Asociace školských odborů (AŠO-UOK) vyhlásila stávkovou pohotovost kvůli rozhodnutí vlády o mzdách učitelů pro příští rok. Pokud se asociace s vládou nedohodne, měly by podle jejího předsedy Radka Sárköziho školy vstoupit do časově neomezené stávky v lednu či únoru příštího roku. Ministerstvo školství i Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství zpochybňují mandát asociace veřejně zastupovat pedagogy.
Podle mluvčí ministerstva školství Michaely Lagronové „toto prohlášení více než cokoli jiného poškozuje učitele". S postojem asociace nesouhlasí ani Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství, který sdružuje 70 000 členů. „Otázkou je, koho pan Sárközi zastupuje. Podle našich informací, pokud vůbec někoho zastupuje, tak je to on sám a pár jednotlivců," uvedla Lagronová a dodala, že partnerem ministerstva pro vyjednávání je Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství.
„Ze zákona zastupujeme všechny učitele," tvrdí Sárközi. Na otázku, kolik má AŠO členů, ale odmítl odpovědět. „Myslím, že to není podstatná informace," poznamenal. Podle něj totiž není 80 procent učitelů v žádných odborech.
Vláda podle předsedy Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství Františka Dobšíka učinila vstřícný krok, když našla pro učitele dvě miliardy korun navíc pro příští rok. „U tohoto vyjednávání asociace nebyla, je otázkou, jaké má zastoupení a slovo," uvedl. „Jsme si na rozdíl od asociace vědomi, že probíhá reforma veřejných rozpočtů a každá miliarda navíc se těžko hledá," podotkl. Také podle Dobšíka mohou mít „halasné" požadavky asociace na školskou veřejnost spíš negativní dopad. „Ještě neskončila jednání o letošním 14. platu a výhledu na léta 2006 a 2007," popsal odborář vyjednávání svého svazu.
Podle Sárköziho vláda svým postupem nenaplňuje programové prohlášení, v němž je vzdělávání jednou z priorit. Místo toho, aby přidala vysokoškolsky vzdělaným učitelům, navýší příští rok o 8 000 korun mzdy policistů. „Proto také doporučujeme, aby učitelé nevolili sociální demokraty," uvedl Sárközi. Nevěří, že dva tisíce korun měsíčně, o které se vláda učitelům příští rok rozhodla přilepšit, pedagogové nakonec dostanou.
Učitelé by podle něj měli brát minimálně 30 000 korun. „Chceme také, aby stát více investoval do vzdělání, a to minimálně šest procent hrubého domácího produktu. Dalším požadavkem je založení pedagogické komory a odstoupení ministryně školství Petry Buzkové," řekl Sárközi.
Pokud se AŠO s vládou nedohodne, měly by podle Sárköziho školy vstoupit do časově neomezené stávky v lednu či únoru příštího roku. Dveře škol by se podle něj měly zavřít i na několik dní. Jak se bude situace vyvíjet, záleží podle Sárköziho také na tom, zda se k pohotovosti přihlásí i učitelé, kteří nejsou v odborech. „Chystáme se je oslovit stejně jako ostatní školské odborové organizace," uvedl Sárközi.
Podle odborů činila průměrná měsíční mzda pedagoga v prvním pololetí tohoto roku 17 500 korun, průměrný plat v zemi byl o 300 korun vyšší. Nepedagogičtí pracovníci brali v průměru 9 900 korun. Plat se zvýšil jen učitelům základních škol, kteří v rámci nového platového systému postoupili o několik platových tříd.
Celé prohlášení Asociace školských odborů naleznete na stránce http://www.volny.cz/uok/stavka_vyzva.htm.
redakce ČTK
0 komentářů:
Okomentovat