Dotaz: Za jakých podmínek možno v ČR přeložit zaměstnance do jiného místa? Je zde nutný zaměstnancův souhlas?
Dle stávajícího zákoníku práce platí, že přeložit zaměstnance k výkonu práce do jiného místa, než bylo sjednáno v pracovní smlouvě (kontraktu), je možné pouze a jen s jeho souhlasem a v rámci zaměstnavatele, pokud to nezbytně (tedy nikoliv z nějakých bagatelních důvodů) vyžaduje jeho - slovy zákoníku práce – tzv. „provozní potřeba“ .
Pracovní úkoly přeloženému zaměstnanci ukládá, jeho práci organizuje, řídí a kontroluje a pokyny mu k tomu účelu dává příslušný vedoucí zaměstnanec organizační složky (útvaru), na jejíž pracoviště byl zaměstnanec přeložen.
Pozor, dle zákoníku práce platí, že těhotné ženy, zaměstnankyně a zaměstnanci pečující o děti do 8 let věku, osamělé zaměstnankyně a osamělí zaměstnanci pečující o děti do 15 let věku a zaměstnanci, kteří prokazatelně sami dlouhodobě pečují o převážně nebo úplně bezmocnou osobu, mohou být přeloženi jen na vlastní žádost.
V neposlední řadě musíme připomenout, že dle ustanov. § 45 ZP má zaměstnanec také právo požádat zaměstnavatele ze zdravotních nebo jiných vážných důvodů o přeložení do jiného místa výkonu práce a zaměstnavatel je povinen mu vyhovět, jakmile to dovolí jeho provozní možnosti.
Petr Kolman
0 komentářů:
Okomentovat