadatele

28/5/09
10:00-15:00

Karlovy Vary, Západní 15

Národní institut pro další vzdělávání
web: http://www.nidv.cz
email: klimentova@nidv.cz

26/5/09
9:30-14:30

Brno, Křížová 22

Národní institut pro další vzdělávání
web: http://www.nidv.cz
email: saitzova@nidv.cz

21/5/09
9:00-14:00

Plzeň, Čermákova 18

Národní institut pro další vzdělávání
web: http://www.nidv.cz
email: slajchova@nidv.cz

19/5/09
8:30-13:30

Liberec, Masarykova 28

Národní institut pro další vzdělávání
web: http://www.nidv.cz
email: kubu@nidv.cz

14/5/09
9:00-14:00

Ústí nad Labem, Winstona Churchilla 6

Národní institut pro další vzdělávání
web: http://www.nidv.cz
email: slovakova@nidv.cz

12/5/09
12:00-17:00

Zlín, Potoky 267

Národní institut pro další vzdělávání
web: http://www.nidv.cz
email: benesova@nidv.cz

5/5/09
9:30-14:30

Olomouc, Wellnerova 25

Národní institut pro další vzdělávání
web: http://www.nidv.cz
email: jasek@nidv.cz

30/4/09
9:45-14:45

České Budějovice, Hlinsko 49

Národní institut pro další vzdělávání
web: http://www.nidv.cz
email: poes@nidv.cz

28/4/09
9:00-14:00

Hradec Králové, Švendova 13

Národní institut pro další vzdělávání
web: http://www.nidv.cz
email: habetinek@nidv.cz

23/4/09
8:00 - 12:00

Pardubice, Mozartova 449

Centrum celoživotního vzdělávání - zařízení pro DVPP Pardubického kraje
web: http://www.ccvpardubice.cz
email: maskova@ccvpardubice.cz

21/4/09
9:45-13:15

Brno, Lipová 41a

Institut pro finanční trh, Masarykova univerzita

16/4/09
13:30-17:00

Žďár n. Sázavou, Dolní 3

Vysočina Education
web: http://www.vys-edu.cz
email: kuttelwascher@vys-edu.cz

14/4/09
13:00-16:30

Jihlava, Žižkova 20

Vysočina Education
web: http://www.vys-edu.cz
email: malenovska@vys-edu.cz

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.