Petr Kolman: Veřejné prostranství

pondělí 16. února 2009 ·

Dotaz: Je v našem právu nějak definováno veřejné prostranství? Může být i základní škole udělena pokuta za znečišťování veřejného prostranství? Pokud ano, kým? (dotaz byl krácen)

Odpovídáme:

Veřejným prostranstvím jsou dle zákona o obcích všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a pozor - to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru.

Důležitým rysem charakterizující veřejné prostranství tedy je jeho přístupnost všem bez omezení. A zdůrazněme, bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru. To ve svém důsledku znamená i příslušné omezení práv vlastníka, který musí respektovat, že takovýto prostor (byť je v jeho vlastnictví) nemůže kupříkladu oplotit či jinak zahradit.

Z právního hlediska tedy platí, že vlastník veřejného prostoru je povinen strpět omezení plynoucí z faktu, že je vlastníkem takovéhoto typu prostoru (viz blíže např. Průcha,P. in Zákon o obcích (komentář), Linde Praha, 2002, str.90).

Obec může uložit pokutu až do výše 200 000 Kč, právnické osobě (tedy i škole) anebo fyzické osobě, která je podnikatelem, která znečistí veřejné prostranství, naruší životní prostředí v obci nebo odloží věc mimo vyhrazené místo.

Při stanovení výše pokuty obec přihlíží zejména k povaze, závažnosti, době trvání a následkům zmíněného protiprávního jednání.Petr Kolman

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.