Možná máte dojem, že v dnešní době je papírový časopis už zbytečný, všechno je přece na internetu. Klasických časopisů je však stále velké množství a to svědčí o tom, že čtenářů mají zřejmě dost. Nicméně když uvažujete o tom, zda si nějaký koupit či objednat, internet vám může vaše rozhodnutí usnadnit. To platí i pro časopisy "do fyziky". Původně jsem chtěl napsat článek o časopisech využitelných v hodinách fyziky v podobném duchu, jako jsem v dubnu na České škole psal o počítačových magazínech za babku. Jenže na sedm dotazů různým nakladatelstvím, týkajících se zvýhodněného předplatného, jsem neobdržel ani jednu odpověď, takže jsem se rozhlédl po internetu sám a několik časopisových tipů „do fyziky“ vám předkládám.
3. pól
je časopis, který popularizuje vědu a techniku. Vychází jako dvouměsíčník a do školy ho můžete odebírat bezplatně (viz http://www.cez.cz/cze/public/energie/article.asp?id=40512&cat=5245&ts=5ec14). Mohu jej z vlastní zkušenosti jen doporučit – články jsou zajímavé, takže na semináři z fyziky si vždy uděláme čtenářskou chvilku, pak si jeden exemplář nechám pro sebe a zbytek rozdám zájemcům (do školy vám přijde vždy 20 výtisků). S obsahem jednotlivých čísel se seznámíte na www.tretipol.cz. Za prohlédnutí stojí i odkazník na těchto webových stránkách.
21. století
je měsíčník, který „populární formou přibližuje nejnovější poznatky ze světa vědy a techniky“. Na trhu se objevil poměrně nedávno a zatím se mi jeví jako velmi zajímavý. Na http://www.rf-hobby.cz/21stoleti/index.php najdete podrobnější informace, některé aktuální články, archiv, obsah příštího čísla, podmínky předplatného a nabídku pro studenty, takže je jen na vás, jestli se rozhodnete i pro papírovou verzi. Myslím, že články z tohoto časopisu se dají využít v hodinách fyziky jako aktuality a určitě rozšíří obzor i učitelům.
ABC
je titul, který ve vás možná vyvolává nostalgii. Pokud pamatujete „ábíčko“ před několika desetiletími, můžete porovnávat jeho současný obsah se vzpomínkami. Ale pozor, taková srovnání bývají vždy poněkud ošemetná. Současné ábíčko najdete na internetu na adrese www.abicko.cz nebo www.iabc.cz. Tištěný časopis je „populární čtrnáctideník, který je určen především zvídavým dětem a mládeži“. Na webových stránkách najdete kromě nabídky předplatného archiv článků a vystřihovánek a další informace. Zkuste navštívit s dětmi tyto stránky ve vyučování a uvidíte, co je zaujme.
Astropis
„je časopis pro astronomy-amatéry – a vlastně pro každého, kdo si chce přečíst něco z astronomie či víceméně příbuzných oborů. Vychází pětkrát ročně (čtyři pravidelná čísla přibližně po třech měsících plus jeden tematicky zaměřený Speciál), každé číslo stojí 69 Kč“. Na www.astropis.cz najdete nejen tento text, ale i obsahy ročníků, takže si můžete udělat představu o tom, co v Astropisu najdete. Pokud vás obsah upoutá, můžete si na těchto webových stránkách časopis rovnou objednat pomocí on-line formuláře. V internetové verzi jsou pro školní využití zajímavé odkazy Z redakčního deníku a Astronomie na WWW, o čemž se můžete přesvědčit sami.
Československý časopis pro fyziku
bych spíš doporučil učitelům, i když na webových stránkách tohoto časopisu (http://www.cscasfyz.fzu.cz/) je v rubrice Předplatné a distribuce uvedeno: Cena zvýhodněného ročního předplatného pro studenty a učitele činí 150 Kč. Třeba budete jiného názoru. Časopis vychází šestkrát ročně, na webu najdete plné obsahy tištěných čísel ročníků 2004 až 2001 a řadu článků v plném znění. Je zde i možnost vyhledávání ve starších ročnících a další informace.
MFI
neboli MATEMATIKA – FYZIKA – INFORMATIKA. Časopis pro výuku na základních a středních školách. Opět zdroj spíš pro učitele, o kterém se navíc domnívám se, že ho řada škol v České republice odebírá, takže bych se spíš zaměřil na stručný popis internetové verze, kterou najdete na http://www.upol.cz/resources/exfyz/mfi.htm. Jsou tu základní informace, výběr z obsahu třinácti ročníků, možnost hledání a výběr z rubriky Žáci se ptají.
Science
(bývalé VTM) na internetu najdete na http://www.vtm.cz/Modules/VTM/Index.aspx. Opět jsou zde články aktuálního čísla tohoto časopisu, který vychází jednou za měsíc, Nejnovější články, Nejčtenější články, Archiv článků a další odkazy. Pro studenty je možná přitažlivější než předchozí dva tituly. Roční předplatné je za 432 Kč, objednací formulář je opět přímo na těchto webových stránkách.
Školská fyzika
je praktický časopis pro výuku fyziky a práci s talentovanými žáky na základních a středních školách. Více se o něm dovíte na http://www.pef.zcu.cz/pef/kof/sk_fy/w_SF.HTM.
Vesmír
je známý titul, internetovou adresu tohoto měsíčníku (www.vesmir.cz) by nebylo těžké uhodnout. Na webu jsou všechny články, volně přístupné jsou však pouze některé. Pokud byste chtěli získat přístup ke všem článkům, musíte si časopis předplatit. Jde to opět pomocí onl-ine formuláře. Do výuky by se vám mohly hodit i zdejší odkazy Produkty (knihy ap.), Zeptejte se, V síti, Přednášky, Semináře a Diskuse, které komentář snad ani nepotřebují.
Science World
(www.scienceworld.cz) jsem si nechal na konec svého krátkého přehledu. Tento titul papírovou podobu nemá (když nepočítám knihu Vzpoura genů – To nejlepší ze Science Worldu v knižní podobě, kterou si můžete objednat on-line). Na tomto webu ale především výborným způsobem popularizují vědu. Do hodin fyziky vám pochopitelně doporučuji především sekci fyzika a astronomie.
Josef Duhajský
0 komentářů:
Okomentovat