Liberec otevře waldorfskou školu. „Alternativní školy více respektují přirozenost dětí,“ říká náměstek primátora.

sobota 29. října 2016 ·

Dosud fungovala základní waldorfská škola v Libereckém kraji pouze v Semilech. Od příštího školního roku 2017-2018 otevře první třídu i Liberec. Radnice tak chce vyhovět zvýšené poptávce rodičů po alternativním způsobu vzdělávání dětí. „V současné době máme několik Montesorri tříd na základní škole 5. května. Poptávka je ale větší než možnosti školy, proto jsme se rozhodli podpořit i zřízení školy waldorfské," uvedl pro Liberecký deník náměstek primátora pro školství Ivan Langr.


Ivan Langr (liberec.cz)
Zázemí najde waldorfská škola na ZŠ Gollova, která dosud slouží jako odloučené pracoviště praktické ZŠ v Orlí. Budova školy je ale natolik veliká, že v počátku se tam všichni žáci pohodlně vejdou, postupně pak děti z praktické ZŠ přejdou do hlavní budovy v Orlí. Waldorfská škola bude žáky nabírat postupně, příští rok se tak otevře jen jedna první třída.

„Mám radost, že se nám podařilo najít řešení,“ říká Langr s tím, že alternativní typy škol sázejí zejména na individuálnější přístup k dětem. „Snaží se více respektovat přirozenost dítěte jak v metodách a formách učení, tak v uspořádání tříd, pomůckách i v takových věcech, jako je třeba absence zvonění či hodnocení známkami. Autorita učitele tu není vnucená, jako tomu často bývá v konvenčních školách, ale přirozená, učitel je spíš partnerem a průvodcem vzdělávání.“


Celý text naleznete zde

26 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
29. října 2016 v 18:56  

„Snaží se více respektovat přirozenost dítěte jak v metodách a formách učení, tak v uspořádání tříd, pomůckách i v takových věcech, jako je třeba absence zvonění či hodnocení známkami. Autorita učitele tu není vnucená, jako tomu často bývá v konvenčních školách, ale přirozená, učitel je spíš partnerem a průvodcem vzdělávání.“

Není to opsáno z příručky "Moderní, alternativně inovativní škola pro konkurenceschopnost"?
Odpustím si zvolání, 'Chcete alternativní školu? Zrušte lavice, zvonění a známky!' Jak snadné...
Mohl by náměstek primátora případně naznačit, z čeho dovozuje, že dnes je autorita učitele vnucená? Kdo, jakým způsobem a komu ji vnucuje?
Už jen to jeho zasvěcené prohlášení učitele na těch 'běžných' školách věru podporuje. U zástupce zřizovatele je pikantní obzvláště. Pěkně se vo ty učitýlky votřel, chlapec.

Nowak řekl(a)...
29. října 2016 v 21:17  

"proto jsme se rozhodli podpořit i zřízení školy waldorfské"
Je otázka, kam ta podpora sahá. Stát, obce by asi měly zajišťovat především běžné školy, standardní.

Miloslav Novotný řekl(a)...
29. října 2016 v 22:09  

Zpráva z tisku: Liberec - Dosud fungovala základní waldorfská škola v Libereckém kraji pouze v Semilech.
Tak jsem se tam podíval. A vida! Prst na tepu doby držen příkladně, až oči přecházejí.

1. Upoutávka záložky Zprávy (asi překlep, to se stane):

Rovzpomínání na Václava Havla
Oslava nedožitých 80. narozenin prezidenta Václava Havla.

2. Text pozvánky na záložce Zprávy a události (kromě utkvělého překlepu nealternativně ne-waldorfsky podáván cukr bez biče: viz poslední věta toho šprýmu):

Rovzpomínání na Václava Havla
Oslava nedožitých 80. narozenin prezidenta Václava Havla.
Zveme všechny na společnou četbu z textů Václava Havla. Pokud se budete chtít aktivně zúčastnit tohoto setkání, přineste si s sebou krátký text V. Havla nebo text, který s jeho životem souvisí. Sejdeme se v 16:00 hod. ve středu 5. 10. 2016 v patře lycea. Délka příspěvků by měla být do 5 min. AKTIVNÍM ČTENÁŘŮM BUDE PODÁVÁNA KÁVA ZDARMA! (kapitálky M.N.).

3. Přiložený soubor: rovzpominani_na_vaclava_havla.docx, autorka Mgr. Lenka Břenková,
zástupkyně ředitele pro SŠ, výchovná poradkyně, dramatická výchova

To už přestává vypadat na překlep, poněvadž MS Word blbostě a pitomostě barevně podtrhává. A k tomu Havel s malým, viz:

ROVZPOMÍNÁNÍ na Václava havla
Ve středu 5. 10. 2016 si společně připomeneme
nedožité 80. narozeniny prezidenta Václava Havla.

V zlé předtuše jsem nahlédl do zprávy ČŠI z ledna 2016.
Na straně 7 odst. 1. se dočtete, že: „Učebny 2. a 3. třídy základní školy jsou vybaveny nízkými lavicemi jednotné výšky z masivního dřeva a textilními sedáky bez opory zad. Uvedený nábytek neumožňuje dodržování ergonomických zásad práce žáků vsedě.“

Str. 8: Negativním zjištěním v oblasti školního stravování je fakt, že část zákonných zástupců strávníků základní školy (cca 20) má trvale pro své dítě nastavený bezmasý oběd, čímž dochází k deficitu v oblasti naplňování výživových dávek u těchto strávníků.

Jak druhdy výstižně popsal pan poste.restante: Alternativy jsou záležitost rodičů. Dodávám: zmanipulovaných
Ještě štěstí, že se tam nezvoní.

Liberečtí, laťka je vysoko, máte co dohánět.

Unknown řekl(a)...
29. října 2016 v 22:15  

Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka,

Michal Komárek řekl(a)...
29. října 2016 v 23:32  

Pane Novotný, o čem píšete, kam jste se podíval? Hezký večer?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
30. října 2016 v 1:10  

Pane Komárku, trocha té gramotnosti, přece jste na tom líp, než zastaralí učitelé.

https://www.google.cz/search?num=50&safe=off&q=základní+škola+semily+waldorfska

Michal Komárek řekl(a)...
30. října 2016 v 5:47  

Aha, děkuji :-). Hezký den!

Unknown řekl(a)...
30. října 2016 v 7:52  

Vezmu to z jiné strany. Snažím se doučovat již 3 děti z jedné alternativní školy, které ve svých 15 letech naprosto neovládají základy matematiky. Hloupé nejsou, ale sebevědomé až za staříčkovo. Racionální čísla, početní operace se zlomky, úměra, procenta, ... španělská vesnice. Zrovna přemýšlím, že přeruším tuto neefektivní spolupráci. Nejvíce mě ranilo, když tito žáci sdělovali: "Věrka (zřejmě učitelka-průvodkyně) říkala, že matematika a fyzika není zas tak důležitá".

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
30. října 2016 v 10:13  

Když jsem se podíval do výroční zprávy alternativní školy v Semilech, jak psal pan Novotný, je tam ohledně fyziky něco podobného.

Unknown řekl(a)...
30. října 2016 v 11:48  

to s tím učitel.průvodce je prima,já jsem se zase setkal s učitelem koučem,který neučí ale žáka koučuje,

Lexxa řekl(a)...
30. října 2016 v 15:16  

Kdyby ty waldorfy byly tak dobré, tak se uchytí samy a tradiční a běžné školství by bylo už dávno na úbytě. To jsou vždycky jen takové výstřely do tmy.

Tajný Učitel řekl(a)...
30. října 2016 v 16:01  

Naprosto šokující. Vzpomínají na Havla. Jedí vegetariánské obědy. Nejhorší zvěrstvo je, že židle nemají opěradla. A to si říkají škola. Já bych to zavřel.

Unknown řekl(a)...
30. října 2016 v 16:21  

30. října 2016 16:01

No jo, no. Dětičky si evidentně uzavírají cestu na přírodovědné, technické a ekonomické školy . Aspoň z té alternativní školy, kterou znám. Před chvílí jsem se to od doučovanců dozvěděl. Věrka-průvodkyně má vystudovaný obor na FF (něco s filozofií). A holka nešťastná se snaží učit matematiku. Bůh jí pomáhej.

Miloslav Novotný řekl(a)...
30. října 2016 v 16:29  

Já vím, nekrmit.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
30. října 2016 v 16:29  

Nutno poznamenat, že dětičky za to nemohou. Nohou za to rodiče - v prvé řadě a škola ve druhé, tím, že matiku a fyziku učí asi někdo, kdo tomu nerozumí.

Tajný Učitel řekl(a)...
30. října 2016 v 20:00  

Souhlasím. Nebere-li učitelka výuku matematiky vážně, selhává ve své roli tím, že uzavírá dětem cestu k přírodovědě. Všem a zejména těm, které talent mají. Rodiče za to nemohou. Ve své volbě alternativy, nerezignují na úkol školy učit a naučit. Tedy jen a pouze škola/ředitel.

poste.restante řekl(a)...
30. října 2016 v 20:20  

Pokud ovšem rodiče nezvolili "alternativu" právě proto.

Nicka Pytlik řekl(a)...
30. října 2016 v 21:40  

Ptal jsem se kdysi známého, jak se líbí synkovi v blíže nespecifikovavé alternativní škole. Byl ve třetí třídě. Líbí, pravil známý. Psát a počítat sice neumí, ale je spokojený. A to ti to nevadí? Pokračoval jsem ve výslechu. No, pokrčil rameny tatík, snad to dožene. Asi dohnal. Možná se pořád živí hokejem.
A tak si někdy říkám, jestli by se s tou matikou doopravdy nemělo začít až na matfyzu.

Unknown řekl(a)...
31. října 2016 v 0:06  

jestli mu jde ten hokej tak ať hraje hokej,taky jsem hučel do jedné hvězdy,ať si udělá aspoň tem třeťák,byl v něm už podruhé, ať má alespoň vyučňak na prodavače,když ne maturu,ale on byl slušný kluk,neposlal mě někam,.jen se tak potutelně usmál,jak to umí a poprosil mě, ať se mu podepíšu na dres a že v něm přjde k maturitě až se vrátí z nhl a zmizel do usa......
pod velký podpis jsem napsal "mh 3 odd,5ř,2zleva" prý sui dodnes láme hlavu ,co to znamená

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
31. října 2016 v 0:36  

Jestli jste to napsal tak srozumitelně, jak píšete sem, lámal by si s tím hlavu i poručík Colombo.

Unknown řekl(a)...
31. října 2016 v 12:37  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Unknown řekl(a)...
31. října 2016 v 12:40  

no jo, je to louskačka,kam že to má za mnou přijít, až se vrátí za tři spartakiády z nhl

Pavel Doležel řekl(a)...
1. listopadu 2016 v 21:16  
Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.
Jirka řekl(a)...
1. listopadu 2016 v 22:05  

Zorro je zpátky!

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
1. listopadu 2016 v 22:41  

Hézkýýý...

Jirka řekl(a)...
6. listopadu 2016 v 20:37  

Zorro se vrátí a pak si administrátore krejte záda. Zetko na hrudi je jen pro chlapy. U vás bych ho viděl v oblasti zadele a hned dvě ať nekulháte.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.