Zlínský kraj 23. září 2004 slavnostně uvedl do provozu informační a vzdělávací internetový portál, který je podle jeho tvůrců ojedinělým projektem v celé České republice. Bohužel zatím vypadá jako další „web pro web“ bez skutečné přidané hodnoty pro uživatele, nebo dokonce s ukradeným obsahem. A hlavně okolnosti jeho vzniku jsou přinejmenším podivné.
Nejprve trochu historie: v loňském roce předložilo Středisko služeb školám Zlínského kraje z Uherského Hradiště projekt Informační a vzdělávací portál školství Zlínského kraje, na který získalo z prostředků projektu II SIPVZ zhruba 2 milióny korun, dalších 700 000 Kč na pilotní projekt poskytl Zlínský kraj. Portál v rozsahu dle projektu měl mít široký záběr (cituji z anotace projektu):
„Pilotní projekt Informační a vzdělávací portál školství Zlínského kraje řeší problematiku uceleného a systematického přístupu k informacím ve školství ve Zlínském kraji. Dominantní roli zde mají vzdělávací a informační nástroje. Takto vzniklý portál, založený na internetových technologiích, nabízí informace a služby pro všechny cílové skupiny školství (žáci, studenti, pedagogové, řídící pracovníci) a pro veřejnost. Vzdělávací část portálu umožňuje přístup k licencím výukových SW a multimediálních encyklopedií, pedagogům dává nástroj pro vedení a podporu vlastní výuky s možností prezentace výukových a zpětnovazebních informací (učební texty, testy, virtuální kurzy, diskusní skupiny)."
Takovéto služby však nikdy poskytnuty veřejnosti nebyly a počátkem prosince 2003 se na adrese www.zlinedu.cz objevila více méně jen maketa zamýšleného obsahu s několika málo texty a databází škol zlínského kraje, která byla převzata z původního webu Střediska služeb školám Zlínského kraje. (Teprve před několika dny byla nahrazena novou prezentací, poněkud redundantní k novému portálu Zkola.cz). Přesto v prosinci 2003 předkladatelům projektu „prošla“ tisková zpráva (opět cituji), ze které jsem čerpal k tehdejšímu informačnímu článku :
„V pondělí 1. 12. 2003 byl na adrese www.zlinedu.cz veřejnosti zpřístupněn nový internetový portál, který se věnuje problematice regionálního školství v kontextu českých i celosvětových trendů a podmínek. Uskutečnění tohoto grantového projektu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy iniciovalo Středisko služeb školám Zlínského kraje a dostalo se mu finanční podpory také ze strany Zlínského kraje. K realizaci projektu byla vybrána uherskohradiš»ská společnost DAT .
Projekt "Informačního a vzdělávacího portálu školství Zlínského kraje" je projekt realizovaný v rámci dlouhodobého záměru Střediska služeb školám (SSŠ Zk) podpořit zavádění a následné využívání informačních technologií při výuce především na základních, středních a speciálních školách. Portál, jehož informační obsah bude mít značný přesah vně hranice našeho regionu, tak bude přispívat ke kultivování jména a obecného povědomí o kvalitě školství ve Zlínském kraji.
Služby nového portálu se zaměřují zejména na potřeby pedagogů, ředitelů, školských managerů a úředníků Zlínského kraje. Svým obsahem a poskytnutými nástroji však vychází vstříc také žákům a jejich rodičům, kteří se zajímají o oblast školství a vzdělávání."
V prosinci roku 2003 došlo k podpisu dohody mezi společností Microsoft a Zlínským krajem o spolupráci a poskytnutí 70 000 klientských licencí systému pro řízení výuky MS Class Server. Na adrese www.zlinedu.cz se pak dlouhých deset měsíců vůbec nic nedělo (datace poslední aktuality byla 15. 12. 2003) a odpovědní pracovníci jen omezeně reagovali na otázky. Za citaci stojí snad jen odpověď Martina Holčíka z dodavatelské společnosti DAT:
„Jsme hlavní dodavatel portálu, na projektu pracujeme již několik let, stáli jsme u jeho zrodu a jsme připraveni do jeho řešení promítnout všechny naše zkušenosti, nápady, znalost internetové technologie a znalost potřeb cílových skupin."
Současný stav
Počátkem září jsem poslal opět sadu otázek k dalšímu osudu portálu a dočkal jsem se jediné informace, kterou byla nová adresa portálu www.zkola.cz. Díky této informaci jsem mohl sledovat „budování“ portálu. Informační obsah je převzat prakticky beze zbytku z krajského portálu www.kr-zlinsky.cz, část pro pedagogy Sborovna a pro školský management Ředitelna nejsou veřejnosti přístupné, takže je nelze hodnotit. Navíc nejsou podle vyjádření Pavla Pavlíčka ze dne 17. 9. 2004 školám ještě k dispozici: „Do jeho provozu je v současné době zapojeno asi třicet škol a Odbor školství Zlínského kraje. Během čtrnácti dnů proběhne distribuce přístupových údajů a hesel na jednotlivé školy ve Zlínském kraji.“
Překvapením je obsah tiskové zprávy ze dne 23. 9. 2004, který zřejmě v řadě bodů neodpovídá již dokladované realitě:
„Zlínský kraj dnes slavnostně uvedl do provozu informační a vzdělávací internetový portál, který je ojedinělým projektem v celé České republice. Portál byl budován deset měsíců za podpory společnosti Microsoft a dodavatele, kterým byla společnost Dat z Uherského Hradiště.
Portál začal vznikat na základě dohody o spolupráci podepsané v prosinci 2003 hejtmanem Zlínského kraje Františkem Slavíkem a generálním ředitelem pro Českou republiku a Slovensko společnosti Microsoft Jiřím Devátem. (…)
„Školský portál je zaměřen především na žáky a kantory. Je to významný informační a komunikační kanál v rámci školské veřejnosti, který umožní komplexní vzdělávání elektronickou cestou. Spoustu výukových kurzů budou žáci moci absolvovat přímo doma. Zatím tuto formu ve světě využívají zejména univerzity pro distanční a dálkové vzdělávání, nicméně myslím si, že to je učení pro budoucnost. Ambiciózní je tento projekt v tom, že bude zajištěn pro všechny žáky a učitele ve Zlínském kraji, tedy pro 70 tisíc uživatelů. V tomto smyslu jde o ojedinělý projekt v rámci celé republiky. Analogicky jej lze srovnat s doposud nerealizovaným záměrem Ministerstva školství, tedy se vzdělávacím Portálem České republiky,“ uvedl náměstek zlínského hejtmana Michal Hanačík, který je zodpovědný za oblast školství.
Společnost Microsoft poskytuje do Zlínského kraje 70 tisíc licencí pro elektronické vzdělávání, které je součástí portálu. Ten je připravován pro oblast školství a bude sloužit ředitelům, pedagogům, žákům, studentům, ale i široké veřejnosti.
„Portál by měl usnadnit vzájemnou komunikaci všem, kteří pracují v oblasti školství nebo se o ni z jakýchkoliv důvodů zajímají. Celý projekt se snažíme budovat na principu otevřenosti a vzájemné komunikace. Vytváření komplexní podoby portálu bude každopádně dlouhodobým procesem a jeho definitivní verzi budou moci aktivně ovlivnit všichni budoucí uživatelé,“ sdělil náměstek Hanačík.
Portál budou moci využívat všechny školy a školská zařízení ve Zlínském kraji, stejně jako jejich zřizovatelé. (…)
Základem je propracovaný redakční systém. Ten je doplněn o moduly pro specifický obsah (výukové články, akce, inzerce) a funkce umožňující snadnější komunikaci mezi uživateli (chat, dotazníková šetření, prostředí pro společnou práci).
„Do portálového prostředí je rovněž integrován eLearningový systém MS ClassServer tak, aby byla umožněna jednotná správa uživatelských účtů. Tedy tak, aby uživatel mohl používat portál i prostředí ClassServeru s jediným jménem a heslem. Díky integraci je rovněž usnadněno vyhledávání a prohlížení publikovaných výukových materiálů. Díky těmto vlastnostem a otevřenosti přístupu ze všech školských zařízení ve Zlínském kraji, se portál stává ideální platformou pro budování rozsáhlé databáze výukových materiálů,“ uvedl obchodní ředitel společnosti Dat Martin Holčík. (…)
Pozoruhodné je, že v celém textu této aktuální tiskové zprávy není jediná zmínka o finančním podílu MŠMT, ze kterého byly například pořízeny dva servery HP za zhruba 300 000 Kč, na nichž Zkola.cz běží, a proplaceno spousta nejrůznějších plateb včetně zhruba 800 000 Kč za nákup Microsoft Class Server a vyškolení jeho 25 uživatelů. Naopak náměstek hejtmana Hanačík nepřímo kritizuje nerealizované záměry MŠMT, přestože se osobně podílí na podobné blamáži.
Ukradený obsah?
Jako výukový obsah je na portálu k dispozici 800 stránek s cvičeními z českého jazyka z celkem 17 000 dostupných na serveru Zaskolou.cz, dále tu bylo několik desítek stránek stažených z webu www.bedekr.cz, www.eucebnice.cz a dalších, zřejmě bez souhlasu autorů. Cituji z mailu Mgr. Radka Sárköziho představitelům Zlínského kraje:
Dozvěděl jsem se, že na vašem portále www.zkola.cz se nacházejí ukradené části mého webu www.eucebnice.cz/literatura. Konkrétně na adrese http://www.zkola.cz/ZkEdu/Vlavici/CSSborovna/default.aspx Kapitoly Egypt, České baroko, Starověká literatura atd. Jde o velmi závažné porušení autorského zákona, proto podávám trestní oznámení na Váš úřad a budu soudně vymáhat způsobenou škodu, která je v řádu statisíců korun. O umístění informací na váš web mě nikdo nežádal. Ani bych takové svolení nedal. Ze stránek není patrné, že jsem jejich autorem, a chybí logo Elektronické učebnice i odkaz na původní zdroj.
Uvedené desítky stránek, publikované zřejmě v rozporu s autorským zákonem, byly v pondělí, tedy pouhé čtyři dny po uvedení portálu do provozu, znepřístupněny a veřejnost se k výukovému obsahu již nedostane s vysvětlením: „Tato část portálu bude primárně věnována vzdělávání. Je určena především registrovaným žákům a učitelům.“ První obrázek je originál, druhý kopie:
Děravý portál
Vychvalovaný proprietární „propracovaný redakční systém“ (kdy se programátoři konečně oprostí od programování již mnohokrát lépe naprogramovaného!), který v rámci zakázky za téměř 1,4 milionu Kč, dodala společnost DAT, postrádá například následující základní portálové funkce: fulltextové vyhledávání (to ostatně chybí i na portálu Zlínského kraje, podle informace na portálu se připravuje jeho uvedení do provozu v říjnu!), zasílání novinek e-mailem, funkci pro tisk stránek, chybí mapa serveru.
Horší ale je, že personalizace portálu příliš nefunguje a neregistrovaným uživatelům se objevují odkazy na pro ně nepřístupné články. Úsměvné přitom je, že jsou takto neregistrované veřejnosti „utajovány“ například informace jako je následující:
Vydání publikace Evropská média a weby v české škole - Účelem publikace je poskytnout čtenářům přehled významných evropských televizních a rozhlasových stanic a popis vzdělávacích pořadů a webových stránek, použitelných v české školské praxi.
Programátoři některých částí portálu, jako je třeba Zdeněk Vlk ze společnosti DAT, pak připravili hackerům nebývalý prostor pro jejich kratochvíle. Například skutečně velmi nepovedený pokus o chat s názvem Diskuze on-line v lavici neměl ochranu proti XSS (Cross Site Scripting) a byl již v pátek zřejmě někdy po poledni napaden několika hackery. Tvůrci portálu přes upozornění chybu odstranili až v pondělí po poledni.
Nezodpověžené otázky
Shrňme si to tedy nejasnosti do několika otázek, zasluhujících pozornost, na které jsme dosud nedostali oficiální odpověď:
-
Jaký portál to vlastně Středisko služeb školám Zlínského kraje vytvořilo v prosinci 2003 za peníze z Projektu II SIPVZ?
-
Jaká je přidaná hodnota nového portálovému řešení oproti předchozímu stavu s přihlédnutím k celkovým nákladům na tento projekt?
-
Jak je možné, že 70 000 licencí MS Class Server, darovaných společností Microsoft, leželo deset měsíců ladem, přestože bylo k 31.12.2003 již vynaloženo 2,7 milionu Kč na zřízení portálu?
-
Jak je možné, že na portálu není po více než roce vývoje nabízen školám v rozporu s původním projektem prakticky žádný výukový obsah a na portálu byla porušována autorská práva?
-
Jak je možné, že nikdo na Zlínském krajském úřadě není schopen odhalit evidentně nekvalitní práci dodavatele?
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat