Petr Kolman: Zanedbávání povinné školní docházky

pátek 25. dubna 2008 ·

Dotaz: Jaké sankce hrozí rodičům, kteří zanedbávají povinnou školní docházku svých dětí?

Odpovídáme:

Dle § 31 přestupkového zákona platí, že přestupku se dopustí ten, kdo ohrožuje výchovu a vzdělávání nezletilého zejména tím, že nepřihlásí dítě k povinné školní docházce nebo zanedbává péči o povinnou školní docházku žáka.

Jaká je tu sankce?

Za zmíněný přestupek lze uložit pokutu do 3000 (slovy tří tisíc) Kč. Smutným faktem, alespoň dle mého soudu jest, že výše této pokuty nebyla od roku 1993 upravena, takže do značné míry přestává plnit svou společenskou funkci.

Dodejme, že ex lege za přestupek není odpovědný, kdo pro duševní poruchu v době jeho spáchání nemohl rozpoznat, že jde o porušení nebo ohrožení zájmu chráněného zákonem, nebo nemohl ovládat své jednání.

Pozor, přestupkové odpovědnosti se však nezbavuje ten (nebo ta – buďme genderově korektní), kdo se do stavu nepříčetnosti přivedl(a), byť i z nedbalosti, požitím alkoholu nebo užitím jiné návykové látky.

V obzvláště závažných případech by mohlo jít o trestný čin „Ohrožování výchovy mládeže“ – dle § 217 tr.zákona.

Kdo vydá, pozor  byť i z nedbalosti, osobu mladší než osmnáct let nebezpečí zpustnutí tím, že 

a) svádí ji k zahálčivému nebo nemravnému životu,

b) umožní ji vést zahálčivý nebo nemravný život, nebo

c) závažným způsobem poruší svou povinnost pečovat o osobu mladší než osmnáct let,

bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

Odnětím svobody na šest měsíců až pět let bude pachatel potrestán,

a) spáchal-li čin výše uvedený ze zavrženíhodné pohnutky,

b) pokračuje-li v páchání takového činu po delší dobu,

c) spáchal-li takový čin opětovně, nebo

d) získal-li takovým činem značný prospěch.Petr Kolman

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.