redakce: Co s dotacemi: hardware a hardware

středa 25. května 2005 ·

V letošním roce získávají školy v rámci Státní informační politiky ve vzdělávání poprvé přímé finanční dotace na nákup hardwaru. Samozřejmě nemá cenu radit červeným školám, které se o svoje ICT vybavení starají samy dlouhá léta, ale možná stojí vyjmenovat možná rizika a některá doporučení na vybavení škol.

O tom, že v letošním roce získávají české školy v rámci Státní informační politiky ve vzdělávání poprvé přímé finanční dotace na nákup hardwaru, jsme psali již opakovaně (naposledy v článku Nové dotace SIPVZ pro vybrané školy: žádost podejte do 12. června!). Podrobné informace o jednotlivých typech dotací a cílových skupin naleznete i na serveru Unie CZESHA IT2005. Samozřejmě nemá cenu radit červeným školám, které se o svoje ICT vybavení starají samy bez pomoci SIPVZ dlouhá léta, ale možná stojí vyjmenovat možná rizika a některá doporučení na vybavení škol. V článku Standard ICT služeb ve škole a obsah ICT plánu jsme informovali o požadavcích na vybavenost škol, kde jsou definovány některé parametry, týkající se hardwaru. Klíčový je počet klientských počítačů na sto žáků a pro aplikaci ICT do výuky běžných předmětů je sledován i počet datových projektorů. Co by ale měla mít každá škola? Není toto dobré téma diskuse?

Díky internetu je možné snadno porovnávat nabídky v jednotlivých internetových obchodech: často budete překvapeni, jak se ceny jednotlivých konkrétních modelů liší obchod od obchodu. Nedejte na ubezpečování prodejců, že jejich cena je nejnižší. Pozor ale na cenu dopravy při objednávkách on-line a také na záruční podmínky. Snažte se o dodavatelích získat co nejvíce referencí. On-line obchod, který na svých stránkách nechává diskutovat zákazníky, jistě ví, čeho se bát nemusí.

Před třemi lety jsme doporučovali pro školy zvážení nákupu i následujícího vybavení, samozřejmě od té doby ceny výrazně klesly nebo za podobnou cenu je možné získat kvalitativně výrazně lepší produkty. Samozřejmě často platí přísloví „Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci“:

  • A4 scanner – zařízení pro snímání plochých předloh (obrázky, fotografie, knižní ilustrace atd.), součástí je často software pro převod takto získaného textu do textového souboru – ceny jsou nyní u snadno připojitelných USB scannerů od zhruba 1200 Kč (všechny uváděné ceny s DPH). Scanner je součástí i „dvou- či trojkombinací“ s inkoustovou tiskárnou, které fungují i jako jednoduchá barevná kopírka, jejichž ceny jsou od zhruba 2700 Kč.

  • Tablet – zařízení pro digitalizaci kresby „perem“ na ploše, nejlevnější s kreslící plochou formátu A6 jsou od zhruba 1600 Kč, s menší plochou i za 1000 Kč.

  • Digitální fotoaparát – za cenu nejlevnějších digitálních „bakeliťáčků“ před 3-4 lety můžeme nyní koupit kvalitní přístroje se slušnou optikou, kterými pořídíte i snímky vhodné nejen pro WWW, ale i pro „školní“ tiskový výstup. Určitě se vyplatí značkové přístroje, na dolním konci rozumné nabídky jsou nyní třímegapixelové přístroje s cenou od zhruba 3000 Kč. Takovýmito přístroji lze snímat i video v pro školu dostatečné kvalitě, vhodné je mít i náhradní paměťová média: cena 1 MB na stále oblíbených Compact Flash se dostala nyní již na velmi příznivých 2,50 Kč.

  • Digitální kamerapokud nechcete experimentovat s převodem analogových nahrávek, je vhodné koupit novou generaci kamer. Cena kamery s CCD senzorem s 0,8 Mpixely s širokoúhlým režimem 16:9, s 20násobným optickým zoomem, se stabilizátorem obrazu a dalšími finesami poklesla pod 12000 Kč a v různých akcích se dají sehnat i výrazně levněji.

  • Datový projektor – nejlevnější s nativním rozlišením SVGA (tedy 800x600 bodu) jsou již od zhruba 21000 Kč. V nabídkách je třeba sledovat hodnoty nativního rozlišení (pozor na televizní 858x484 nebo 950x540 bodu!), světelného výkonu v ANSI lm a kontrastu. Vhodné jsou i projektory navržené pro snadné přenášení, někdy jsou ve škole užitečnější než pevně zabudované v jedné učebně, kde často většinu času zahálejí.

Na co jsme ve výčtu zapomněli? Máte nějaký vhodný tip na konkrétní zařízení? S čím jste spokojeni? Co byste nejraději hodili výrobci nebo prodejci na hlavu?



redakce

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.